Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos narė, advokato padėjėja Ina Antaniškytė.

Greičiausiai šiandien nerasime šeimos, kurioje nė karto nebūtų buvęs aptariamas turto paveldėjimo klausimas. Vyresni šeimos nariai neretai mėgsta išsiklausinėti ir išsiaiškinti, kokie yra artimųjų norai, kas pasirūpins po mirties liksiančiu turtu, taip pat mėgsta kai kada pagrasinti, kad iš šeimos nario atims galimybę paveldėti ar nepaliks nieko, jei šis ir toliau išlaidaus. Štai ir į „Pajūrio naujienas“ kreipėsi skaitytoja, siekdama išsiaiškinti, ar testatorius testamentu gali numatyti sąlygas, kuriomis suvaržytų įpėdinio teises laisvai disponuoti pinigais. Į šį skaitytojos klausimą atsakė ir savo įžvalgomis pasidalino Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos (LJAA) narė, advokato padėjėja Ina Antaniškytė.

Skaitytoja Irena klausia: „Esu močiutė ir noriu palikti anūkui pinigų testamentu, bet bijau, kad jis juos prašvilps per vieną dieną. Ar galiu palikti jam savo pinigus su kokiomis nors sąlygomis, kurios neleistų anūkui pinigus tiesiog iššvaistyti?“

LJAA narė, advokato padėjėja Ina Antaniškytė:

– Tai, kad močiutė rūpinasi anūko ateitimi ir siekia jam palikti pinigų, tačiau nerimauja, jog jis yra per jaunas susitvarkyti su jais, greičiausiai rodo, kad anūkas galimai yra jauno amžiaus ir dar neturi finansinio nepriklausomumo arba dar negeba savarankiškai savęs išlaikyti ir nemoka tinkamai pasirūpinti savo biudžetu.

Mes nežinome, kokio amžiaus yra anūkas: ar jis yra nepilnametis, ar tik neseniai pilnametystės amžiaus sulaukęs jaunuolis. Tačiau ši aplinkybė yra svarbi. Jeigu anūkas yra nepilnametis ir jei testamento atsiradimo momentu vis dar bus nepilnametis, tai jis pats priimti mirusio asmens palikimo negalės. Tą padaryti turės jo tėvai – įstatyminiai nepilnamečio vaiko atstovai. Tėvams reikės kreiptis į teismą ir gauti teismo leidimą. Tokiu būdu yra užtikrinama nepilnamečio vaiko interesų apsauga.

Kadangi keliamas klausimas dėl galimybės testamente numatyti sąlygą, čia norėtųsi paaiškinti, kad testatorius įpėdinį gali paskirti nurodydamas vieną ar daugiau sąlygų. Tokiu atveju, įpėdinis turi įvykdyti testamente nurodytas sąlygas tam, kad taptų testamento paveldėtoju. Šiuo atveju labai svarbu aptarti testamento sąlygą, nes, neteisingai ją supratus, galima padaryti klaidingą išvadą, kad testatorius visais atvejais gali nurodyti, kaip testamentu turtą gausiantis asmuo turėtų elgtis.

Testamento sąlyga ar sąlygos gali būti dviejų rūšių ir tai priklauso nuo to, kada jos turi būti įvykdytos.

Pirma, tai yra tokios sąlygos, kurios turi būti įvykdomos iki priimant palikimą. Taigi įpėdinis, siekiantis priimti palikimą, turi įvykdyti testamente nurodytą sąlygą. Kokie galėtų būti tokios sąlygos pavyzdžiai? Tam, kad įpėdinis galėtų priimti palikimą, jis turi palaidoti testatorių ir pasirūpinti paminklo pastatymu ir kapo priežiūra, perduoti testamente nurodytiems asmenims nurodytus daiktus ar konkrečią pinigų sumą ir pan. Neįvykdęs testatoriaus nurodytos sąlygos testamente, įpėdinis neturi teisės paveldėti testatoriaus turto.

Aukščiau aptartoje situacijoje svarbu yra paminėti, kad sąlyga, nurodyta testamente, turi būti įvykdoma iki priimant testamentą, t. y. per palikimui priimti nustatytą trijų mėnesių terminą nuo palikimo atsiradimo dienos.

Antra, tai yra tokia sąlyga ar sąlygos, kurios įvykdomos jau priėmus palikimą. Šiuo atveju įpėdinis, priimdamas palikimą, įsipareigoja sąlygą įvykdyti testamente nustatyta tvarka, ir suinteresuoti asmenys gali reikalauti jos įvykdymo. Pavyzdžiui, įpėdinis yra įpareigojamas prižiūrėti testatoriaus kapą arba, testamentu gaudamas nekilnojamą turtą, įpareigojamas sumokėti kitam giminaičiui pusę jo vertės. Kitas pavyzdys būtų – įpėdinio įpareigojimas leisti terminuotai ar neterminuotai nurodytam asmeniui gyventi paveldėtame name ar bute. Na, ir trečias pavyzdys: jeigu testatorius turi verslą ir mokėjo dividendus asmenims, tai įpėdinį galima įpareigoti ir toliau užtikrinti dividendų mokėjimą nurodytiems asmenims. Panašiais atvejais įpėdinis, priimdamas palikimą, įsipareigoja sąlygą ar sąlygas įvykdyti testamente nustatyta tvarka, na, o kiti suinteresuoti asmenys gali reikalauti, kad nurodytos sąlygos išties būtų įvykdytos.

Kalbant apie klausimą pateikusios močiutės situaciją, tai ji gali sudaryti testamentą ir gali savo anūkui palikti pinigus, tačiau ji negali numatyti sąlygos, kuri varžytų įpėdinio teisių į paveldėtinus pinigus.

Civilinis kodeksas nustato, kad negalioja neteisėtos sąlygos ir sąlygos, prieštaraujančios visuomenės papročiams ar pažeidžiančios geros moralės reikalavimus, taigi prieš numatant sąlygas testamente vertėtų pagalvoti, ar įpėdinis galės įvykdyti nurodytą sąlygą.

Pavyzdžiui, močiutė, palikdama testamentu pinigus, numatytų sąlygą, kad pinigai skiriami susimokėti už studijas universitete, tačiau juk gali nutikti ir taip, kad anūkas pasirinks studijas kolegijoje? Arba močiutė testamentu nurodytų sąlygą, kad pinigai skirti įsigyti butui, tačiau anūkas svajotų už juos geriau pasistatyti namą. Tokiais atvejais susidarytų kebli situacija, nes anūkas, kaip įpėdinis, būtų neįvykdęs testamente nurodytos sąlygos, vadinasi, jis negalėtų ir paveldėti pinigų. Taigi numatant sąlygas testamente, būtina įvertinti visas aplinkybes.

Visiškai kitaip skambėtų sąlyga, numatanti, kad anūkas pinigus paveldės tada, kai baigs aukštąją mokyklą. Mes puikiai suprantame, kad tai yra įpareigojimas baigti studijas ir gauti diplomą ir visiškai nenurodoma, kaip studijas baigiantis asmuo turėtų elgtis su paveldimais pinigais. Reikia atkreipti dėmesį dar ir į tai, kad asmuo, kuris turi įvykdyti sąlygą, ne visais atvejais yra laikomas įpėdiniu – jeigu testamente numatoma sąlyga, jog asmuo pirma turi įvykdyti ją, tai jis yra laikomas pretendentu į palikimą. Toks asmuo negalės priimti palikimo, jeigu sąlygai įgyvendinti nebus palankių aplinkybių ir jis neturės įpėdinio teisių ir pareigų. Pavyzdžiui, jeigu jaunuolis neįstos į universitetą, jis negalės paliekamais pinigais apmokėti studijų, arba jeigu jis nepirks buto, tai jis negalės taip pat pasinaudoti paliekamais pinigais.

Jeigu močiutė tikrai nori palikti pinigus anūkui, tai ji gali nurodyti, kad konkrečią pinigų sumą palieka jam. Anūkas po močiutės mirties įgys teisę priimti palikimą be jokių papildomų sąlygų. Taigi jis taps paveldimų pinigų savininku ir, jeigu palikimo priėmimo dieną jis bus pilnametis, tokiu atveju, jis įgys savarankišką teisę disponuoti paveldėtais pinigais ir juos panaudoti tiems tikslams, kurie jam atrodys geriausi.

Jei močiutė vis dėlto svarstytų apie testamentinę sąlygą, turėtų pasitarti su teisininku, nes testamentas turi būti aiškus, jo turinys turi būti suprantamas. Testamente turi būti aiškiai suformuluota testatoriaus sąlyga, turi būti aiškiai nurodyta, ar sąlyga turi būti įvykdyta iki priimant palikimą ar po palikimo priėmimo, kaip ir kokia tvarka nurodyta sąlyga turi būti įvykdyta, kas kontroliuos sąlygos įvykdymą, kokios pasekmės gali kilti neįvykdžius testamente nurodytos sąlygos.

PASTABA. Atsakymai yra bendro pobūdžio, parengti pagal pateiktą klausimą ir neprilygsta individualiai teisininko konsultacijai.

---

Lietuvos jaunųjų advokatų asociacija (LJAA) vienija šalies advokatus bei advokatų padėjėjus iki 45 metų, teisės mokslų studentus bei teisininkus (daugiau apie organizaciją ir narystę joje – www.ljaa.org).

LJAA nariai specializuojasi įvairiose teisės srityse, todėl jie gali profesionaliai atsakyti į skirtingos tematikos skaitytojų klausimus, pavyzdžiui, šeimos teisė, darbo teisė, verslo teisė, statybų teisė, administracinė teisė ir t. t.

Savo klausimus „Pajūrio naujienų“ skaitytojai gali siųsti el. p. pn.klausimas.teisininkui@gmail.com .

Prašome aiškiai išdėstyti situaciją ir nurodyti savo kontaktus (jie nebus viešinami), kad kilus neaiškumams, būtų galima su jumis susisiekti ir pasitikslinti klausimą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas