Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Aptiktas mūro pamatas aikštyne – kliuvinys ar mįslė?

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2022-08-05
Šiaurrytiniame miesto stadiono pakraštyje archeologai aptiko akmenų ir plytų mūro pamatą: nežinia, kokio laikotarpio buvo statinys, galimai – vieno amžiaus kaip vienuolyno ir bažnyčios kompleksas, nes istorinėse nuotraukose jo nesimato. Dabar laukiama paveldosaugininkų įvertinimo.

Aikštyno prie Pranciškonų gimnazijos renovacija šią vasarą gerokai įsibėgėjo, tačiau mūsų miesto istorija, atrodytų, tik ir laukia, kada jos gelmes pajudins specialistai: kaip ir renovuojant Vilniaus gatvę, čia taip pat buvo atkasta ne tik įvairių archeologinių radinių – šiaurrytiniame aikštės kampe aptiktas mūro pamato, amžiumi galinčio prilygti Pranciškonų vienuolyno ir bažnyčios kompleksui, fragmentas.

Archeologų darbai šioje vietoje sustojo mėnesiui, kol radinį įvertins paveldosaugos specialistai. Tačiau statybininkai dirba toliau, o kretingiškiams belieka viltis, kad stadiono renovacija neįstrigs.

Vėl prireikė detaliųjų tyrimų

Kretingiškių vadinamo pranciškonų stadiono, kuris iš tikrųjų priklauso miestui, renovacijos darbus atlieka patirties renovuojant ir įrengiant stadionus turintis rangovas – vilniečių bendrovė „Rolana“, prieš kelerius metus atnaujinusi ir Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos stadioną. Lygiagrečiai su statybos darbais iš pradžių žvalgomuosius tyrimus buvusiame vienuolyno sode ir palei istorinius vienuolyno ir bažnyčios pastatus, o dabar – ir detaliuosius tyrimus atlieka klaipėdiečių bendrovės „Statybų archeologija“ archeologai.

Kretingoje dirbančios archeologų grupės vadovas Nerijus Brazdeikis pasakojo, kad žvalgomuosius darbus jie pirmiausiai pradėjo miesto istorijos paveldui priklausančioje dalyje – buvusiame vienuolyno sode, kur atvėrė per 50 šurfų, arba tyrinėjamo grunto duobių. Vėliau ėmėsi tirti plotą palei istorinius pastatus – XVII a. pradžioje pastatytą Pranciškonų vienuolyno ir bažnyčios kompleksą bei XX a. pradžioje iškilusios Pranciškonų gimnazijos mūrus.

Būtent pastaroji teritorija, pasak N. Brazdeikio, jiems yra įdomiausia. Vedant elektros kabelius, šurfuose buvo aptikta, kaip manoma, XVI–XVII a. sagtis ir kaltinė vinis, XIX a. sidabrinė moneta, taip pat koklių, keramikos ir kitų radinių. Vėliau radinių kolekcija pildėsi.

„Čia kūrėsi Kretingos miestas: vyko didelės mūro statybos, tad kai kurie radiniai gali būti iš to laikmečio“, – kalbėjo N. Brazdeikis, palei vienuolyną ir bažnyčią pasiūlęs dar atlikti ir detaliuosius tyrimus. Būtent tuomet ir buvo aptiktas akmenų ir plytų mūro pamatas.

Paveldosaugininkai įmins mįslę

„Toje vietoje stovėjo kažkoks statinys, bet mes negalime pasakyti, nei kada statytas, nei kokios paskirties. Išlikusiose istorinėse nuotraukose jo nesimato. Atkasėme iki pusės metro, šis radinys – nedėkingoje vietoje, prie stadiono įvažiavimo keliuko: matosi akmenų ir plytų mūras, kuris gali būti iš pirmojo miesto kūrimosi laikotarpio ir vienodo amžiaus, kaip ir vienuolyno-bažnyčios kompleksas. Tačiau tai – tik spėjimas. Gali būti ir gerokai vėlesnio laikotarpio, perstatytas iš senųjų medžiagų. Kitą savaitę turėtų atvykti Kultūros paveldo departamento (KPD) specialistai, kurie konkrečiai įvertins objektą ir jo amžių. Po vertinimo KPD taryba priima sprendimą, ką daryti toliau“, – kalbėjo N. Brazdeikis.

Paklaustas, ar dėl šio radinio gali strigti stadiono statybos darbai, atsakė: jeigu KPD nuspręstų, kad objektas – vertingas, tektų keisti techninius sprendinius. Jo žiniomis, radinys yra aukščiau už rengiamą stadiono dangą.

Statybininkai dirba toliau

Tačiau Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Turauskaitė patikino, kad dėl archeologų radinio rangovas darbų nesustabdė, tik juos kitaip persiskirstė ir vykdo toliau: kloja drenažą, veda inžinerines komunikacijas.

Bendrovė „Rolana“ įsipareigojo stadiono renovaciją atlikti per 8 mėnesius, iki šių metų pabaigos, o kitą pavasarį užsėti žolę, kad vasaros pradžioje aikštynu jau galėtų naudotis miesto žmonės.

Aikštyno renovacija buvo pradėta, Savivaldybei laimėjus konkursą ir gavus lėšų iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pagal Sporto rėmimo programą. Projekto vertė – 783,5 tūkst. Eur. Akivaizdu, kad dėl pakilusių žaliavų kainų ir papildomų archeologinių tyrimų, sakė V. Turauskaitė, projektas pabrangs. Kiek, ji dar negalėjo atsakyti.

Užbaigs vieną, pradės kitą

Prasidėjus darbams, statybininkams teko nupjauti apie 20 senųjų medžių, pašalinti senąją tvorą ir palei ją augusius krūmus. Bendrovė ESO pakeitė senuosius elektros kabelius palei gimnazijos, vienuolyno ir bažnyčios pastatus.

Po renovacijos priešingose miesto aikštyno pusėse bus įrengtos paplūdimio tinklinio ir mini futbolo, krepšinio ir kvadrato, krepšinio ir tinklinio aikštelės, aplinkui – bėgimo takai, pakraščiuose – lauko treniruokliai. Aikštynas bus aptvertas nauja tvora su vartais, kad į jį galėtų patekti ir sportuojanti miesto visuomenė. „Anksčiau buvome įpratę manyti, kad stadionas priklauso Pranciškonų gimnazijai, tačiau ši erdvė yra Savivaldybės nuosavybė ir bus skirta miesto žmonėms“, – tvirtino V. Turauskaitė.

Kitąmet, pasak jos, bus imtasi ir pagrindinio Kretingos miesto stadiono tvarkybos darbų eiga. Projektas bus vykdomas etapais – įrengta danga, keičiamos tribūnos, taip pat bus tvarkomos ir prieigos iki senojo parko, kuris šiemet baigtas renovuoti. „Šiemet pirksime rangos darbus, kad kitų metų pradžioje renovacija jau galėtų startuoti“, – patikino ji.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas