Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nuseko Klibių tvenkinys: įtaria kažką prikišus nagus

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2022-06-28
Vieni pirmųjų tvarkyti užtvankos įrenginius ėmėsi bendrovės „Bebrūnė“ meistrai Steponas Zubernius (priekyje) ir Kazimieras Dobravolskis.

Savaitgalį į redakciją žmonės siuntė elektroninius laiškus, prašė kuo skubiau padėti, nes Klibių tvenkinys virstąs dvokiančia pelke. Žinia apie tai, kad tvenkinys įvairiose vietose nuseko pusmetriu ir daugiau – pasimatė medžių šaknys, pakrantės akmenys, pasklido dar prieš Jonines. Bendruomenė kvietė seniūnę, tarnybas, kad išsiaiškintų, kodėl vanduo senka taip sparčiai, nuogąstavo dėl žalos gamtai ir kad neliks paplūdimio. Vieni įtarė šachtoje įvykus avariją, kiti svarstė, ar nebus čia darbas kokio piktavalio, kuris sąmoningai atsuko sklendę, kad nuleistų vandenį.

Stebėjosi, nes taip nėra buvę

„Bendruomenės pirmininkas Jurijus Petrovas pirmasis pranešė, kad užtvanka leidžia vandenį. Sulėkė įvairios tarnybos. Visi tyliai stebi, darbuojasi, o mes, kaimo žmonės, nežinome, kas vyksta. Vienas kaimo gyventojas sakė: neva pas jį anksčiau buvo atėjęs žmogus ir prašęs, kad padėtų nuleisti vandenį, nes pavasarį stipriai užlieja jo laukus. Bet nežinome, tiesa tai ar prasimanymas“, – redakcijai pasakojo Jurgita iš Klibių.

J. Petrovas sakė dar prieš 3 savaites pastebėjęs, kad senka tvenkinio vanduo, sukvietė bendruomenės susirinkimą: „Žmonių pastebėjimu, – sausa, dėl to ir nuseko. Bet praėjo kiek laiko, vanduo dar labiau nuseko, ir visam kaimui kilo įtarimas, kad čia kažkieno darbas. Tuomet ir prisiminė, kad vienas žmogus vaikščiojo po kaimą įtikinėdamas, kad reikia pakelti užtvarą ir nuleisti vandenį. Bet, žinot, nepagautas už rankos – ne vagis“, – tvirtino bendruomenės pirmininkas.

Prie pat tvenkinio esančioje sodyboje Ežero g. Nr. 1A viešinti Rasa sakė pastebėjusi, kad vanduo gerokai nuseko: „Žmonės tvirtino, kad taip niekad nėra buvę.“

Pakalbintas prošal važiavęs Kretingos seniūnijos specialistas ūkio reikalams Nerijus Toleikis irgi stebėjosi, kad kažkur dingo tvenkinio vanduo – vietomis nuseko pusmetrį, o kai kur net apie 1 metrą. „Nuo liepto pasiekdavau vandenį, dabar tik pasilenkus ranka vos paviršių sieki. Žmonių čia pamėgtos vietos: vieni maudosi, kiti žvejoja. Gaila, kad sugadintas paplūdimys, nupliko pakrantės“, – sakė jis.

Reikia specialių įrankių

Kretingos seniūnė Sigita Riepšaitė sakė iškvietusi Žemės ūkio skyriaus specialistus, kad šie įvertintų situaciją ir imtųsi tvarkyti įrenginius. „Praėjusį pavasarį smarkiai lijo, Klibiai ir jų apylinkės paplūdo, nes melioracijos įrenginiai seni. Gal kažkas sugalvojo savavališkai nuleisti vandenį, galvodamas, kad taip išspręs problemą“, – samprotavo seniūnė.

Garbaus amžiaus kretingiškis, buvęs ilgametis mechanizatorius ir melioracijos specialistas Stasys Dimgaila, paklaustas, ar galėjo kažkas savavališkai atsukti šachtos sklendę, kad nuleistų tvenkinio vandenį, patikino: „Kad ir kaip norėtum, pats nieko nepadarytum: reikia specialios rankenos, įrankių. O ir šiaip negalima bet kam kišti nagų prie sklendės: žmogus turėtų reikalų su policija, užsidirbtų tūkstantines baudas. Juk yra atsakingi asmenys, kurie žino – reikia ar ne vandenį nuleisti. Turiu ten žemės, pravažiuoju, matyt, sutvarkė, nes nebetvinsta ir laukų nebeužlieja. Gal vanduo nusėdo, nes ligi tol ilgai nelijo. Nieko nuostabaus, kad šaknys matosi, juk vanduo buvo pakilęs, dabar nusileido“, – svarstė vyras.

Kretingos seniūnijos atstovas Nerijus Toleikis nustebo, kad vanduo nebepasiekiamas nuo liepto, ties kuriuo anksčiau tyvuliuodavo.

Lauks, kas užsandarins

Tvarkyti įrenginius buvo pakviesti bendrovės „Bebrūnė“ specialistai – darbų vadovas Steponas Zubernius ir mechanikas Kazimieras Dobravolskis. Jiedu patikino, kad buvo pasuktas šachtos pakėlimo mechanizmas: „Kažkas lindo. Labai norint, galima ir su santechniko raktu bandyt sukti. Per daug paspaudė, sugadino dantratį. Žmogui nepasisekė nuleisti tiek, kiek norėta, dėl to vanduo nuolat tekėjo. Kol vandens tvenkiny buvo pakankamai, nepastebėjo, kad išteka daugiau, negu suteka iš griovių ir drenažo.“

Prieš Jonines jiedu manė, kad viršuje mechanizmą pavyks sutvarkyti, bet, ar nusileis žemai esantis užduris, nežinojo. „Nepavykus reikės smėlio maišus po vandeniu iš kitos tvenkinio pusės dėti“, – sakė S. Zubernius.

Savivaldybės Žemės ūkio skyriaus specialistai Leonas Rimeika ir Diana Šeirienė vėliau patikino, kad „Bebrūnės“ meistrai per vamzdį nusileido iki tvenkinio dugno ir įsitikino, kad yra problemų: skydas susiskersavęs, patekę akmenų. Vanduo prateka pro apačią ir jo nutekėjimą nuspręsta stabdyti smėlio maišais. „Toliau spręsime, ką daryti. Tebevyksta konkursas dėl užtvanką prižiūrinčios įmonės parinkimo. Kol kas svarbiausia užsandarinti, o po to laukti užtvankos rekonstrukcijos. Teks dėti naują skydą kitoj vietoj. Skydą įrengti 5 m gylyje, nenuleidus vandens, neįmanoma“, – tvirtino specialistai.

Viršum įrenginių montuos gaubtus

Vis dėlto paaiškėjo, kad užsandarinti šachtą neužteko, vanduo prateka pro apačią, todėl vandens nutekėjimą prireikė stabdyti smėlio maišais.

„Keista, kai taip įrenginiai palikti likimo valiai: bet kas gali ateiti, atsukti-užsukti, sugadinti. Reikia kuo skubiau imtis saugumo priemonių ir kitose užtvankose“, – įsitikinęs J. Petrovas.

Pasak L. Rimeikos, visos rajono užtvankos statytos dar sovietmečiu, ir daugumos šachtų įrenginiai yra panašių konstrukcijų. „Apsauga užtvankų mechanizmuose tuomet nebuvo numatyta. Tačiau reikia išmanyti, ką ir kaip pasukti, kad galėtum reguliuoti vandenį. Jeigu jau taip įvyko Klibių tvenkinyje, reikės skubiai uždėti gaubtus ant išorinių užtvankų įrenginių“, – sakė jis. Iš viso Kretingos rajone yra 34 tvenkiniai: dauguma su įrengtomis šachtomis, didžioji dalis – privatūs, Savivaldybė prižiūri 14 valstybei priklausančių tvenkinių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas