Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Mieste sodins vardinį ąžuolyną

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2021-09-24
Būsimo ąžuolyno viziją aptarė (iš kairės) Šventosios girininkijos girininkas Egidijus Japertas, miško auginimo specialistė Gražina Banienė ir Palangos girininkijos girininkas Stanislovas Jonaitis.

Valstybinių miškų urėdijos Kretingos regioninio padalinio miškininkai sumanė įgyvendinti idėją, turinčią išliekamąją istorinę vertę – užsodinti 1,4 ha dydžio vardinį ąžuolyną Kretingos regioninio padalinio teritorijoje tarp Žemaitės alėjos ir Savanorių gatvės.

Paruošė apleistą teritoriją

„Kai šiemet Kretingos mieste, o prieš kelerius metus Smiltynėje buvo identifikuoti Prezidento Antano Smetonos pasodinti ąžuolai, miškininkams atėjo mintis, kad galėtume ir mes sukurti kažką išskirtinio. Taip gimė ąžuolyno idėja, juolab kad tarp regioninio padalinio ir Savivaldybės pastatų yra tam tinkama erdvė. Nusprendėme, kad taip atgaivintume tarpukariu gyvavusią vardinių ąžuolų ir liepaičių sodinimo tradiciją. Juk Kauno mieste pasodintas ąžuolynas ligi šiol tebėra didžiausias tarp Europos miestų“, – apie būsimo miško parko idėjos gimimą kalbėjo Valstybinių miškų urėdijos Kretingos regioninio padalinio miško auginimo specialistė Gražina Banienė.

Šiemet maždaug 1,4 ha Valstybinių miškų urėdijai priklausančiame plote jau buvo atlikti sunkiausi darbai, panaikinant perbrendusį ir nykstantį medyną, kuriame anksčiau buvo auginamos kalėdinės eglės. Seni medžiai, miškininkės žodžiais, nebeatitiko funkcijų, jų plotas buvo gerokai išretintas, neišvaizdus. Tvarkant apleistą teritoriją, iškirsti medžiai, išrautos senosios šaknys ir išlyginta žemė. Dabar šis plotas jau paruoštas pavasariui, kada miškininkai paskelbs vardinio ąžuolyno atidarymą ir, kuriant jį, kvies aktyviai dalyvauti visuomenę.

Įvardins asmenybes ir įsivardins patys

Miškininkų manymu, jei medžiai bus sodinami tam tikroje fiksuotoje vietoje su išliekančiomis nuorodomis, taip galėsime įvardinti ir kraštui nusipelniusias istorines asmenybes – šiemet, tarkim, minimi Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos ir Jono Karolio Chodkevičiaus metai – bei iškilius dabarties kraštiečius. Sulig tais ąžuolais augs ištisos kartos, kurios, tikėtina, juos ir puoselės.

Patys miestiečiai taip pat galės sodinti savo ąžuolus tam tikromis – gimtadienio, jubiliejaus ar vaiko gimimo – progomis, taip įsiamžinti ir prisidėti prie naujojo parko kūrimo. Prie įėjimo ketinama įrengti stendą su ąžuolų nuorodomis, o prie vardinių ąžuoliukų atskirai pritvirtinti nedideles lenteles.

Nors Kretingos mieste jau yra keletas parkų – dvaro, senasis miesto, Pastauninko, Jauryklos, jo žemėlapyje atsiras dar viena žalia erdvė. „Tačiau tai nebus parkas su pasivaikščiojimo takais, neužmirškite, kad mes esame miškininkai, todėl ir ąžuolynas bus labiau giraitė, o ne urbanizuota poilsio vieta. Kai miestuose šiandieną dažnai verčiami medžiai, betonuojamos ir cementuojamos erdvės, miškininkai nori kurti naują žalią zoną“, – akcentavo G. Banienė.

Medžiai ąžuolyne bus sodinami pagal jų vegetaciją dukart per metus – pavasarį ir rudenį, visuomenei nurodant konkrečias datas. Sodinukais aprūpins Valstybinių miškų urėdijos Kretingos regioninio padalinio medelynas Darbėnuose, kur kasmet užauginama po 2–3 mln. miško sodmenų. Atnaujinti savo šalies miškus kretingiškiai miškininkai pasilieka 1 mln. sodmenų, kiti iškeliauja į privačius, taip pat – Skandinavijos, Latvijos miškus.

„Įprastai miške į 1 ha plotą pasodinama po 5 tūkstančius ąžuoliukų, o vardiniame ąžuolyne numatėme pasodinti apie 2 tūkst. sodinukų. Šis projektas bus toks, kad bevardžių medžių nesodinsime. Ąžuolynas augs ir suvešės palaipsniui, įvairioms kartoms primindamas savojo miesto istoriją. Tai bus žalia gyva Kretingos miesto istorijos knyga“, – akcentavo miškininkė.

Sodinti jubiliejiniai ąžuolai

Pasak Kretingos muziejaus istoriko Juliaus Kanarsko, vardinių ąžuolų parko Kretingos rajone ligi šiol nebuvo, tačiau pirmasis ąžuolynas su 200 ąžuoliukų, dedikuotas Motiejui Valančiui jo 200 metų gimimo proga, buvo pasodintas Nasrėnuose 2001-aisiais metais.

Taip pat Vytauto Didžiojo garbei jo 500-ųjų mirties metinių proga prieškariu ( nuo 1930-ųjų) buvo sodinamas parkas Darbėnuose, dvarvietėje tarp išlikusių senųjų medžių. Po nepriklausomybės atgavimo darbėniškiai atgaivino ir garbingą Vytauto Didžiojo parko pavadinimą.

Lietuvoje 1934-aisiais, minint Prezidento Antano Smetonos 60-metį, buvo sodinami vardiniai ąžuolai: manoma, kad tokie buvo pasodinti (o galbūt iškilmėse dalyvavo ir pats Palangoje mėgdavęs vasaroti Prezidentas) senajame Kretingos miesto parke, prie stadiono, taip pat – Salantų Šaulių sodelyje, kuris ta proga buvo pavadintas Antano Smetonos parku.

„Miškininkų idėja – puiki: tai padės įamžinti svarbiausias mūsų krašto asmenybes ir istorinius įvykius, taip bus ugdomas patriotiškumas, o ir šeimos ypatingomis progomis galės pasodinti savo medį“, – kalbėjo J. Kanarskas.

Vardinės medžių alėjos Kretingoje, kitapus lurdo, iniciatorius Pranas Liaučius taip pat palaikė miškininkų sumanymą: „Manoji idėja atsimušė į biurokratinę sieną, todėl džiaugsiuos, kad miškininkams ji pavyko. Atvykę svečiai sako, kad mūsų miestas – žalias. Taip norisi, kad jis būtų dar gražesnis ir žalesnis. Nuostabu, kad beveik Kretingos centre kada nors suoš vešlus ąžuolynas.“

---

Kauno Ąžuolynas – tai didžiausia miesto teritorijoje esanti ąžuolų augimvietė visoje Europoje (apie 770 ąžuolų).

Plotas – 84,42 ha. Parko valdytojas Kauno miesto savivaldybė. Ąžuolyno parkas – tai Nemuno ir Neries santakoje nuo senų laikų augusių ąžuolynų likučiai. Ąžuolynai kažkada jungėsi su Karmėlavos, Rumšiškių ir Kaišiadorių giriomis. XIV–XVI a. ąžuolai buvo intensyviai kertami, jų mediena naudota tiltams, namams, pilims, laivams statyti.

1986 m. Ąžuolyno parkas paskelbtas respublikinės reikšmės gamtos paminklu. 2006 m. įrašytas į LR Kultūros vertybių registrą. Ąžuolyną sudaro: Parodos kalno, Vytauto parko, Dainų slėnio, Adomo Mickevičiaus slėnio, Lietuvos Zoologijos sodo, S. Dariaus ir S. Girėno sporto centro, KTU, televizijos retransliacijos centro įrenginių teritorijos ir Žaliakalnio bei Aukštųjų Šančių žalieji plotai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas