Pajūrio naujienos
Help
2021 Gruodis
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Orų prognozė
Dieną1°C debesuotumas 72 %
Naktį-2°C debesuotumas 10 %
Apklausa

Ar šventinės gerumo, labdaros akcijos sprendžia skurdo problemas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Padangų vežėjas supyko: jam parodė vartus

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Problema
  • 2021-11-23

Krūvą senų padangų į Ankštakių atliekų surinkimo aikštelę šiomis dienomis nugabenęs kretingiškis Vytautas liko lyg musę kandęs – kone su visu turtu buvo pasiųstas, iš kur atvyko.

Klientas skundžiasi, viršininkai giria

„Pasipiktinau, noriu išsiaiškinti, ar su manim teisingai pasielgė?“ – neslėpė apmaudo į „Pajūrio naujienų“ redakciją paskambinęs vyras.

Kad atliekų aikštelės iš vieno fizinio asmens nemokamai priima tik po vieną komplektą, tai yra po 4–5 padangas, jis žinojęs. Tačiau praėjusį antradienį ar trečiadienį atvežęs daugiau, manė darantis gera kaimynams ir gamtai.

Gatvėje aplink, pasakojo Vytautas, gyvena ir ne vienas vairuojantis pensininkas. Jiems irgi būtina vasarines padangas pasikeisti žieminėmis, o nudėvėtomis – saugiai atsikratyti.

„Aš pats į atliekų aikštelę susiruošiau su savo padangom, pagalvojau, kad tuo pačiu galiu padėti ir vyresnio amžiaus kaimynams – nereikės jiems atskirai važiuoti, kurą deginti, pagaliau visi kartu mažiau teršime ir orą. Tad susimečiau aš tas padangas į savo transporto priemonę, susirinkau visų savininkų dokumentus, kad įrodyčiau tapatybę, ir nuvažiavau į Ankštakius. O ten nepriima, nesileidžia net į kalbas – važiuok namo!“ – dėstė pašnekovas.

Tačiau Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC), kuriam priklauso Ankštakių aikštelė, atstovas Arūnas Liubinavičius už tokį principingumą aikštelės vadybininkus linkęs pagirti.

„Pasirodo, atvažiavo tas kretingiškis, sprendžiant iš specialių darbinių drabužių, kurių net nepasivargino persirengti, serviso darbuotojas, atgabeno maždaug 30 padangų ir šneka jas iš kaimynų surinkęs. Matydami, kad padangas veža ir gudraudami nemokamai priduoti bando komerciniai subjektai, tokiems parodydami vartus aikštelės vadybininkai elgiasi teisingai“, – sakė jis.

Patarė, kaip naudingiau atsikratyti

A. Liubinavičiaus teigimu, yra trys padangų atsikratymo būdai, ir visi geri: grąžinti jas padangų pardavėjams, taip pat nemokamai palikti autoservise arba pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę. Čia iš vieno gyventojo nemokamai priimamos 4–5 padangos, jeigu šeima turi du automobilius, šeimos nario priims dar tiek pat. Tačiau naudingiausia rinktis pirmuosius du būdus, mat iš aikštelių sudeginti ar kitaip utilizuoti padangas mokesčių mokėtojų sąskaita išgabena Padangų tvarkytojų ir importuotojų organizacija (PIO). Už šią paslaugą tuomet sumokama du kartus, mat perkant padangas pardavėjas į kainą sykį jau buvo įskaičiavęs ir atliekos sutvarkymo mokestį. Padangose esantis metalas atskiriamas ir keliauja į supirktuvę, tekstilė utilizuojama, o iš gumos gaminami įvairūs produktai. Perdirbtos antrinės žaliavos gali būti naudojamos asfaltbetoniui, taip pat guminėms dangoms gaminti.

Kaip kalbėjo A. Liubinavičius, automobilius žmonės perka Amerikoje, įvairiose Europos šalyse, perka ir internetu. Tad pastaruoju metu neatsitiktinai padaugėjo pamiškėse, pakeliuose ar miesto gatvėse prie konteinerių išmėtytų naudoti nebetinkamų bešeimininkių padangų. Kas tie teršėjai, nustatyti sunku, pasak Kretingos aplinkos apsaugos agentūros vedėjo Ričardo Kašėtos, krūvos dažniausiai atsiranda po nakties. Už ne vietoje išmestą padangų komplektą gyventojai gali būti nubausti įspėjimu arba bauda nuo 30 iki 90 eurų, tačiau nubaustų rajone kol kas nėra. „Už bešeimininkių atliekų sutvarkymą atsakinga Savivaldybė“, – teigė R. Kašėta. Išmestos padangos – ypač tarši atlieka, gamtoje suyra daugiau nei per 120–140 metų.

Krosnyje deginti padangų negalima, nes išsiskiria kenksmingos medžiagos, kurių žmonės gali įkvėpti, be to, jos užteršia paviršinius vandenis, įsigeria į gruntą, daržuose sėda ant dar nenuimto derliaus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas