Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

„Tereko“ variklis – inovacijos

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Verslas
  • 2022-09-23
Juozas Maksvytis prie naujo „Tereko“ gaminio – robotizuotos PET taros mini gamyklos, pagamintos pagal užsakymą iš užatlantės.

„Jei būtume gaminę tą patį, ką prieš 20 metų, mūsų šiandieną nebebūtų“, – tvirtino prieš du dešimtmečius Kretingoje paties įsteigtos uždarosios akcinės bendrovės „Terekas“ vadovas Juozas Maksvytis. Šiandieną įmonė kuria ir gamina universalias plastiko (PET) taros „Flex Blow“ pūtimo technologijas, jas parduoda į 28 pasaulio šalis. Brangstanti elektra, inžinierių trūkumas yra didžiausi įmonės iššūkiai.

Naujas gaminys – visiškai robotizuota mini PET taros gamykla

Šių metų „Tereko“ naujas gaminys – apie 100 kv. m užimanti PET taros mini gamykla, kurios 7 robotai be žmogaus įsikišimo dirba 4 val.: tarą pagamina, ją supakuoja, jei reikia, ir į sandėlį nuveža. Naujo „Tereko“ gaminio užsakovai yra iš Atlantos valstijos JAV. Jie skyrė ir lėšų gaminiui sukurti. „Jų siekis buvo 8 valandos nepertraukiamo darbo, pavyko 4 valandų ciklas, juos tai tenkina. Vienas inžinierius metams ten įmonei kainuoja apie 200 tūkst. eurų, robotizuotas cechas mažina šias sąnaudas“, – teigė J. Maksvytis. Šiomis dienomis užsakovo atstovai atvyksta į Kretingą mini gamyklą priimti. „Išmokysime juos technologijos valdyti, su ja dirbti“, – sakė „Tereko“ vadovas. Spalį 5 jūriniais konteineriais mini gamykla bus išgabenta užsakovui į JAV.

„Nuolatos turime prototipinių projektų. Su bendrovės „Ekspla“ lazerių kūrėjais „Flex Blow“ mašinose vietoje kaitinių lempų instaliuojame lazerius, elektros poreikį sumažinančius 8–10 kartų“, – kalbėjo J. Maksvytis, akcentavęs, kad lazeriais instaliuota mašina įmonėje jau testuojama.

Elektros kainos kirto PET taros gamybai

Už praėjusį mėnesį sunaudotą elektros energiją „Terekas“ sumokėjo 160 tūkst. eurų, kai įprastai per mėnesį elektra kainuodavo apie 26 tūkst. eurų. Daugiausia elektros energijos įmonėje sunaudojama PET tarai ir jos ruošiniams gaminti. PET tara ir jos ruošiniai sudaro trečdalį „Tereko“ produkcijos. „Ieškome, kaip optimizuoti išaugusius elektros energijos kaštus. Yra keliai: išlaukti geresnių laikų stabdant gamybą, kitas – perkelti cechą su įrengimais ir darbuotojais į kaimynines šalis, kur pigesni energetiniai resursai, kaip antai, Lenkiją“, – svarstymais dalijosi J. Maksvytis. Mokant už elektrą dabartinėmis kainomis, įmonės pagaminta produkcija yra nekonkurencinga. PET tarą, jos ruošinius „Tereke“ gamina apie 30 žmonių, įmonėje iš viso dirba 160–180 darbuotojų.

„Ateinančią vasarą ant įmonės pastatų stogų statysime saulės jėgaines, tačiau naktį saulė nešviečia, o butelius pučiame pamainomis visą parą“, – kalbėjo J. Maksvytis. Vyriausybės skatinimas pramonei elektros kainų smūgį švelninti dirbant naktimis, savaitgaliais, verslininko tvirtinimu, įmonių jau nebegelbsti, nes, padaugėjus dirbančiųjų, naktį elektros dieninės ir naktinės kainos beveik susivienodino.

J. Maksvytis apgailestavo, kad Lietuva nebeturi atominės jėgainės. „Lenkai turi anglių, estai naudoja skalūnus elektrai gaminti, o mes esame ant ledo – visą reikalingą elektrą turime biržoje pirkti, kur elektros kaina susieta su dujų“, – neviltį išliejo jis, pastebėjęs, kad dėl dabartinės situacijos pelnosi saulės, vėjo jėgainių parkai, kurių pagaminamos kilovatvalandės savikaina tesiekia 5–6 euro centus, kai kilovatvalandė dabar parduodama vidutiniškai už 55 euro centus.

Ekonomikos lėtėjimas jaučiamas ir parodose

Naujų užsakovų, partnerių savo produkcijai realizuoti užsienio rinkose „Terekas“ ieško tarptautinėse parodose. Neseniai iš parodos Miunchene grįžę įmonės specialistai parvežė žinią apie juntamą pasaulinės ekonomikos lėtėjimą: parodoje mažiau negu ankstesniais metais buvo dalyvių ir lankytojų, dominavo atvykusieji iš Pietų Amerikos.

Spalio mėnesį „Terekas“ savo PET taros gamybos technologijas pristatys parodose Diuseldorfe ir Čikagoje. „Į parodas vežame technologijas ir čia pat demonstruojame kaip jos veikia. Štai Miunchene mūsų technologijos išsiskyrė naujovėmis, inovacijomis – tai mūsų pranašumas prieš kitus panašių technologijų gamintojus“, - teigė J. Maksvytis.

„Terekas“ savo produkcijos pardavėjų, atstovų turi 22 valstybėse, yra išsprendę serviso paslaugų teikimą. Parodoje Miunchene surado, kas „Terekui“ atstovaus, padės Naujojeje Zelandijoje parduoti Kretingoje sukurtas ir pagamintas „Flex Blow“ PET taros gamybos technologijas.

Vieną universalią „Flex Blow“ PET taros pūtimo mašiną neseniai pardavė į Ukrainą, užsakovai ją išgabens prieš Naujuosius. „Karas karu, bet gyvenimas nestoja, juda ir verslas Ukrainoje, didelė šalis“, – mintijo J. Maksvytis.

Trūksta inžinierių

„Tereko“ kolektyvo amžiaus vidurkis apie 30 metų. Jaunimą čia dirbti traukia ir kūrybiniai procesai, su jais susiję iššūkiai. „Mašinų operatoriams, konstruktoriams, IT specialistams „Tereko“ durys visada atviros“, – patikino „Tereko“ vadovas, akcentavęs, kad „Terekui“, kaip ir daugeliui kitų šalies įmonių, itin trūksta inžinierių. J. Maksvytis yra „Linpra“ asociacijos, atstovaujančios Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės interesams Lietuvoje prezidiumo narys. „Asociacijoje svarstome, kaip paskatinti jaunus žmones rinktis inžinerines profesijas“, – teigė J. Maksvytis, pažymėjęs, kad studijuojančiųjų inžinerijos mokslus per pastarąjį dešimtmetį Lietuvos universitetuose sumažėjo 3 kartus. „Asociacijoje priėmėme sprendimą kviestis jaunimą į gamyklas, parodyti, ką inžinieriai, konstruktoriai, programuotojai jose dirba – su modernia įranga ir rankų į tepalus nebemerkia, kaip sovietmečiu kokiose nors mechaninėse dirbtuvėse“, – kalbėjo „Tereko“ vadovas. Anot jo, pripažinto inžinieriaus šiandieną ir alga didesnė negu gydytojo – profesijos, kurios populiarumas nemažėja. „Apie mediciną žmogus žino kone nuo lopšio, – sakė J. Maksvytis, kviesdamas ir Kretingos miesto, rajono mokyklų mokinius apsilankyti „Tereke“. – Skambinkite, atvykite, priimsime.“

Daugiau: crm sistema


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas