Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Renginiu „Bėk su draugu“ liudijo žmonių įvairovę

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2022-08-05
Renginio „Bėk su draugu“ akimirkos liudija apie gebėjimą visiems ir visokiems būti kartu, linksmintis ir draugauti.

Asociacija „Kretingos lietaus vaikai“ Kretingos dvaro parke surengė netradicinį renginį – bėgimą-žaidimą „Bėk su draugu“, kuris nuotaikingai bendrai veiklai sutelkė 78 dalyvius: ne vien autizmo, bet ir turinčiuosius kitokių raidos sutrikimų ar negalių, taip pat sveikus žmones – vaikus, jaunuolius, suaugusiuosius, atvykusius pavieniui ar su šeimomis iš Kretingos ir kitų šalies miestų.

Ieškojo parke 9 stotelių

Šio renginio sumanytojos asociacijos „Kretingos lietaus vaikai“ valdybos narės Jūratės Barkauskienės teigimu, idėja draugėn suburti visokius žmones jai kilo spontaniškai: „Tikslas – susidraugauti, paliudyti žmonių įvairovę. Mūsų po šia saule – daug, ir mes visi labai skirtingi. Bet, nepaisant skirtumų, visi trokštame draugauti, būti priimti ir suprasti. Todėl renginiu siekėme parodyti, kad galime būti kartu ir netrukdyti vieni kitiems.“

Įprastą bėgimą organizatorė sumąstė paversti smagiu pažintiniu, prevenciniu žaidimu. Ji paragino įmones atraktyviai pristatyti savo veiklas muziejaus teritorijoje įrengtose stotelėse. Bėgimas-žaidimas vyko orientacinio bėgimo principu: dalyviai, gavę žemėlapį, ieškojo parko teritorijoje išdėstytų 9 stotelių, kuriose jų laukė smagios užduotys.

Tapti renginio draugais-partneriais sutiko: Kretingos muziejus, Kretingos priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centras, Kretingos rajono jaunieji policijos rėmėjai, Jono Karolio Chodkevičiaus patrulinė kuopa, Kretingos visuomenės sveikatos biuras, Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija (SIŽGB) „Kretingos Viltis“, Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešoji biblioteka, Lietuvos aklųjų bibliotekos Klaipėdos padalinys.

Šėlionės spalvų mūšyje.

Sulaukė dalyvių ir įmonių dėmesio

Įstaigų ir organizacijų įrengtose stotelėse dalyviams buvo paskirstytos ar rodomos užduotys: tarkim, medikai kėlė ant neštuvų, mokė sutvarstyti žaizdą, gaisrininkai demonstravo ugnies malšinimo įrangą. SIŽGB atstovavo salantiškis Liudas Augaitis su savo užaugintu žemaituku ir suteikė dalyviams galimybę juo pajodinėti, Visuomenės sveikatos biuras parengė sportinių užduočių. Po bėgimo-žaidimo visi dalyviai šėliojo vadinamajame spalvų mūšyje.

„Suvažiavo žmonės ne vien iš Kretingos, Palangos, Klaipėdos, buvo ir iš tolimesnių vietovių. Viena šeima su autistišku vaiku atvyko iš Šiaulių ir itin džiaugėsi galėdami atsipalaiduoti, nebijodami, kad jų vaikas bus nesuprastas dėl kitiems neįprastos elgsenos. Žmonėms buvo gera susidraugauti, kartu įveikti užduočių ruožą, patirti smagių draugystę įtvirtinančių įspūdžių“, – pasisekusiu renginiu džiaugėsi J. Barkauskienė.

Ji sieks, kad šis bėgimas-žaidimas taptų tradiciniu, nes jau išgirdo itin gerų atsiliepimų ne tik iš dalyvių, bet ir įmonių, įstaigų, kurios taip pat norėtų dalyvauti veiklų stotelėse. O Kretingos rajono meras Antanas Kalnius pats tapo visų stotelių dalyviu, išbandė įvairias žaidimų formas ir kitąmet renginiui, kaip ir šiemet, žadėjo Savivaldybės paramą.

Dauguma gyvena užsisklendę

Pasak asociacijos „Kretingos lietaus vaikai“ įkūrėjos Rimos Neverauskytės-Brundzienės, jų nevyriausybinė organizacija dar labai jauna – vasarį suėjo vos 1-eri. Pati auginanti autistišką vaiką, paraginta Lietuvos autistų asociacijos išvien su bendramintėmis, tarp kurių – J. Barkauskienė, ėmėsi šios iniciatyvos: „Norėjosi burtis, nes vienas lauke nesi karys. Iššūkių tėvams labai daug: išgirsti diagnozę ir esi paliekamas su ja, – nėra taip, kad išsyk sektų valstybės paramos paketas. Dėl to šeima dažniausiai užsidaro: autizmas tampa tarsi stigma, nes aplinka nepalaiko. Noras dalintis, viešai kalbėti ir šviesti visuomenę yra pagrindinis mūsų asociacijos siekis.“

Šiandieną organizacija vienija 15 Kretingos šeimų, kuriose yra ne vien autizmo, bet ir kitų raidos sutrikimų turinčių asmenų – vaikų, suaugusiųjų. „Reikia dar daug švietimo ir sklaidos: argi Kretingoje tėra 15 tokių šeimų? Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, raidos sutrikimų turintys žmonės sudaro 1,5 proc. gyventojų, o JAV – 2,5 proc. Ir Kretingoje jų tikrai yra keli šimtai, bet mes nieko nežinome, o jie, nustumti į paribį, kažkaip gyvena“, – kalbėjo R. Neverauskytė-Brundzienė, aktyviai užsiimanti švietėjiška veikla, rengianti paskaitas ir konferencijas, kuriose su švietimo, sveikatos apsaugos ir socialinių sričių specialistais gvildena šią temą ir supažindina visuomenę.

Būtina šviesti aplinkinius

„Dažnai autistiški žmonės patys save nurašo dėl negebėjimo komunikuoti. Manau, kad turėtų atsirasti jaunimo centrai, kuriuose savo vietą galėtų rasti ir žmonės su negalia, būtų vystomi amatai, kad kuo labiau į visuomeninį gyvenimą būtų įtraukti ir įvairias negalias turintys žmonės. Nes jeigu toks žmogus randa nišą – kažkas jį pastebi ir palaiko, tuomet jis netgi genialiai gali pritaikyti savo gebėjimus“, – kalbėjo pašnekovė.

Aspergerio sindromą turintys žmonės įprastai turi labai aukštą intelekto koeficientą, tačiau nemoka savęs reprezentuoti. „Šiandieną jie jau kyla į judėjimus, kad nebūtų vadinami ligoniais, nes savame pasaulyje jaučiasi labai gerai. Esmė yra tokia: visuomenė pati turi keisti savo požiūrį į kitokį žmogų“, – akcentavo R. Neverauskytė-Brundzienė.

Pažinimo tikslais ji iš anglų kalbos išvertė autistiškų jaunuolių sukurtą dokumentinį filmą „Aspergerio sindromas mūsų pačių akimis“, pristato jį ir parodo rajono mokyklose. „Būna, kad po seanso prie psichologo prieina jaunuoliai ir prisipažįsta savyje irgi atpažįstantys šį sindromą“, – tikino pašnekovė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas