Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius dega idėja rajono švietimo įstaigose įdiegti trumpąją maisto tiekimo grandinę, siekiant, kad maisto gamyboje būtų naudojama kuo daugiau ekologiškų, užaugintų ir vietos ūkininkų, produktų.

Šią kryptį skatina ir valstybė. A. Kalniaus pastebėjimu, valstybė tam yra numačiusi lėšas – 1 mln. 800 tūkst. eurų. „Tų lėšų turėtų daugėti“, – sakė meras, akcentavęs, kad paramą iš valstybės gauti gali šio proceso dalyviai, kaip antai, iš ekologiškų ūkių produkciją tiekiantys ūkininkai. Šia linkme pažengusi yra Ukmergės rajono savivaldybė, į kurią patirties antradienį A. Kalnius buvo nuvykęs su Savivaldybės administracijos švietimo skyriaus specialiste Lina Jedenkuviene, mokyklos-darželio „Žibutė“, lopšelių-darželių „Žilvitis“ ir „Pasaka“ bei jos ikimokyklinio ugdymo skyriaus „Eglutė“ vadovėmis atitinkamai Snieguole Bruže, Birute Ėvaltiene ir Judita Leščiauskiene. Delegacija pabuvojo Ukmergės vaikų darželyje, kuriame jau įdiegtas trumposios maisto tiekimo grandinės modelis organizuojant įstaigos ugdytinių maitinimą. „Ukmergėje susikūrė ir veikia ūkininkų kooperatyvas, kuris ir tiekia ekologiškus produktus“, – teigė A. Kalnius. Maistas darželyje gaminamas ne vien iš ekologiškų produktų, ekologiški produktai sudaro per 60 proc., ir už tai vieno vaiko maitinimui vienai dienai iš valstybės papildomai gaunamas 1 euras. „Darželio, virtuvės darbuotojams pripratinti vaikus valgyti sveiką maistą yra iššūkis. Tam reikia kantrybės, išmonės, kaip antai, iš ekologiškų, nebalintų manų kruopų išvirtą rudą košę pateikti kaip pagardintą šokoladu“, – pasakojo meras, akcentavęs, kad Savivaldybės ikimokyklinių įstaigų vadovės suinteresuotos ekologinio maitinimo diegimu. Tam entuziastingai pritarianti ir lopšeliui-darželiui „Ąžuoliukas“ vadovaujanti Zita Domarkienė.

A. Kalniaus tvirtinimu, trumpajai maisto tiekimo grandinei Savivaldybėje įdiegti trūksta vienos grandies – kas užsiimtų ekologiškų ir atitiktį ekologiškiems turinčių (gaminamų ekologiniuose ūkiuose) produktų tiekimu. A. Kalnius kvies rajono ūkininkus ir ragins juos dalyvauti šiame procese. Tam nebūtina ūkininkams steigti kooperatyvą, veikti galima ir kelių ūkininkų partnerystės principu. Tam galima gauti iki 120 tūkst. eurų valstybės paramą. „Diskutavome ir su kolegomis iš Klaipėdos rajono savivaldybės – galbūt atsirastų, kas užsiimtų logistika regiono mastu. Ekologiškus produktus būtų galima atsivežti ir iš kooperatyvo Ukmergėje, tačiau yra pavojus, kad šiuo atveju logistiką perimti gali įmonė „Bruneros“ (dabar tiekianti maitinimo paslaugą rajono švietimo įstaigose, laimėjusi šios paslaugos teikimą pagal pasiūlytą mažiausią jos kainą, įvykdžiusi kitus konkurso reikalavimus. Būta ne vieno nusiskundimo dėl įmonės gaminamo ir tiekiamo maisto galimai prastos kokybės kokybės, – aut. past.), – teigė ir svarstė A. Kalnius.

Meras patikino, kad dėl siūlomų maitinimo permainų mokyklose, ikimokyklinėse įstaigose pirmiausia pasitars su vaikų tėvais.

A. Kalniaus teigimu, ukmergiškiai decentralizuoja ir mokinių maitinimą mokyklose, tai yra maitinimo organizavimą, kurį dabar Kretingos rajono savivaldybėje vykdo įmonė „Brumeros“, atiduoda pačioms mokykloms. A. Kalnius tam taip pat pritaria. Ketvirtadienį Savivaldybės Strateginio planavimo tarybai meras pareiškė teiksiąs Savivaldybės tarybai sprendimo projektą skirti lėšų Jurgio Pabrėžos universitetinei gimnazijai virtuvės įrangai pirkti ir virtuvės valgyklos su valgyklos sale kapitaliniam remontui atlikti. A. Kalnius aiškino politikams, kad į jį kreipėsi šios gimnazijos direktorius Kęstutis Trakšelys, prašydamas lėšų valgyklos įrangai bei remontui ir leidimo mokyklai pačiai organizuoti mokinių maitinimą, kai kitąmet, kovo mėnesį, baigsis sutartis su „Bruneros“.

Strateginio planavimo tarybos nariai akcentavo, kad taip pat nori vaikams kuo sveikesnio maisto, tačiau tokiam skubotam žingsniui nepritarė, siūlė pirmiausia suskaičiuoti, kiek tai kainuos, aptarti mokinių maitinimo organizavimą, galimus jo pokyčius su visų rajono švietimo įstaigų vadovais, Švietimo skyriaus specialistais, švietimo bendruomene. „Šis klausimas yra sudėtingas, ne toks paprastas, kaip gali atrodyti. Įtariu, kad nesate į tai pakankamai įsigilinęs. Suteikus tokią išimtį vienai įstaigai, kitos klaus, kodėl ne joms. Ar Savivaldybė finansiškai pajėgi nupirkti įrangą, išlaikyti virtuvių darbuotojus, pasiruošusi užtikrinti maisto, kurį gamins mokyklų virtuvės, kokybę, daugybę kitų dalykų?“ – kreipdamasis į A. Kalnių kalbėjo tarybos Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas, buvęs meras Juozas Mažeika. Panašias mintis, abejones išsakė ir kiti Strateginio planavimo tarybai priklausantys tarybos komitetų pirmininkai, pripažinę, kad toks išimtinis sprendimas sukeltų sumaištį.

A. Kalnius bandė kolegas palenkti teigdamas, kad tai būtų pilotinis projektas, kuriuo vėliau galėtų pasekti ir kitos mokyklos. „Kodėl tada nepradėjus nuo Marijono Daujoto mokyklos, kur mokinių gerokai daugiau negu Jurgio Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje?“ – replikavo tarybos komitetų pirmininkai, pasiūlę merui sudaryti darbo grupę dėl mokinių maitinimo paslaugos teikimo esamos situacijos analizės, pribrendusių ir galimų pakeitimų.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas