Pajūrio naujienos
Help
2022 Spalis
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar taupant elektrą reikėtų išjungti šviečiantį kryžių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nepabaigiamos statybos ryja laiką ir pinigus

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2021-09-21
Už 2 mln. 177 tūkst. eurų iki 2023 metų užbaigti Kretingos Sporto ir sveikatingumo komplekso statybą įsipareigojusi bendrovė „HSC Baltic“ neįsibėgėja – per vasarą darbų padarė už 12,2 tūkst. eurų, kai Savivaldybė šiam objektui šiemet yra paskyrusi 1,6 mln. eurų.

Kretingos Sporto ir sveikatingumo komplekso statyba dėl rangovų keitimosi nuo 6,3 mln. eurų pabrango per milijoną eurų ir brangsta dar dėl reikalavimų neatitinkančio pastato dalies elektrifikavimo. Ekspertai pripažino ir būtinybę perdaryti dviračiais, vežimėliais sunkiai pravažiuojamus Pastauninko parko takus. Komplekso pirmasis rangovas UAB „LitCon“ komplekso statybą užbaigti turėjo šiemet, parko atnaujinimo terminas pagal sutartį su UAB „Plungės lagūna“ jau baigėsi.

Kalti projektuotojai?

„HSC Baltic“ Kretingos Sporto ir sveikatingumo komplekso statybą užbaigti įsipareigojo iki 2023 m. už 2 mln. 177 tūkst. eurų, į šią sumą patenka ir už 227,9 tūkst. eurų, bendrovės „LitCon“ paliktų defektų ištaisymas. Šiuos defektus nustatė Savivaldybės administracijos, vadovaujant Jolantai Girdvainei, pasamdytos bendrovės „Vakarų regiono statybų konsultacinis biuras“ ekspertas Artūras Sabeckis. Ekspertui buvo sumokėta per 7 tūskt. eurų. Dabartinių Savivaldybės administracijos vadovų direktoriaus Egidijaus Viskonto ir jo pavaduotojos Violetos Turauskaitės teigimu, ekspertas, pagal Savivaldybės administracijos duotą užduotį, vertino tik „LitCon“ objekte atliktus darbus, tačiau nesiaiškino galimų projektuotojų klaidų. Kompleksą projektavo UAB „Simper“. Tai, kad elektros instaliacijai dalyje komplekso buvo panaudotos nesaugios medžiagos, neatitinkančios priešgaisrinių, techninių reikalavimų, kalti esą projektuotojai. Ar „Simper“ Savivaldybei atlygintų dėl galimai projektavimo klaidų padarytą žalą? Neaišku. Tebėra neaiški ir elektros instaliacijos pakeitimo kaina. Situaciją „Pajūrio naujienoms“, kol tebėra daug neatsakytų klausimų, išsamiau komentuoti atsisakęs „HSC Baltic“ vadovas Rimvydas Beržonskis prasitarė, kad prastas yra ir „LitCon“ sumontuotas komplekso vėdinimas. Jis leido suprasti, kad vėdinimo sistemą irgi reikėtų taisyti.

„Statybų projektai pasensta, ypač kai statybos užsitęsia, nes maždaug kas treji metai keičiasi reikalavimai, o Kretingos Sporto ir sveikatingumo kompleksas statyti pradėtas 2015-aisiais, jo projektas parengtas dar anksčiau“, – tvirtino Savivaldybės statybų iš savo akiračio nepaleidžiantis Savivaldybės tarybos narys Konstantinas Skierus. Statybų patirtį turintis politikas dėl naujų bėdų komplekso statyboje projektuotojų vienų prie kryžiaus nekala.

Ar „HSC Baltic“ pavyks komplekso statybą užbaigti iki 2023-ųjų? „Jei Savivaldybė operatyviai nuspręs dėl atsiradusių papildomų darbų, skirs lėšų jiems apmokėti, suspėsime, tačiau jei ir toliau mus kaltins, kad lėtai darbai vyksta, bandys padaryti atpirkimo ožiu, gero iš to nebus. Kai turėjo tokį rangovą, kaip „LitCon“, ne atpirkimo ožių ieškoti reikia“, – kalbėjo R. Beržonskis.

Takus parke ardys vėl

Pabaigos nematyti ir tvarkant Pastauninko parko takus Kretingoje. Parko atnaujinimo darbus su jų projektavimu už 586, 6 tūkst. eurų laimėjo UAB „Plungės lagūna“. Sutartis šiems darbams atlikti su Savivaldybe buvo pasirašyta 2018 m., eurų. Šiam projektui 368,8 tūkst. buvo gauta iš ES, pagal projektą „Kretingos rajono savivaldybės kraštovaizdžio būklės gerinimas“. Kitos parkui tvarkyti lėšos yra Savivaldybės biudžeto. Atnaujinti parko takai jau sukėlė ne vieną kretingiškių pasipiktinimo bangą – takams tiesti panaudotos smulkios skaldos atsijos per sausrą dulkėjo, palijus batų padai aplipdavo balta koše. Negana to, dalis takų neatlaikė stipresnio lietaus, vanduo juos išplovė. Takus nuokalnėse sutvirtino įrengdami skersinius latakus iš skaldytų akmenų. Tais akmeniniais loviais nepravažiuoja neįgalūs, mamos su vaikų vežimėliais.

Parko takus įvertino Savivaldybės administracijos pasamdyti ekspertai, kuriems Savivaldybė sumokėjo apie 12 tūkst. eurų. Ekspertai pripažino, kad klaidos buvo padarytos takus projektuojant. Projektas parengtas taip, kad neatitinka pačiam projekte nurodytų teisės aktų reikalavimų. Ekspertų išvada – nemažą dalį atnaujintų parko takų reikia tvarkyti vėl, išardant ir tuos skersinius akmenų latakus. V. Turauskaitė su administracijos specialistais buvo išvykusi į Neringos miesto savivaldybę, kur aiškinosi, kaip tvarkomi Neringos Urbo kalno takai. Takams nuokalnėse sutvirtinti ten naudoja specialią technologiją, kai takų įtvirtinimui į gylį išmalamas grunto sluoksnis ir užbetonuojama. Panašią technologiją planuojama taikyti Pastaunininko parke. Savivaldybės administracija tikisi, kad takus pertvarkys „Plungės lagūna“. Jei atsisakytų, tektų ieškoti kito rangovo šiems darbams atlikti. Takų pertvarkymas, skirtingų šaltinių teigimu, kainuoti gali nuo 100 iki 200 tūkst. eurų ir daugiau. V. Turauskaitės pastebėjimu, darbai kainuotų pigiau, jeigu juos darytų tas pats rangovas – „Plungės lagūna“. Jei „Plungės lagūna“ nesutiktų imtis šių papildomų darbų ir padengti su jais susijusių išlaidų, Savivaldybės administracijai su „Plungės lagūna“ tektų kaip ir su „LitCon“, dėl padaryto broko bylinėtis teismuose.

Bylinėjantis su rangovais teismuose statybos dar brangsta dėl bylinėjimosi išlaidų, mokesčio advokatams. Štai iš „LitCon“ Savivaldybė teismuose prisiteisė 227,9 tūkst. eurų už „LitCon“ Sporto ir sveikatingumo komplekse paliktą broką. Bylinėjimasis su „LitCon“ kainavo 11,3 tūkst. eurų. Ar Savivaldybei pavyks atgauti jai priteistus pinigus, kai „LitCon“ jau restruktūrizuota?


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas