Pajūrio naujienos
Help
2022 Gegužė
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Komentarų topas

Mirusio tėvo kūno duktė neatgauna dvi savaites

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2021-11-16
Užbaigus formalumus, miręs Adolfas Žabinskas pagaliau galės atgulti amžino poilsio.

Karteniškė Aldona Laukienė tokių juodų dienų ir bemiegių naktų, kokias tenka išgyventi pastaruoju metu, nelinkėtų niekam: mirė tėvas, tačiau palaidoti jo negali, mat iš Klaipėdos morgo daugiau kaip dvi savaites nepavyksta atgauti kūno.

Katafalkas grįžo tuščias

Lapkričio 18-ąją 93 m. gimtadienį turėjusį švęsti Adolfą Žabinską mirtis ištiko spalio 31-ąją, sekmadienį, Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Liūdna žinia Laukių šeimą pasiekė tą pačią dieną apie pietus. „Savaime suprantama, nuodugniai apgalvojome visus žingsnius, kaip, po ko ir ką darysime – žodžiu, kaip visi žmonės tokiais atvejais, ėmėme ruoštis laidotuvėms“, – „Pajūrio naujienoms“ dėstė Aldonos vyras Juozas Laukys. Su Salantų mieste ritualines paslaugas teikiančia įmone jau buvo sutarta, kad velionis šarvoti bus parvežtas trečiadienį, apie tai pranešta giminėms, artimiesiems, kaimynams. Šie, anot pašnekovo, prisipirko vainikų ir gėlių, tačiau bėda ta, kad į Klaipėdos morgą pasiųstas katafalkas kaip nuvažiavo, taip ir sugrįžo tuščias.

„Ar kas žinojo, kokia velniava dar užvirs?“ – retoriškai klausė pašnekovas. Anot jo, ten, morge, buvo paaiškinta, jog kūno atiduoti negali dėl naujos aplinkybės: lūžęs velionio stuburas.

Parsivežė sušlubavus sveikatai

A. a. Adolfas Žabinskas su antrąja žmona Zose gyveno netoli Skuodo rajono ribos už Salantų esančiame Šaučikių kaime. Žmogus – vos ne 93-jų, tad nekeista, kad ir negalavimų vienokių ar kitokių nuolat atsirasdavo: tai galvą susvaigs, tai krūtinę, būdavo, paskaudės, sprandą ar nugarą susuks, tai dar kas. Į Salantų parduotuves nusigauti ir maisto produktų nusipirkti senolių porai tapo vis sunkiau, todėl padėdavo vienintelės iš trijų vaikų gyvos likusios Aldonos šeima. Du sūnus A. Žabinskas buvo palaidojęs.

„Kone kas savaitę iš Kartenos į Šaučikius mudu kursuodavom su tašėm, pilnom maisto, buities reikmenų ir vaistų“, – atviravo Juozas. Bet pastaruoju metu A. Žabinsko sveikata itin sušlubavo, jis jautėsi silpnai. Aldona paskambino Salantų pirminės sveikatos priežiūros centre dirbančiai šeimos gydytojai, sutarė, kad tėvo organizmui pastiprinti išrašys 6 lašines.

„Su žmona pagalvojom, kad vis dėlto mums bus ramiau prižiūrėti, kai uošvis bus po akim. Juolab kad žmogus nebeprigirdi, o dar žinojom, jog namuose neseniai buvo nugriuvęs, vaikščiojo mėlynu klubu. Tad ir parsivežėm jį pas save, į Karteną, – erdvės čia užtenka, gyvenam nuosavam name“, – pasakojo Juozas.

Ilgaamžis virto tris kartus

Tris dienas į Laukių namus atvykdavo slaugytoja ligoniui lašelinių lašinti. A. Žabinskas, regis, atkuto, naktimis užmigdavo, pasitaisė apetitas, – rodės, sveikata, o kartu ir visos šeimos nuotaika, anot Juozo, gerėjo. Tačiau vieną naktį apie trečią valandą juodu su Aldona pažadino bildesys: pasišvietęs prožektoriumi, senolis norėjo eiti į tualetą, bet ir vėl griuvo. Nelaukusi ryto, duktė puolė skambinti greitajai medicinos pagalbai. Atvykę medikai suleido vaistų, A. Žabinskui pasidarė geriau.

„Nors medikai vis tik siūlė jį vežti į ligoninę, Aldona atsisakė, pabūgo, kad, jei tėvas pateks į Klaipėdą, užsikrės korona ir numirs“, – pasakojo J. Laukys.

Spalio 30-ąją, šeštadienį, A. Žabinskas jautėsi gerai, išėjo į kiemą, prisėdo ant suoliuko įkvėpti oro, pasišildyti rudens saulėje. Aldona dar iš kambario atnešusi striukę dėl visa ko apdengė pečius – nors lauke saulėje šilta, bet kad neperpūstų vėjas. Kiek laiko pasėdėjęs, senolis nusprendė eiti į trobą, bet, belipdamas laiptais, virto trečiąsyk. Šįkart buvo išvežtas į Klaipėdos respublikinę ligoninę.

„Greitoji“ su ligoniu ir jo dukra Aldona – priekyje, Juozas savo mašina – iš paskos. Apie tris valandas prie šios uostamiesčio ligoninės karteniškiai trypė, kol kas iš personalo paskambins ir praneš apie atvežtojo būklę. Pranešė, kad išgabentas į Universitetinę ligoninę, mat būtina peršviesti galvą, o Respublikinė ligoninė tokio aparato neturinti.

Čia vėl sekė ilgos laukimo valandos, kol gavo žinią, jog tėvas – reanimacijoje ir yra prijungtas prie aparatų. Sekmadienį žmogus iškeliavo anapilin.

Vėlavo perduoti dokumentus

„Jau pirmadienį savo namuose sulaukėm policijos pareigūnų – mašinoje jie apklausė žmoną, fotografavo mūsų namų patalpas. Kadangi uošvis buvo griuvęs, matyt pareigūnai įžvelgė kriminalą, gal manė, jog mes tą žmogų užmušėm, ar ką?“ – svarstė pašnekovas.

Dvi savaites neatgaunantys mirusiojo kūno karteniškiai telefono skambučiais kasdien atakavo Klaipėdos morgo administraciją. Ten jiems aiškino, kad kūno neatiduos, nes policija užtruko rengdama dokumentus, be kurių teisės medicinos ekspertai savo darbo laiku negali atlikti.

Tačiau Kretingos rajono policijos komisariato vadovas Arūnas Pužauskas paneigė, jog iš medicinos įstaigų gauti dokumentai apie pacientų sveikatos būklę užsiguli komisariato kabinetuose, esą pagal lydraščius yra išsiunčiami kaip galima greičiau. Policijos pareigūnų vykdomos apklausos su kūnų grąžinimais neturinčios nieko bendro – žmonės gali būti apklausiami bet kada.

Taškus ant i šioje istorijoje sudėliojo Valstybinės teismo medicinos tarnybos (VTMT) direktorius Romas Raudys. „Pajūrio naujienoms“ jis pakomentavo, kad A. Žabinsko kūną tirti buvo uždelsta dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, susidarė sudėtinga situacija VTMT Klaipėdos skyriuje, mat, susirgus vienam ekspertų, beliko dirbti du. Ligoninėse mirusiųjų teismo medicinos tyrimai gali būti atliekami tik gavus medicinos dokumentus iš gydymo įstaigų, kuriose įvyko mirtis. Šiuo atveju užduotis atlikti mirusiojo tyrimą ir mirusiojo medicinos dokumentai VTMT Klaipėdos skyriui buvo pateikti tik lapkričio 8-ąją.

„Apgailestaujame, kad A. Žabinsko artimieji susidūrė su tokiais nesklandumais. Mirusiojo tyrimas bus baigtas, ir laidojantys ar jų įgalioti asmenys kūną galės atsiimti antradienį“, – pažadėjo R. Raudys.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas