Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kartenos aerodromas tapo Savivaldybės nuosavybe

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2021-08-31
Priimant–perduodant aerodromo turtą: (iš kairės) Lietuvos sporto centro direktoriaus pavaduotojas Egidijus Balčiūnas, Kretingos rajono savivaldybės atstovės Violeta Turauskaitė ir Gintautė Butavičiūtė, Sporto centro atstovas Rimantas Mėlinis ir ilgametis klaipėdiečių sklandymo klubo vadovas Algimantas Skurdenis.

Praėjusį savaitgalį Kartenos aerodromo bazėje įvyko reikšmingas įvykis: Lietuvos sporto centro atstovai Kretingos rajono savivaldybei perdavė valstybei nuosavybės teise kelis dešimtmečius priklausiusį turtą – Kartenos aerodromo bazę su 4 statiniais ir 18 transporto priemonių – 3 lėktuvais ir 15 sklandytuvų.

Sklandytuvai – po eurą

Aerodrome priimant-perduodant turtą dalyvavo Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Turauskaitė, rajono vicemeras Dangiras Samalius, Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vedėjos pavaduotoja Gintautė Butavičiūtė, Lietuvos sporto centro direktoriaus pavaduotojas Egidijus Balčiūnas ir šio centro Sporto paslaugų skyriaus vedėjo pavaduotojas Rimantas Mėlinis.

Turto perdavimą taip pat stebėjo Klaipėdos sklandytojų klubo, kuris ilgus metus naudojosi Kartenos aerodromo baze, vadovas Algimantas Skurdenis.

Jo žodžiais, dauguma sklandytuvų ir mažųjų lėktuvėlių per laiką pasenę, nebeatitinka Europos Sąjungos keliamų oreivystės reikalavimų, ir reikia nemažai lėšų, kad jie vėl galėtų kilti į padangę.

Kadangi sportinės aviacijos bazė nusidėvėjusi, bendra likutinė šio turto vertė – per 24, 5 tūkst. Eur. Lėktuvai PZL-104 Wilga-35A, o tiksliau, kaip paaiškino A. Skurdenis, jų griaučiai ir sklandytuvai, tarp kurių dominuoja L-13 Blanik markė, įvertinti vos po 1 eurą.

Žvilgsnį nukreipė ir kiti

D. Samalius, paklaustas, koks bus tolimesnis Savivaldybės žingsnis, atsakė: „Kuo greičiau apsispręsti – perduoti bazę naudotis klaipėdiečiams ar kitiems sklandytojų klubams.“

Jį papildė V. Turauskaitė: „Rengsime dokumentus, kad rajono taryba leistų sportininkų bendruomenei naudotis aerodromo baze pagal panaudos sutartį. Jau rugsėjį norėtume išgirsti klaipėdiečių nuomonę, ką jie yra čia numatę. Savivaldybės tikslas – kad ši teritorija klestėtų kaip aviacijos bazė: čia būtų mokomi jaunieji aviatoriai, vykdoma edukacija, vystomas turizmas. Bet jeigu klaipėdiečiai numatė naudotis mūsų turtu vien tik savo pomėgiams, jiems teks šį objektą atsakyti.“

A.Skurdenis (dešinėje) aiškino E. Balčiūnui, kad šio modelio lėktuvais skraidyti nebegalima dėl Europos Sąjungos taikomų reikalavimų.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Viskontas patikino, kad į Savivaldybę jau kreipėsi ne viena Kartenos aerodromu suinteresuota aviacijos bendruomenė: „Sužinoję, kad perimame valstybės turtą savo žinion, pasinaudoję konsultantais, klubai jau rengia studijas, taip pat patys yra pasirengę remontuoti pastatus. Bazės Kartenoje paklausa – nemaža, nes aviacijos sportas ir turizmas yra ateities reiškinys, tampantis vis populiaresnis pasaulyje, o ir Lietuvoje.“

Išsiskirstydavo nesukirtę rankomis

„Kitų klubų neminėkit, – taip į D. Samaliaus teiginį sureagavo A. Skurdenis. – Įvykdėme Kretingos rajono savivaldybės prašymą: perregistravome klubo pavadinimą iš Klaipėdos sklandytojų klubo į – Kartenos, taigi veiklą plėtosime po jūsų rajono vėliava. Steigsime mokyklą, mokysim jaunimą skraidyti. Visiems užteks vietos po saule.“

Jau kelerius metus, kai 2015-aisiais baigėsi Klaipėdos sklandytojų klubo panaudos sutartis, ir Vyriausybė ragino Kretingos rajono savivaldybę perimti aerodromo bazę su 63 ha žemės aplinkui, prieiti vieningo verdikto su klaipėdiečiais sklandytojais vis nesisekė.

Sklandytojais tvirtai laikėsi įsitikinimo, kad Kartenos aviacijos bazė – turtas ir žmonės – išugdyta jų pastangomis ir lėšomis, todėl dabar Savivaldybė turėtų jiems padėti.

„Nors klubo aviacinė bazė buvo strateginės karinės reikšmės objektas, bet jai išlaikyti lėšų iš valstybės negaudavome. Viskuo turėdavome pasirūpinti patys: ir angarų stogus remontuoti, ir žolę šienauti, ir kelią tvarkyti“, – rajono politikus dar pernai bandė įtikinti sklandytojai. Tačiau Savivaldybės politikai laikėsi savo – reikalavo pateikti būsimos veiklos vizijas, kaip ketina panaudoti bazę, kad garsintų Kretingos rajono, o ne – Klaipėdos vardą ir ragino pakeisti klubo pavadinimą, ką jie neseniai ir padarė.

A.Skurdenio žodžiais, šiuo metu jų klubas vienija 40 narių, aktyvių yra apie 30 asmenų. Jie moka nario mokestį, klubas taip pat užsidirba, teikdamas įvairias paslaugas, turi ir rėmėjų.

Bendras interesas – prasmė investuoti

Ilgametis Klaipėdos sklandymo klubo instruktorius Linas Zubė, paprašytas pakomentuoti, kaip jie ketina atnaujinti techninę bazę, jei naudotis turtu būtų patikėta jiems, kalbėjo: „Orlaiviai – sudėtinga technika: vieni sertifikuoti, kiti – ne, po tam tikro laiko ir pagal skraidymo laiką juos visus reikia rekonstruoti. Dabar tokie Europos Sąjungos reikalavimai, kad kas 15 metų sklandytuvams reikia patikros, kurią atlieka specialios sertifikuotos įmonės. Mes daugybę metų už tai mokėdavome iš savo lėšų. Sklandymas – brangus sportas, mūsų įstatuose numatytas aviacijos sporto šakų vystymas, turint viešąjį interesą. O tam reikia patikimų orlaivių. Mūsų pačių bendruomenėje yra mecenatų, kurie įsigyja privačius orlaivius, bet leidžia jais naudotis kitiems, kad klubo vartai neužsidarytų ir daržai ant angarų stogų nepradėtų augti.“

L. Zubė sakė, kad klubo nariai tikisi, jog susiklostys geri santykiai su Kretingos rajono savivaldybe: „Mes gi 30 metų viskuo rūpinomės patys, o dabar dar nežinome galimybių. Jeigu susitvarkysime juridinius klausimus dėl panaudos, turėsime bendrą interesą – bus prasmė ir investuoti.“

Sklandymo meistras vaizdingai palygino, kad upėje turi plaukioti upėtakiai, o danguje skraidyti sklandytuvai: „Tam, kad grožėtumėmės ir kuo įvairiapusiškiau pažintume gyvąjį pasaulį. Jeigu tik atsiranda troškimas, mes siekiame, kad žmogus jį įgyvendintų.“

Instruktoriaus žodžiais, jų klubas jau išugdė būrį aviacijos specialistų, o 2 jo nariai – profesionalai Gintautas Zubė ir Ringaudas Kikalas – išgarsino Lietuvą ir pasaulyje: abu dalyvauja tarptautinio lygio varžybose, Europos ir pasaulio čempionatuose.

Klaipėdos, o nuo šiol – Kartenos sklandymo klubas 1969-aisiais iš bazės prie Palangos oro uosto persikėlė į nebaigto statyti Kartenos karinio aerodromo teritoriją. Pasak sklandytojų, dar gyvi klubo senbuviai, kurie prisimena čia buvus didžiulę pelkę, kurią išsilygino, sutvarkė, įrengė elektros, vandentiekio tinklus. Reikėjo kažkur laikyti orlaivius, ir klubas pasistatė angarą, vėliau jį patys remontavo. Keitėsi valdžios ir teisinė aplinka, o jų užgyventas turtas liko neįregistruotas.

2010-aisiais teismo keliu kaip nuosavybę klubas įsiteisino 11 bazės teritorijoje pačių pastatytų vasaros poilsio namelių. Pernai klubas kreipėsi į teismą, kad įteisintų angarą ir turėtų, kur laikyti techniką, tačiau teismas ieškinį atmetė – neva per laiką pastatas buvęs pernelyg rekonstruotas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas