Pajūrio naujienos
Help
2023 Sausis
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar jau turite savo favoritą tarp kandidatų į merus?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Mažoji bendrija „Bauland“ parengė ir Kretingos rajono politikams pristatė savivaldybės kapinių steigimo galimybių studiją. Amžinojo poilsio vietos arčiau savo gyvenvietės nuo seno pageidauja Vydmantų bendruomenė. Tačiau, kur tiksliai kapinėms lemta atsirasti, įvertinusi visus „už“ ir „prieš“, posėdyje balsavimu nuspręs rajono taryba.

Balai – pagal kriterijus

Kapinėms parinktos 7 potencialios teritorijos: Vydmantuose, Užpelkiuose, dvi – Rūdaičiuose, taip pat Kiauleikiuose, Negarboje ir Senkuose.

„Visos vietovės tinka, o kurioje geriausia kapines atidaryti, – politinio lygio klausimas, – „Pajūrio naujienoms“ sakė vienas „Bauland“ įmonės atstovų Augustas Makaveckas. – Tik tiek, kad, pasirinkus vietovę, pažymėtą rajono Bendrajame plane, tikslą būtų galima pasiekti greičiau – per 4 metus, kitur procesai užsitęstų apie 7-erius metus, o gal ilgiau.“

Kapinių steigimo galimybių studija, Savivaldybės užsakymu, buvo pradėta rengti vasaros pradžioje. Teritorijos įvertintos balais pagal kriterijus: kiek hektarų užima, kokie atstumai nuo Kretingos miesto ir nuo gyvenamųjų teritorijų, ar yra keliai, ar patogus susisiekimas viešuoju transportu, kur įrengtos autobusų stotelės, ar palankios geologinės sąlygos plėtrai ir eksploatavimui, sukuriant kapinėms reikalingą infrastruktūrą ir kt.

Į toliau svarstytiną trejetuką, už nugaros palikę kitas 4-ias teritorijas, su 35-iais balais iškopė Užpelkiai ir Rūdaičiai, Vydmantams skirti 34 balai.

Visuomeniniam rinkimų komitetui „Kretingos kraštas“ atstovaujantis Vydmantų bendruomenės pirmininkas Simas Končius atkreipė dėmesį, kad, vertinant atstumų nuo vietovės iki vietovės vidurkius, įsibrovė klaida – esą per galimybių studijos pristatymą buvo įvardintas vienoks kilometražas, o vertinimo lentelėje nurodytas kitoks. Ištaisius klaidą, balai pasikeistų Vydmantų naudai. Iš visų pasiūlytų variantų S. Končiui Vydmantai priimtiniausi dar ir dėl kitko. Žodžių žaismu jis pavadino sąvokas „autobusų stotelė netoli“, už ką skiriami 2 balai, ir „autobusų stotelė šalia“, už ką skiriami 3 balai. „Vydmantuose autobusų stotelė yra 50 metrų nuo kapinėms numatomo sklypo ties buvusia vadinamąja „žaisline“. Kam stotelė atrodo netoliese, o kam – šalia?“ – svarstė S. Končius.

Senos idėjos nepaleidžia

Bet pagrindinis argumentas, dėl ko, bendruomenės pirmininko nuomone, kapinės turėtų atsirasti būtent Vydmantuose – tai, kad du dešimtmečius jos jau yra įrašytos į rajono Bendrąjį planą (BP). Nors ir ne visi Babilonijos gatvėje įsikūrusieji kapinių kaimynystės pageidauja, bet, kad taip gali būti, žino.

Kitos siūlomos vietovės kapinėms įsteigti parinktos tik pažvelgus į žemėlapį, bet nesupažindinus vietinių žmonių, esą galbūt net neatsirastų savininkų, nenusiteikusių savo sklypus parduoti.

„Padarytume jiems neblogą „siurprizą“, – ironizavo politikas. Jo nuomone, ne mažiau svarbus ir ekonominis aspektas – jeigu kapines būtų nuspręsta įrengti ne Vydmantuose, o kitur, Savivaldybė dideles lėšas investuotų į kelius bei kitą infrastruktūrą. Pasak S. Končiaus, kapinių idėją iškėlė bažnyčią gyvenvietėje statanti Vydmantų parapija, todėl keista, kad teritorijos žvalgomasi už 12 ar 14-os kilometrų. „Petrikaičių kapinės yra už 16-os kilometrų. Netenkina jos mūsų žmonių, nes – toli, nėra visuomeninio transporto nuvažiuoti“, – kalbėjo jis.

Tačiau savo nuomonę išdėstęs socialdemokratas Konstantinas Skierus abejojo, ar Vydmantų variantas pats geriausias. Esą, parenkant vietą, būtini jų geologiniai grunto tyrimai. Kiauleikiuose, Rūdaičiuose gruntas smėlingas, o štai Vydmantuose – klampus molynas.

„Užsiangažavom kažkodėl dėl tos vienos vietos, ir viskas. Kam tada reikėjo samdyti specialistus, kad parengtų galimybių studiją, išleisti biudžeto pinigų?“ – „Pajūrio naujienų“ pakalbintas, svarstė jis. Emocijoms galima pasiduoti, bet nebūtina. Ne vien tik Vydmantai esantys rajone, šalia – ir Rūdaičiai, ir Užpelkiai... Norėtųsi, kad kuo daugiau žmonių naujomis kapinėmis galėtų naudotis.

Balsuos rajono taryba

Mero Antano Kalniaus žodžiais, natūralu, kad augantys Vydmantai – yra per 2 tūkst. gyventojų – kapines įsirengti nori sau, o ne Kretingos rajonui. Ieškoti kapinėms kitų vietų, parengti galybių studiją, kuri, kaip sakė Savivaldybės vyriausioji architektė Reda Kasnauskė, kainavo 3,5 tūkst. Eur, inicijavo ankstesnė rajono tarybos valdančioji dauguma. Joje tuomet buvęs ir pats K. Skierus. Vydmantuose parinkta vieta esanti kalvota, tad gruntinių vandenų nebūtų. Be to, įrengiant kapines, galioja reikalavimas gruntinius vandenis drenuoti.

„Aš nežinau, kokius variantus rajono tarybai toliau svarstyti teiks meras, o mes, Savivaldybės administracija, teiksim kelis, tarp kurių ir Vydmantai, ir Kiauleikiai, ir Rūdaičiai. Tikimės, kad bus išrinktas pats geriausias“, – pakomentavo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Turauskaitė.

Pristatant galimybių studiją, diskusijose dalyvavęs klebonas Karolis Petravičius į politikų žodžius reagavo santūriai – esąs dėkingas, kad parapijiečiai kapines apskritai turės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas