Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Klaipėdos valstybinės kolegijos Kineziterapijos ir grožio terapijos katedros vedėjas Darius Einars: „Būtina akcentuoti, kad masažas yra saugi priemonė ir nėra mokslinių įrodymų, kad masažas galėtų skatinti vėžio plitimą.“

Masažas dažnai rekomenduojamas žmonėms, jaučiantiems įvairius kūno skausmus arba psichinius negalavimus. „O ar masažas gali kaip nors padėti žmonėms, sergantiems onkologinėmis ligomis?“ – „Sveikata“ paklausė Klaipėdos valstybinės kolegijos Kineziterapijos ir grožio terapijos katedros vedėjo Dariaus Einars.

– Masažas nėra onkologinės ligos gydymo metodas, kaip, pavyzdžiui, chemoterapija. Tai – papildoma priemonė paciento gyvenimo kokybei pagerinti ir nuo gydymo jaučiamiems simptomams susilpninti. Atlikti moksliniai tyrimai parodė, kad masažas gali būti naudingas ir fizinei, ir psichinei sveikatai. Masažas mažina uždegimą ir patinimą, pagerina kraujotaką, malšina raumenų skausmą, reguliuoja hormoninę sistemą. Masažas yra gera chemoterapijos sukeltos periferinės neuropatijos prevencija, limfedemos palengvinimas. Masažas gali padėti žmonėms atsipalaiduoti, užsimiršti, pagerina miego kokybę, gali padėti sumažinti nerimą, o kartais – ir depresiją.

– Kokių rūšių masažas rekomenduojamas onkologiniams ligoniams? Tokį masažą galėtų atlikti tik profesionalas ar ir artimasis?

– Sergant onkologine liga galima taikyti įvairias masažo technikas, tarkim, kaip: švediškas, aromaterapinis, klasikinis, miofascialinis ar giliųjų audinių masažas, tačiau tinkamiausia masažo technika gali skirtis priklausomai nuo simptomų ir nuo vėžio, šios ligos gydymo poveikio organizmui. Švelnų masažą toleruoja dauguma vėžiu sergančių žmonių, jo pakanka, kad išsiskirtų endorfinai, galintys sumažinti skausmą. Tiems, kurie patiria raumenų įtempimą ir sustingimą, gali prireikti stipresnių masažo metodų, pavyzdžiui, švediško masažo. Giliųjų audinių masažas nerekomenduojamas aktyvaus vėžio gydymo metu, bet gali būti naudojamas esant lėtiniam skausmui ir ribotam judesiui dėl randų audinyje po gydymo.

Pasikonsultavus su gydytoju ir masažo specialistais, masažą gali atlikti ir namiškiai. Prieš atliekant masažą, labai svarbu yra atsižvelgti į paciento sveikatos būklę, taikomus gydymo būdus, ligos stadiją. Rekomenduotina masažą pradėti nuo lengvo, paviršutiniško spaudimo. Masažuotojas turi pritaikyti pacientui spaudimo jėgą ir greitį. Masažo poveikis gali tęstis iki 48 val., todėl labai svarbu komunikacija su pacientu ne tik per procedūrą, bet ir po jos – nuo to gali priklausyti kitų masažo procedūrų strategija. Laikas masažo procedūrai turi būti parenkamas tuo metu, kai sergantysis jaučiasi energingiausias.

– Ar masažas tam tikrais atvejais gali sukelti neigiamų pasekmių?

– Masažas yra saugi priemonė sveikatos būklei gerinti, organizmui stiprinti ir jį puoselėti, tačiau sergant onkologine liga reikia atsižvelgti į tam tikras galimas rizikas. Infekcijos rizika yra didesnė, jei baltųjų kraujo kūnelių skaičius yra mažas dėl chemoterapijos (neutropenija), jei neseniai buvo atlikta operacija arba yra atvirų opų dėl spindulinės terapijos ar kitų būklių.

Jei dėl chemoterapijos (trombocitopenijos) trombocitų skaičius yra mažas, didesnė mėlynių atsiradimo tikimybė. Jei esama metastazių kauluose arba vartojami vaistai, silpninantys kaulus, gali padidėti lūžių rizika. Trynimas, ypač giliųjų audinių masažas, tam tikrais atvejais gali sukelti odos irimą, ypač spindulinės terapijos metu. Vėžiu sergantiems žmonėms dažnai pasireiškia kraujo krešuliai, ypač po operacijos ar chemoterapijos metu. Tai yra viena priežasčių, kodėl kiekvienas, svarstantis apie masažo terapiją, pirmiausia turėtų pasikalbėti su gydančiuoju onkologu.

– Kokiais atvejais masažo atlikti negalima?

– Kontraindikacijos – tai būklė, kada masažo taikyti negalima, tačiau kontraindikacijos būna laikinos. Masažo negalima daryti tiems, kuriems diagnozuota giliųjų venų trombozė arba plaučių embolija, labai mažas baltųjų kraujo kūnelių skaičius: jei yra sunki leukopenija, masažo terapiją reikia atidėti, kol onkologas patvirtins, kad tai saugu. Žmonėms, kurių trombocitų skaičius labai mažas, masažo terapija neturėtų būti atliekama. Limfedema yra santykinė masažo kontraindikacija. Taip pat reikėtų vengti aktyvaus naviko augimo vietų, plotų aplink neseniai atliktą pjūvį ir bet kokių vietų, kuriose yra atvira žaizda ar opa. Chemoterapijos metu reikia vengti giliųjų audinių masažo, net jei kraujo rodikliai yra normalūs.

„Sveikatos“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas