Pajūrio naujienos
Help
2023 Sausis
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar jau turite savo favoritą tarp kandidatų į merus?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Rajono kaimynystėje atidarė modernų krematoriumą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Naujienos
  • 2022-11-15

Pastato erdvės apšviestos iš vidaus ir iš išorės.

Praėjusį savaitgalį Klaipėdos rajone, Lėbartų kapinių pašonėje, buvo oficialiai atidarytas moderniausias Baltijos šalyse ritualinių paslaugų centras „Vakarų Lietuvos krematoriumas“. Nors šis didžiulis ritualinis kompleksas pradėjo veikti dar vasarą, tačiau jo statytojai regiono valdžios atstovus, verslo žmones, dvasininkus ir kitus svečius oficialiai susipažinti su veikla į jį pakvietė gamtoje stojus rimties laikui – po Vėlinių.

Visos paslaugos – viename komplekse

Maždaug 15 km nuo Klaipėdos, kairėje nuo kelio, vedančio į Šilutę, atsiveria didžiulė sutvarkyta erdvė, kurios centre iš tolo matosi modernus pastatas. Apšviesti įėjimai, užsėta veja, greta – erdvi automobilių aikštelė, kurioje įrengta elektromobilių krovos stotelė.

Viduje taip pat karaliauja erdvės: pagrindinis holas išpuoštas gėlėmis, sienos – paveikslais. Įspūdis toks, kad nežinodamas, kur atvykai, gali pasijusti patekęs į modernų šiuolaikinį meno centrą, juolab kad atidarymo metu jame šurmuliavo liūdėti nenusiteikę žmonės.

Apie tikrąją šios vietos paskirtį susivoki, tik patekęs į pagrindinę šarvojimo salę, talpinančią iki 50 žmonių – tiek joje yra sėdimų vietų. Greta – dar dvi mažesnės šarvojimo salės, kuriose – po 30 vietų. Skoningai įrengta kavinė, kurioje rengiami gedulingi pietūs.

Akivaizdu, kad ši vieta yra vientisas ritualinių paslaugų kompleksas, kurioje, mirus žmogui, suteikiamos visos reikalingos paslaugos – nuo velionio kūno paruošimo iki atsisveikinimo su juo ir palaikų kremavimo bei išlydėjusiųjų į paskutinę kelionę susitelkimo prie bendro stalo. Ir tai ypač patogu tiems, kurie savo artimąjį laidoja Lėbartų kapinėse.

Greta ritualinių paslaugų centro 5 ha plote jo statytojai dar ketina įrengti 20 tūkst. vietų kolumbariumą urnoms laidoti.

Tarp svečių – palaiminti kompleksą pakviesti 4 katalikų dvasininkai.

Taip atrodo didžioji šarvojimo salė

Procesas trunka 2 valandas

Aprodydamas patalpas, centro „Vakarų Lietuvos krematoriumas“ projekto vystytojas Stasys Gvažiauskas kalbėjo: kokių religinių pažiūrų ar įsitikinimų bebūtų velionio artimieji, vykdant paskutinę mirusiojo valią, komplekse jų bus paisoma labai pagarbiai. „Manome, kad mums pavyks sukurti ir nutiesti tiltus tarp žmonių ir jų pasirinkimų“, – per atidarymą kalbėjo S. Gvažiauskas, vienas šio centro įkūrėjų.

Statytojai aprodė ir patalpą bei įrangą, iš kur nuo specialios platformos palaikai patenka į kremavimo krosnis. Kremavimo paslaugomis, pasak S. Gvažiausko, naudojasi visas Klaipėdos krašto ir Žemaitijos regionas, iš užsienio atvežtų iki šiol nebuvę.

„Pagrindinis mūsų centro pranašumas prieš kitus – itin moderni įranga, kuri leidžia gerokai sutrumpinti kremavimo laiką. Skirtingai, negu senesniuose krematoriumuose, pas mus kremavimo procesas iki urnos atidavimo artimiesiems užtrunka vos dvi valandas“, – akcentavo S. Gvažiauskas.

Kremavimo paslaugomis šiame centre nuo praėjusios vasaros, kai jos buvo pradėtos teikti, naudojasi ir kretingiškiai verslininkai ritualinių paslaugų namų „Rimtis“ vadovai Edita ir Juozas Donauskai. „Čia labai patogu, nebereikia mirusiojo palaikų vežti 200 km į Kėdainius, todėl ir kremavimo paslauga artimiesiems kainuoja pigiau“, – akcentavo J. Donauskas.

Iš šios patalpos karstas su mirusiojo palaikais įvažiuoja į kremavimo krosnį.

Vietoje galima išsirinkti ir rūbus velioniui, ir urną jo palaikams.

Tikėjimas neprieštarauja kremavimui

„Tikiu, kad ši civilizuota kremavimo paslauga, kurios paklausa vis auga, atlieps tų žmonių lūkesčius, kurie atvyks čia. Šis centras yra netoli miesto ir amžinojo poilsio vietos, o tai yra labai patogu. Tai yra paslauga, kurios reikia, tam kad šiuolaikiškai, kam tai priimtina, spręstų išlydėjimo amžinybėn klausimą“, – per centro atidarymą kalbėjo Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas.

Palaiminti patalpas buvo pakviesti 4 dvasininkai: broliai pranciškonai Benediktas Jurčys ir Astijus Kungys iš Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyno, Šv. Kazimiero parapijos klebonas kunigas Rolandas Karpavičius ir Vėžaičių parapijos klebonas Viktoras Daujotis.

Priminę, kad katalikų tikėjimas neprieštarauja palaikų kremavimui, tačiau reikalauja pagarbaus jų palaidojimo, dvasininkai sakė, kad verslo žmonės, steigdami tokius centrus, Kūrėjo pakviesti, savo rankų darbu, mokslo žiniomis ir technologijomis tarnauja broliams ir seserims.

„Esu buvęs ne vienose laidotuvėse, kuriose plojama, dėkojant mirusiajam, atsisveikinant su juo. Manau, kad, jums padedant, šioje vietoje šiandien bus girdėti ne paskutiniai plojimai“, – kreipdamasis į centro įkūrėjus ir kviesdamas svečius bendrai maldai, kalbėjo R. Karpavičius.

Brolis Benediktas atviravo, kad, pabuvojęs šioje erdvėje, įveikė gundymus ir pats apsisprendė, atėjus lemiamai valandai, būti kremuojamas, nors ligi tol pageidavęs būti palaidotas kūnu. „Anksčiau sakydavome, kad kūną sudegina, dabar žinau, kad jį išgariname – paleisdami dvasią viršum Klaipėdos miesto“, – sakė jis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas