Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Iš suvažiavimo – su nepasitikėjimo ministru gaidele

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2022-05-27
Rimantas Paulikas atviravo, kad jo noras – sutelkti rajono ūkininkus, sustiprinti LŪS Kretingos skyrių.

„Kaip gali kareiviai eiti į karą, jeigu jų vadas persišauna sau koją?“ – retoriškai klausė iš Dotnuvoje įvykusio Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) 35-ojo suvažiavimo grįžęs šios sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkas Rimantas Paulikas. Mintyse jis turėjo ministrą Kęstutį Navicką ir nusivylimą jo vykdoma žemės ūkio politika.

Nemaloni skolos kupra

„Ministras pasirodė tik trumpam. Pasveikino ir po kurio laiko, motyvuodamas, kad laukia kiti susirinkimai, net nesulaukęs mūsų klausimų iš salės dingo, – pasakojo R. Paulikas. – Gal pabūgo, kad bus nušvilptas? To mes neplanavom, esam kultūringi žmonės, būtume susitvardę. Reikėjo kitokio bendravimo ir atsakymų, bet jų negavome“.

Buvo ir daugiau politikų, tarp kurių europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė, Seimo nariai Viktoras Pranckietis, Vilius Ąžuolas. Bet tų, kurie sėdėjo salėje, pašnekovas nesureikšmina – esą daugeliui „kvepia“ naujais rinkimais, norisi užsidirbti „pliusų“, o palinksėjimas galva, pritariant išsakytai vienai ar kitai minčiai, nebūtinai reiškia nuoširdų ūkininkų palaikymą.

Problemų išsakyta daug – ir apie brangstančius gamybos išteklius, ir apie mažas žemės ūkio produkcijos supirkimo kainas, apie vėluojančias tiesiogines išmokas, stringantį valstybinės žemės pardavimą, kooperacijos lėtumą, elektros skirstytojų savivalę. Suvažiavime dalyvavo 108 delegatai iš 32 skyrių, tarp Kretingai atstovaujančiųjų, be R. Pauliko, – ūkininkai Artūras Turauskis, Valdas Navickas ir Tomas Butkevičius.

Tvirtinant finansinę ataskaitą, paaiškėjo, kad pernai LŪS pajamos sudarė 137 tūkst., išlaidos –136 tūkst. eurų. Didžioji dalis pajamų gaunama iš nario mokesčio. Kaip sakė R. Paulikas, nesmagu buvo išgirsti, jog kretingiškiai – skolininkų, kurių per visą Lietuvą yra trys ar keturi, sąraše. „Kai šio kovo pabaigoje sutikau būti Kretingos skyriaus pirmininku, buvau įtikintas, jog skolų nėra, o, vos tik oficialiai atsiradus galimybei realiai pamatyti dokumentus, pakraupau – nario mokestis nerinktas dvejus metus, nepervesta privaloma dalis LŪS Centrui, be to, už kabineto išlaikymą esam skolingi rajono Savivaldybei“, – apmaudo neslėpė pašnekovas.

Anot jo, kai kurie ūkininkai pasidarė pasyvūs, ir paraginti susimokėti mokestį, svarsto, o kas jiems iš to – ankstesnis pirmininkas nesistengęs dalintis informacija...

Miestiečius ir ūkininkus sieks sutaikyti

„Mano siekis skyriaus narius iš naujo sujudinti, užvesti veiklai. Būna, kad po 4–5 valandas apie problemas diskutuojame nuotoliniu būdu, tariamės, paaukosiu ir laiko susitikti „gyvai“, aplankyti ūkius“, – sakė R. Paulikas. Ir suvažiavime jis kalbėjo apie būtinybę vaikams ir jaunimui daugiau pasakoti apie veiklą ne tik gyvulininkystės, bet ir augalininkystės ūkiuose, bendradarbiaujant su Žemės ūkio ir Švietimo ministerijomis, organizuoti edukacinius užsiėmimus. Anot pašnekovo, nauda būtų abipusė – tiek ugdytiniams, kurie su įdomumu stebėtų augalo kelią nuo mažytės sėklos iki stalo, tiek ūkininkams, iš kurių ugdytinių tėvai paskui galbūt tą produktą pirktų.

R. Pauliko noras – kad miesto žmonės ir ūkininkai susitaikytų. „Mums nuolat prikišama, jog esam paramos gavėjai. Bet, visų pirma, Finansų ministerijos derėtų paklausti, o kokia gi žemės ūkio ir su juo susijusių įmonių pridėtinė vertė, kiek mes prisidedame prie Bendrojo vidaus produkto kūrimo? Pasirodo, iki 30 procentų!“ – akcentavo Kretingos skyriaus pirmininkas. Kratosi didžiausių teršėjų vardo

Suvažiavime nuskambėjo nuoskauda, kad žemės ūkis neva vienas didžiausių gamtos teršėjų, iš ūkininkų reikalaujama naudoti mažiau pesticidų, bet net neužsimenama apie mokslininkų paskelbtus duomenis ir išvadas, kad, pavyzdžiui, vienas ha kviečių „užrakina“ 9 tonas anglies dvideginio ir pagamina 6 tonas deguonies, kurio žmogui užtektų 26 mėnesiams.

Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas V. Pranckietis papasakojo, jog mokslininkų grupė atliko tyrimą ir nustatė, kad prie Kauno marių rudenį nukritus medžių lapams gamtoje susidaro apie 10 t kompleksinių trąšų – būtent tiek jų patenka į marias. Aplinkosaugininkai ima mėginius, mato, kiek yra azoto, kalio, fosforo – bet juk ūkininkai čia niekuo dėti.

„O pavasarį nuvilnijo, kad, tręšiant laukus, užteršta Baltijos jūra. Nėra logikos: kuris ūkininkas tau važiuos laukų tręšti sausio mėnesį?“ – retoriškai klausė R. Paulikas.

Priėmė rezoliuciją, pagerbė buvusį pirmininką

Suvažiavime priimta rezoliucija, kurioje prašoma žemės ūkį pripažinti strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčia ūkio šaka, raginama atsisakyti žaliojo kurso perteklinių ambicijų, iš esmės spręsti daugiamečių pievų išlaikymo įsipareigojimą, kuo greičiau nustatyti aktyvaus ūkininko statusą, svarstyti mokestinių lengvatų (PVM) taikymą maisto produktams ir žemės ūkio gamybos pagrindinėms žaliavoms bei energetiniams produktams, susilaikyti nuo naujų netiesioginių (infrastruktūros, komunalinių, privalomųjų draudimų) mokesčių žemės ūkio sektoriuje įvedimo. Iš Nacionalinės mokėjimo agentūros reikalaujama, kad paraiškos visuose teritoriniuose skyriuose būtų vertinamos pagal patvirtintas administravimo taisykles, o ne pagal atskirų vertintojų interpretaciją. Per metus laukiniai paukščiai ūkininkams padaro daugiau kaip 1 mln. Eur žalos. Rezoliucijoje Seimas ir Vyriausybė raginami grįžti prie saugomų laukinių paukščių daromos žalos atlyginimo klausimo.

Už ilgametį indėlį į organizacijos veiklą ir jos stiprinimą LŪS pirmininko kadenciją baigusiam Jonui Talmantui suteiktas LŪS Garbės nario vardas. Organizacijai J. Talmantas vadovavo beveik 13 metų, nuo 2021-ųjų šias pareigas eina nuotoliniu būdu išrinktas šiaulietis Raimundas Juknevičius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas