Pajūrio naujienos
Help
2021 Spalis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Orų prognozė
Dieną14°C debesuotumas 33 %
Naktį9°C debesuotumas 39 %
Apklausa

Ar jus tenkina rajono ir miesto gatvių remonto eiliškumas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kur dingo kelias

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2021-08-27

Per 40 metų naudojęsi keliu Petrikaičiai–Jokūbavas, jokūbaviškiai vienądien nustėro: dalyje šio kelio nustumtas juodžemis, privilkta akmenų, pasodinta pušaičių ir pastatytos lentelės, kad čia – privati nuosavybė. Dar 1981-aisiais suformuotas 2,4 km ilgio rajono Savivaldybės balanse esantis kelias virto ir rajono politikų ginčo objektu: per vakar įvykusį rajono Savivaldybės tarybos posėdį buvo bandyta išsiaiškinti, kur dingo dalis kelio ir kodėl rajono meras Antanas Kalnius taip aršiai gynė ne Jokūbavo bendruomenės, o privatų interesą.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos specialistų parengtas sprendimo projektas „Dėl Kretingos rajono savivaldybės tarybos 2018 m. gruodžio 20 d. sprendimo Nr. T2-326 „Dėl Kretingos rajono savivaldybės vietinės reikšmės kelių sąrašo tvirtinimo“ pakeitimo“ niekam, jį svarstant komitetuose, nė neužkliuvo, kol Švietimo, o po to – ir Sveikatos komitetuose rajono meras A. Kalnius pareiškė, kad, tvirtinant vietinės reikšmės kelių sąrašą, nereikėtų inventorizuoti dalies, tai yra 380 m, kelio Petrikaičiai–Jokūbavas, nes tai esą privati nuosavybė. Savo argumentus A. Kalnius grindė konstitucinėmis nuostatomis ir žemės sklypo, šalia kurio ir yra kelias Petrikaičiai–Jokūbavas, savininkų prašymu, apie kurį meras ir prasitarė komitetų posėdžiuose.

Kelio, kuris Jokūbave sutampa su Babrūnės gatve, ilgis visais laikais buvo 2,4 km. Prieš kurį laiką atlikti kadastriniai matavimai nurodo, kad viena kelio dalis yra 0,701 km ilgio, kita – 1,334 km ilgio, o dalies – 0,380 km – kaip ir nebeliko, nes šis kelio ruožas atsidūrė privačioje teritorijoje. Kelias gi gyventojų yra naudojamas, ūkininkai juo pasiekdavo savo dirbamus laukus, gyventojai tuo keliu važiuodavo grybauti, maudytis. Inventorizuotas kelias, pagal rajono tarybos sprendimą, toks ir liktų – būtent 2,4 km ilgio, ir nežinia, kaip 2020 m. spalį atsirado dvi kadastrinės bylos, neįtraukiant į jas 0,380 km kelio dalies.

Vos ne posėdžio dieną raštu, kurį pasirašė 82 žmonės, į rajono tarybą kreipėsi ir Jokūbavo kaimo bendruomenė, kad rajono taryba, privačių asmenų prašymu, nepanaikintų kelio, ir galimybė juo pravažiuoti liktų kaip likusi. Savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Viskontas informavo rajono tarybos narius, kad, Žalgirio seniūnijos duomenimis, ties keliu Petrikaičiai–Jokūbavas yra 34 žemės ūkio paskirties sklypai, o ūkininkams, norintiems juos pasiekti, tektų sunkiąją techniką vairuoti į regioninį kelią ir atstumą ilginti 6–7 km.

Rajono tarybos nario Konstantino Skieraus pastebėjimu, dvi kadastrinės bylos atsirado tuomet, kai buvusioji Savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Girdvainė sklypo savininkams leido keisti teritorijų planavimo dokumentą. Viskas būtų buvę kaip ir gerai, jeigu, kaip paaiškėjo rajono tarybos posėdžio metu, sklypo savininkai už savo lėšas būtų įrengę kitą – apvažiuojamąjį – kelią, tačiau to nepadarė. Svarbiausia, kad visi šitie niuansai dėl kelio Petrikaičiai–Jokūbavas neiškilo per kitų komitetų posėdžius, ir iškilę ginčai daliai rajono tarybos narių buvo didelė naujiena.

Rajono meras A. Kalnius, remdamasis asmens duomenų saugos reikalavimais, neatskleidė ir savininkų, kurie į jį kreipėsi, kad kelias nebūtų inventorizuotas, pavardžių, nors iki tol – ir komitetų posėdžiuose, ir per patį rajono tarybos posėdį – jam buvo mesti kaltinimai, kad jis gina savo bendrapartietės, tai yra visuomeniniam rinkimų komitetui „Kretingos kraštas“ priklausančios narės ir komiteto rėmėjos interesus.

„Aš atsakysiu, kas kreipėsi į merą, į tarybą ir į Savivaldybę, – Ieva Latakienė. Man nėra reikalo slėpti, kas kreipėsi į mus – mes drąsiai galime sakyti, su kuo kalbamės, su kuo susitinkame, ir privalome tai daryti“, – žodžių į vatą nevyniojo rajono tarybos narys Dovydas Bajoras, neabejojantis, kad meras gina savo politinius bendražygius.

Rajono tarybos visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos krašto“ narys Antikorupcinės komisijos primininkas Vilius Adomaitis pasiūlė, kad sprendimo eilutė, susijusi su keliu Petrikaičiai–Jokūbavas, būtų išbraukta iš sprendimo. „Kad bendruomenė ir savininkai rastų bendrą sutarimą, kad visi būtų patenkinti. Kodėl nesikreipus į atitinkamas institucijas, kad išsiaiškintume, kodėl taip atsitiko“, – kalbėjo jis, pažadėjęs, kad šis klausimas – kur dingo dalis kelio – bus išnagrinėtas ir Antikorupcijos komisijoje, ko ir paprašė rajono tarybos narys Juozas Mažeika. Juolab kad ir meras A.Kalnius tam pritarė, teigdamas, kad „viešumas ir skaidrumas turi būti aukščiausioje vietoje.“

V. Adomaičiui pritarusi rajono tarybos narė Jolita Vaickienė kvietė tarybos narius nepolitikuoti, o, išbraukus eilutę dėl kelio Petrikaičiai–Jokūbavas, taryba ir Savivaldybės administracija, jos pastebėjimu, išvengtų teisinio ginčo.

Viešam interesui apginti K. Skierus pasiūlė rajono merui kreiptis į prokuratūrą, kad ši teisėsaugos institucija atstatytų buvusią padėtį. „Kad kelias būtų atstatytas toks, koks buvo iki tų nelaimingųjų 2020-ųjų metų. Antikorupcijos komisija tokio sprendimo priimti negali, o štai prokuratūra – gali“, – kalbėjo politikas.

Meras A. Kalnius ne tik pažadėjo kreiptis į prokuratūrą, bet ir susitikti su Jokūbavo bendruomene, kad išsiaiškintų visas kelio Petrikaičiai–Jokūbavas peripetijas.

Priekaištus Savivaldybės administracijai dėl netinkamo projekto parengimo išsakiusi J. Vaickienė nustebo, kad komitetai nematė ir neturėjo tų dokumentų, kuriuos turi kai kurie tarybos daugumos nariai ir kurie ėmėsi juos cituoti. „Administracija sukūrė problemą, jeigu reikia, ji gali kreiptis ir į teismą. Būtent ji turi visus įgaliojimus, be to, ne pirmame teisme dalyvautų dėl sklypų formavimo, dėl kelių ir kitų dalykų. Taryba galime įpareigoti administraciją išspręsti šią problemą ir pateikti mums teisėtą dokumentaciją“, – J. Vaickienė laikėsi nuomonės, kad eilutę dėl kelio reikėtų išbraukti iš sprendimo projekto.

Savivaldybės administraciją stojo ginti rajono tarybos narė Augenija Juknevičienė: „Nei administracija, nei kas kitas čia kaltas. Reikėjo matyti, kaip meras ir Etikos komisijos primininkas per Sveikatos komiteto posėdį gynė privatų interesą – nebuvome to nė matę. Keista matyti kai kurių tarybos narių grupę su meru priešakyje, ginančius privatų interesą, o sąsajos tarp buvusios administracijos direktorės, mero ir žemės savininkų tikrai yra.“

„Kalbant apie administraciją, reiktų dar pridėti ir žodį buvusi, – mintį pratęsė rajono tarybos narys Tomas Abelkis. – Dokumentų nenuoseklumas ir subjektyvumas įvėlė mus į šį dalyką. 2,4 km kelias buvo nuo 1981-ųjų, visada pažymėtas, o po Jolantos Girdvainės pasirašytų dokumentų atsirado dvi kadastrinės bylos – matuota iš vieno galo, iš kito galo. Kaip čia suprasti – matininkai visada sugebėdavo pamatuoti, o dabar – ne. Negalima išbraukti kelio ruožo iš bendro naudojimo.“

Susidarius neeilinei situacijai, D. Bajoras tarybos daugumos vardu pasiūlė Savivaldybės administracijai kreiptis į teismą, jog būtų taikomos laikinos apsaugos priemonės, kad bendruomenė turėtų kelią.

Apibendrindamas visų pasisakiusiųjų išsakytas mintis, A.Kalnius apgailestavo išgirdęs daug kaltinimų, pykčio, įžeidinėjimų, tačiau pripažino: „Šiandien ginu žemės savininkus, ne todėl, kad kartu ėjome į rinkimus, bet todėl, kad einama prieš juos kaip su buldozeriu.“

Šešiems rajono tarybos nariams pasisakius už, 13-ai pasisakius prieš ir 1 susilaikius, eilutė, susijusi su keliu Petrikaičiai–Jokūbavas, iš sprendimo projekto išbraukta nebuvo ir, 14-ai pasisakius už, o 9-iems susilaikius, sprendimas buvo patvirtintas toks, koks ir buvo parengtas: kelias inventorizuotas visas.

Būtinybė inventorizuoti ir įregistruoti Registrų centre vietinės reikšmės kelius kilo, kai savivaldybės buvo informuotos, kad savivaldybių institucijų valdomiems vietinės reikšmės keliams Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšos bus skirstomos ne tik pagal nuolatinių gyventojų skaičių ir kelių ilgį, nurodytą savivaldybių tarybų patvirtintame kelių sąraše, – nuo 2025 metų 50 procentų lėšų bus skiriama pagal Nekilnojamojo turto registre įregistruotų kelių ilgį.

Priėmus sprendimą ir pateikus dokumentus Registrų centrui, Nekilnojamojo turto registre iš viso bus įregistruota 642,25 km, arba 73,5 proc. vietinės reikšmės kelių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas