Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Pusšimčiui Kretingos globėjų svetimi vaikai tapo savais

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2022-07-01
Airida Jonušienė – viena pirmųjų budinčių globotojų Kretingoje

Pirmasis liepos sekmadienis, po gegužę minėtos Motinos dienos, o birželį – Tėvo dienos, visoje Lietuvoje paskelbtas Globėjų diena. Siekiant kuo labiau pagerbti šiuos mylinčių širdžių žmones, rytoj, liepos 2-ąją, į Klaipėdoje rengiamą Nacionalinę globėjų šventę išvyks ir gausus būrys Kretingos rajono globėjų bei jų globojamų vaikų, o sekmadienį Vydmantų koplyčioje 11.30 val. už juos šv. Mišias aukos Globos centro ambasadorius kunigas Karolis Petravičius.

Vietoj vaikų namų – pas budintį globotoją

Šiuo metu Kretingos rajone yra 47 globėjų šeimos, kuriose auga 57 globojami vaikai: didžioji jų dalis susieti artimais giminystės ryšiais – 23 tokios šeimos globoja 29 vaikus, o giminystės ryšiais nesusijusios 22 šeimos globoja 28 svetimus vaikus.

Dar yra 2 budintys globotojai. Jie pirmieji ištiesia ranką tuomet, kai biologiniai tėvai neatlieka savo pareigų – priima vaiką į savo šeimą. Kai Vaiko teisių tarnyba iš tokių tėvų paima vaiką ar vaikus, tam, kad nepatektų į globos įstaigą, jie laikinai apgyvendinami budinčių globotojų šeimose. Tuo pasirūpina Kretingos rajono socialinių paslaugų centras.

Globotojų šeimoje vaikas gali gyventi iki 1-erių metų, – per šį laiką išsisprendžia, ar vaiką galima grąžinti tikriesiems tėvams, ar jam ieškoma nuolatinio globėjo.

Pasak Kretingos rajono socialinių paslaugų centro direktorės Danutės Skruibienės, 2018 metais, Vyriausybės nutarimu, buvo nuspręsta atsisakyti institucinės globos ir pereiti į bendruomenines paslaugas. Tuo pačiu buvo įteisintas ir budinčio globotojo statusas. Iš pradžių kretingiškiai sunkiai atsiliepė į šią naujovę. „Mūsų rajono vaikus tekdavo pas budinčius globotojus ir į Šiaulius, ir į Skuodą vežti. Tačiau palaipsniui ėmė atsirasti asmenų, norinčių tapti globotojais“, – patikino ji.

Visi būsimi globėjai apmokomi

„Būsimiems globotojams mūsų centre yra rengiami specialūs mokymai, kaip ir globėjams ar įtėviams. Ne su visais asmenimis po mokymų ir pateiktų išvadų yra sudaromos sutartys, tačiau prireikus juos galima pakviesti įdarbinti. Jeigu centras su parengtu budinčiu globotoju sudaro darbo sutartį, net ir tuo laikotarpiu, kol neatsiranda iš šeimos paimtas vaikas, jam yra mokamas minimalus atlyginimas“, – globėjų parengimo tvarką apibūdino socialinė darbuotoja Asta Sakalauskienė.

Šiuo metu Kretingos socialinių paslaugų centre dirba 2 budinčios globotojos. Viena pirmųjų kretingiškių šio emociškai sudėtingo darbo ėmėsi Airida Jonušienė, globojanti du vaikus: nuo praėjusio gruodžio –13-metį berniuką, kuris jau ruošiasi grįžti pas tėvą, ir pusantrų mergaitę. Mažylę į šeimą moteris priėmė nuo 4 mėnesių amžiaus ir jau rengiasi globoti ją nuolatos. Ligi tol A. Jonušienė dar globojo 17-kos mergaitę, kol šiai suėjo pilnametystė.

Mažylę globoja paskatinta šeimos

„Globotoja dirbu tik vienerius metus: man šis darbas – visiškai naujas, niekada anksčiau mano darbinė veikla nebuvo susijusi su socialine sritimi, dirbau prekyboje. Vis pagalvodavau – gal reikėtų paimti vaiką iš vaikų namų nors per vasarą. Gyvename nuosavame name, vietos visiems pakanka. Ir mūsų 15-metis sūnus vis sakydavo: mama, tėti, gal man brolį parūpintumėt. Sakydavau: vaikeli, iš kur gausi, vaikų juk šiaip sau niekas nedalina. O jis tiesiai šviesiai – priglauskim iš vaikų namų. Kai pradėjau dirbti globotoja, ir priglaudėme mažylę, atrodė – laikinai, bet mūsų sūnus pirmasis ir pradėjo kalbėti, kad nebeatiduotume sesės. Ir vyras Stasys pritarė. Taip ir nusprendėme tapti nuolatiniais mergaitės globėjais, nes ji pas biologinius tėvus grįžti negali“, – apie apsisprendimą pasakojo A. Jonušienė.

A. Sakalauskienė papildė, pastebėjusi, kad naujagimė ligi tol, kol pateko į A. Jonušienės šeimą, buvusi labai nerami: „Vos Airida paėmė mažylę ant rankų, ši nurimo. Baigėsi ir vaiko ligos, ir nemiga. Kūdikis, matyt, irgi jaučia, kur jam saugiausia.“

A. Jonušienė patikino, kad abu su vyru kilę iš šeimų, kuriose augo po 9 vaikus, tad prie gausaus būrio pripratę: „Mums ir dabar tie vaikai – kaip saldainiai.“

Antroji Kretingos socialinių paslaugų centre dirbanti globotoja – Ilona Riepšienė, beje, ja tapusi paskatinta būtent savo draugės Airidos.

Kad tėvų meilės netekę vaikai kuo greičiau įgytų naujas šeimas, daug pastangų įdeda Kretingos socialinių paslaugų centro darbuotojos: (iš kairės) jo vadovė Danutė Skruibienė, globos koordinatorė Donata Budrytė ir socialinė darbuotoja Asta Sakalauskienė.

Globoja ir ukrainiečių vaikus

Budintys globotojai, kaip ir nuolatiniai globėjai, taip pat nepaliekami nuošaly – su jais nuolatinį ryšį palaiko globos koordinatorius. „Kas norėtų sužinoti apie globą ir kaip tapti budinčiu globotoju ar nuolatiniu globėju, turėtų kreiptis tiesiogiai į mūsų centrą. Turime ir savo facebook‘o svetainę „Vaikai yra vaikai. Kretingos rajonas“. Globėjai yra ruošiami visai Lietuvai, nes vaikų, laukiančių, kas priims juos į šeimas, visuomet yra daugiau, negu globėjų. Globėjais gali tapti toks žmogus, kuris turi didelę širdį, kuri geba priimti svetimą vaiką kaip savą, suteikti jam ne vien pastogę, bet ir tėvišką meilę bei namų šilumą“, – kalbėjo Kretingos socialinių paslaugų centro globos koordinatorė Donata Budrytė.

Globėjais gali tapti asmenys nuo 21-erių iki 65-erių metų, jeigu nėra giminystės ryšio, o jeigu giminės – ir vyresni asmenys. Kretingos rajone vyriausiai globėjai – 82-ji, ji globoja savo 16-metę anūkę.

„Šiuo metu mums reikėtų nuolatinio globėjo dviem jaunuoliams: vienam jų – 16-ka, o kitas greit sulauks pilnametystės, abu jie gyvena bendruomeniniuose vaikų globos namuose. Tačiau niekada nežinai, kada gali atsirasti bent keli vaikai, paimti iš vienos šeimos. Mūsų institucijoje nebeliko vaikų globos tarnybos, ko ir siekėme“, – patikino D. Skruibienė.

Ji taip pat akcentavo naują laikmečio reiškinį: Kretingoje apsigyvenusios 4 karo pabėgėlių ukrainiečių šeimos atsivežė ir globoja fronte likusių savo draugų 5 vaikus, taip pat 1 ukrainiečių vaiką globoja lietuvių šeima.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas