Pajūrio naujienos
Help
2022 Spalis
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar taupant elektrą reikėtų išjungti šviečiantį kryžių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Galimybių pasas: tūkstantis nežinomųjų

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2021-08-27
Dauguma Kretingos maitinimo įstaigų, kaip ir „Centro picerija ir kebabai“, savininkų dar nežino, kaip jiems po rugsėjo 13-osios reikės elgtis su savo klientais.

Rugsėjo 13-oji yra riba, nuo kurios bus pradėti taikyti griežti ribojimai patenkant į renginius, parduotuves, kirpyklas, sporto klubus – bus reikalaujama Galimybių paso. Tačiau ligi šiol dar nemažai neaiškumų: kaip jį išsiimti pagyvenusiems žmonėms, nesinaudojantiems informacinėmis technologijomis, kaip veiks verslo įmonės, kas ir kaip jose tikrins pasus. Taip pat – ar Galimybių pasas tėra vienintelis dokumentas, įrodantis, kad asmuo yra saugus lankytinoje aplinkoje, o ir kiti šalia jo saugūs.

Verslininkai palikti vieni

Kai kurios šalies verslo įmonės jau apsisprendė reikalauti Galimybių paso, tačiau tai dar nėra privaloma – Vyriausybės sprendimas dėl visuotinio Galimybių paso įsigalios nuo rugsėjo 13-osios.

Kretingos Rotušės aikštėje įsikūrusios maitinimo įstaigos „Centro picerija ir kebabai“ savininkė Inga Martinkienė sakė, kad savo klientų Galimybių paso kol kas jie neprašą, tačiau pasidalijo patirtimi, kad savaitgalį tekę viešėti Vilniuje, ir pagrindinėse sostinės gatvėse jų be Galimybių pasų tiesiog neįleido.

„Dar nežinome, kaip reikės dirbti po rugsėjo 13-osios, gal aptarnausime tik išsinešti produkciją. Jokių nurodymų iš niekur negauname, patys privalome rinktis informaciją. Su baime laukiame rugsėjo 13-osios, žiūrėk, kad išsyk tikrintojai neužgriūtų. Tikrintojų – per akis: Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, maisto ir veterinarijos tarnyba, policijos pareigūnai, o pagalbos – jokios“, – su nerimu kalbėjo verslininkė.

Registrų centre – apgultis< p> Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento Kretingos skyriaus vadovė Dalia Jociuvienė paaiškino, kad Galimybių pasą šiandieną gali išsiimti vakcinuoti, persirgę kovidu, turintys teigiamą antikūnų arba neigiamą PGR testų išrašus.

Gauti Galimybių pasą šiuo metu galima dviem būdais: besinaudojantiems elektronine bankininkyste, prisijungus prie elektroninių valdžios vartų nuorodos e. sveikata, Registrų centro parengtame tinklalapyje gpasas.lt arba tiesiogiai atsiimant iš Registrų centro.

Valstybinis registrų centras šiomis dienomis apgultas gyventojų, taip pat – ir Kretingos padalinyje. Nors kabinete procedūra užtrunka vos kelias minutes, tačiau koridoriuje žmonių eilė.

Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus paaiškino, kad, siekiant išvengti grūsties, galima iš anksto užsiregistruoti telefonu, arba el. paštu registrucentras.lt.

„Suprantu, kad vyresnio amžiaus asmenims, nesinaudojantiems kompiuteriu, tai padaryti yra sudėtingiau, bet jie gali paprašyti pagelbėti jaunų savo aplinkos žmonių arba bibliotekoje. Rezervavus laiką, nebereikia laukti gyvojoje eilėje, nes Registrų centro darbuotojas mato rezervaciją sistemoje. Asmeniui tereikia su savimi turėti asmens tapatybės dokumentą“, – būdus, kaip lengviau išsiimti Galimybių pasą dėstė M. Samkus.

Tik – vienas iš 5 dokumentų

Tačiau aiškėja, kad vis dėlto Galimybių pasas tėra tik vienas dokumentų, leidžiančių gyventojams laisviau naudotis paslaugomis. Tad ir sukeltas ažiotažas dėl jo išsiėmimo – kaip ir betikslis.

D. Jociuvienė tikino, kad, pagal šiandienos tvarką, be Galimybių paso taip pat dar galioja 4 dokumentai: ES skaitmeninis pažymėjimas; vakcinacijos išrašas; dokumentas, įrodantis, kad asmuo persirgo CVID-19 liga; neigiamo PGR testo išrašas ir teigiamo antikūnų rezultato išrašas.

Susisiekus su Sveikatos ministerija, jos spaudos tarnybos atstovė Neringa Mikėnaitė taip pat užtikrino, kad šiuo metu numatyta, jog ir po rugsėjo 13 d. toliau galios šie alternatyvūs dokumentai.

„Keturis dokumentus galima gauti asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, arba, kaip ir Galimybių pasą, galima atsisiųsti iš portalo e.sveikata. Tačiau Galimybių pasų medicinos įstaigos neprivalo išduoti“, – patikino D. Jociuvienė.

Sveikatos priežiūros įstaigos pačios nusprendžia, kaip padėti savo pacientams. „Kretingos šeimos medicinos centro“ vadovė Augenija Juknevičienė sakė, kad jų centras Galimybių pasą išduoda už simbolinį 2 Eur mokestį. „Medikams tai – papildomos laiko ir darbo sąnaudos. Nors ši paslauga mums ir nepriklauso, bet neatsakome savo pacientams. Žmonės gali skambinti į registratūrą, užsakyti, o po to sutartu laiku ateiti atsiimti atspausdintą pažymėjimą“, – sakė A. Juknevičienė

Nežino, kaip valdys srautus

Pasidomėjus, kaip renginiuose ar atvykus paslaugų bus tikrinami dokumentai su skaitmeniniu QR kodu, N. Mikėnaitė atsakė: „ES skaitmeninis Covid pažymėjimas gali būti tikrinamas su specialia mobiliąja programėle, Galimybių pasas gali būti patikrintas per tituliniame gpasas.lt puslapyje esančią funkciją „Tikrinti“. Kitus dokumentus teks tikrinti „akimis“, objektyviai įvertinant juose pateiktą informaciją.“

Ar Kretingos rajono kultūros įstaigos, verslo atstovai jau turi informacijos, kaip reikės patikrinti galiojančius dokumentus? Kaip žada suvaldyti žiūrovų srautus Kretingos rajono kultūros centras? Jo vadovas Pranas Razmus atsakė: „Informacijos tikrai nėra per daug. Esame Savivaldybės biudžetinė įstaiga ir vadovaujamės jos nurodymais. Turėsime daryti, kaip reikės, nes nesame privati įmonė. Žinau, kad yra rengiamas administracijos direktoriaus nurodymas, bet iš Kultūros ministerijos kol kas nesame gavę jokių nurodymų.“

Nepasiskiepijusiems – griežti reikalavimai

Gauti Galimybių pasus galės ir nepasiskiepiję bei nepersirgę asmenys. Tačiau jiems reikės atlikti PGR testus, už kuriuos jie privalės susimokėti patys, išskyrus tuos, kurie dėl kontraindikacijų negali skiepytis, taip pat – nėščios moterys.

Nepasiskiepijusiems ar nepersirgusiems žmonėms norint gauti Galimybių pasą greitasis antigenų testas negalioja – privalomas PGR testas yra patikimesnis būdas žinoti, ar žmogus sveikas.

Persirgus COVID-19 liga, Galimybių pasą galima gauti praėjus ne daugiau kaip 210 dienų nuo teigiamo testo rezultatų. Persirgusiems, bet šeimos gydytojų neužfiksuotiems gyventojams tik antikūnų testas parodo, kad jie sirgo šia liga. Turint teigiamą antikūnų testą, pasą galima gauti, praėjus ne daugiau kaip 60 dienų. Po to testą reikia kartoti, kad persirgęs asmuo įsitikintų, jog yra sveikas.

Įprastai Galimybių pasas galioja 2 mėn. nuo tada, kai buvo atsisiųstas, išskyrus atvejus, jei tai yra po PGR testo gautas pasas – jis nuo testo paėmimo momento galioja 48 val. Vaikams iki 16 metų Galimybių pasas nėra privalomas.

Skirtingi veikimo algoritmai

Prieš įsigaliojant Galimybių pasams, pastebima, kad žmonės pradėjo intensyviau skiepytis. Kai kurie jų turi lūkesčių, kad, vos pasiskiepijus, iškart pradės veikti Galimybių pasas, tačiau taip nėra.

D. Jociuvienė paaiškino apie skirtingus vakcinų veikimo pradžios algoritmus: „Kiekvienai vakcinai šis laikas yra skirtingas: pasiskiepijus vakcinomis „Comirnaty“ (anksčiau vadinta „Phizer“ ) ir „Spikevax“ ( anksčiau vadinta „Moderna“), po antrosios jų dozės turi praeiti 1 savaitė, vakcina „Janssen“ (po vienintelės dozės) – 2 savaitės. Po vakcinos „Vaxzervia“ (anksčiau vadinta „Asta Zeneca“) pirmosios dozės – 4 savaitės, bet ne ilgiau 13 savaičių, ir iškart po antrosios dozės suleidimo.“

Pasak D. Jociuvienės, visą informaciją žmogui geriausia yra sekti e.sveikatos tinklalapyje, į kurį suplaukia visa informacija apie jo sveikatos būklę.

Registro centro duomenimis, šiuo metu pasiskiepijusių arba kovidu persirgusių asmenų Lietuvoje yra 1,5 mln. Iš jų skaitmeniniu būdu Galimybių pasus išsiėmė per 1 mln. gyventojų.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Egidijaus Viskonto komentaras:

-Kokia tvarka bus tikrinami Galimybių pasai, laukiame Vyriausybės operacijų valdymo centro vadovo nurodymų. Nes dabar skaitmeninius QR kodus nuskaito tik atitinkamos valstybės tarnybos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas