Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Vakar, rugpjūčio 4 dieną, uždarosios akcinės bendrovės „Kretingos vandenys“ direktorius Tomas Jurgutis, dalyvaujant Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriui Egidijui Viskontui, pasirašė Savitarpio supratimo memorandumą (susitarimą) su Ukrainos bendrovėmis: „Vodotorgprilad“, kuriai per nuotolį atstovavo laikinasis jos vadovas Oleksijus Šeiko, ir „Trostyanetskomunservice“, atstovaujama Andrejaus Samodaij.

Savitarpio supratimo memorandumą pasirašius: (iš kairės) Olegas Siabrenko, Tomas Jurgutis ir Egidijus Viskontas.

Memorandumo pasirašymo iškilmę ir darbinį pasitarimą dėl būtinų išspręsti logistikos reikalų moderavo asociacijos „Ukrvodokanal ekologija“ atstovas Olegas Siabrenko, kuris paaiškino, kad susitarimą tarp dviejų šalių – nuo karo nukentėjusios Ukrainos ir pagalbą jai teikiančios Lietuvos – inicijavo tarpusavyje bendradarbiaujančios Ukrainos ir Lietuvos vandentvarkos įmonių asociacijos.

Pagal pasirašytąjį Savitarpio supratimo memorandumą techninė, finansinė pagalba, konsultacijos bus teikiamos Sumų srities Ukrainoje Ochtyrkos ir Trostianieco miestų vandentvarkos įmonėms. Jos jau yra pateikusios reikalingiausios įrangos ir priemonių sąrašą, o UAB „Kretingos vandenys“ jau rengia išsiųsti į Ukrainą tris transporto priemones. „Jiems reikia visko: pradedant įrenginių ar technikos detalėmis, statinėmis ir baigiant mašinomis ar traktoriais nuotekoms išvežti“, – UAB „Kretingos vandenys“ direktorius T. Jurgutis tvirtino, kad įmonė yra pasirengusi teikti visapusišką pagalbą, taip pat – dalintis gerąja darbo patirtimi, konsultuoti kolegas iš Ukrainos.

Savivaldybės administracijos direktorius E. Viskontas akcentavo, kad ir Savivaldybė stengsis prisidėti prie šių kilnių ketinimų: „Mūsų, administracijos, užduotis bus sutelkti vietos verslininkus, kad jie pagal savo galimybes taip pat prisidėtų teikdami pagalbą Ukrainos Ochtyrkos ir Trostianieco miestų vandentvarkos ūkiui.“

Kaip nuotoliu situaciją aptarė memorandumo pasirašymo proceso dalyviai iš Ukrainos, vandentvarka šiuose miestuose iš esmės yra sugriauta: Rusijos armija ne tik sprogdino ir viską gadino, bet ir išvežė viską, ką tik buvo įmanoma išvežti. „Gegužės 17 dieną į mus dar skrido karinė raketa. Dėl apšaudymų, sprogdinimų žmonės atsisakė eiti į darbą. Ypač nukentėjo miesto šilumos ūkis, neturėjome elektros energijos, dėl karinės padėties teko atleisti nemažai darbuotojų, o ir apskritai – pusė miesto žmonių pabėgo nuo karo. Įmonės pajamos krito 3 kartus, pajamų nebesurenkame, rentabilumas – nulis, pelnas – nulis“, – situaciją apibūdino bendrovės „Vodotorgprilad“ laikinasis vadovas O. Šeiko.

Per 31-ą Rusijos armijos okupacijos dieną Trostianieco miestas, į kurį pačioje karo pradžioje įsiveržė elitiniai rusų armijos daliniai ir kuriame, deja, nebuvo jokio Ukrainos karinio dalinio, pasikeitė neatpažįstamai: ligoninė apšaudyta tankų, namai – masiškai apgriauti, be stogų, langų, durų, požeminės komunikacijos, neatlaikiusios tankų svorio – vienas tankas sveria iki 50 tonų, sutrūkinėjusios, nebegali atlikti savo funkcijų. Verslo – nei smulkaus, nei stambaus – nelikę, ir tai vietos gyventojams dvigubai skaudžiau, nes iki karo pradžios Trostianieco miestas pirmavo pagal biudžeto stabilumą, mat mieste veikė didžiuliai konditerijos, kavos gamybos fabrikai. Rusijos armija tiek viską išgrobė, kad nebėra net kur nupirkti reikiamos įrangos – ji išvogta ir iš sandėlių, parduotuvių. Tačiau Trostianieco miesto, vandentvarkos, komunalines paslaugas teikiančių įmonių vadovai optimizmo nepraranda: padedant Lietuvai, Europos Sąjungai, Ukraina stosis, komunikacijos bus atstatytos, svarbiausia – šiuolaikiškai, naudojant kokybiškas medžiagas ir naujausias technologijas, nes vienaip ar kitaip Ukrainoje dar daugumoje miestų ir miestelių vandentiekis, nuotekų šalinimo sistema užsilikusi nuo sovietinių laikų.

Memorandumo pasirašymo procese dalyvavęs svečias iš Ukrainos O. Siabrenko tvirtino, kad panašūs susitarimai tarp Lietuvos ir Ukrainos miestų turėtų būti pasirašyti pradėjus bendradarbiauti ir Ukrainos bei Lietuvos šilumos ūkio įmonėms – šilumos ūkis, Rusijai įsiveržus į Ukrainą, okupaciją patyrusiuose miestuose vietomis yra taip pat visiškai sugriautas arba sugadintas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas