Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Gabrielė Slivskytė baigusi mokyklą ketina studijuoti teisę Vilniaus universitete.

Dažnas abiturientas patiria, kad išsirinkti norimas studijas ar studijų kryptį – pakankamai sunku. Vieni neranda tinkamų ir patinkančių studijų, kiti negali apsispręsti, kurias studijas rinktis. Nepaisant dvejonių, kai kuriems pavyksta atrasti savąją sritį ir siekti užsibrėžtų tikslų. Mintimis apie patyrimus, ieškant tinkamiausios studijų programos, pasidalijo dvi Pranciškonų gimnazijos abiturientės.

Svarbu – klausyti širdies

Gabrielė Slivskytė ketina studijuoti teisę Vilniaus universitete. „Galbūt teisė gali pasirodyti nuobodi ir siaura studijų kryptis, tačiau įsigilinus požiūris pakinta – ji svarbi kone kiekviename gyvenimo žingsnyje: nuo verslo iki asmeninių interesų. Teisės studijas ketinu rinktis būtent dėl jų įvairiapusiškumo“, – dalijosi mergina. J. Gabrielę šiandien labiausiai traukia kriminologija – teisės kryptis, tirianti nusikalstamumą, jo priežastis, padarinius ir prevenciją.

„Prisimenu, aštuntoje klasėje per technologijų pamoką turėjome pristatyti svajonių studijas. Tąkart su pasididžiavimu pristačiau teisę. Paradoksalu, tačiau nuo aštuntos klasės iki šiol, skaičiuojant paskutinius dvyliktos klasės mėnesius, mano nuomonė daug kartų keitėsi. Svajojau tapti gydytoja, psichologe, mokytoja, tačiau galiausiai vėl grįžau prie išsvajotosios teisės“, – atviravo pašnekovė.

Moksleivės teigimu, didžiausia motyvacija rinktis teisės studijas – noras padėti užtikrinti teisingumą, išmokti naujų dalykų, aktualių dalyvaujant visuomeniniame, politiniame valstybės gyvenime. „Teisė suteikia daug galimybių tobulėti skirtingose kryptyse, pažinti ne tik Lietuvos, bet ir kitų Europos šalių įstatymus, reglamentus ir nuostatas. Nors per kelerius metus mano pasirinkimas keitėsi, grįžau prie teisės studijų. Tikiu, kad šios studijos – teisingas sprendimas, leisiantis realizuoti save šiame daug pastangų reikalaujančiame kelyje“, – dalijosi mergina.

Kadangi Lietuvoje per pastaruosius keletą dešimtmečių teisininkų buvo parengta gerokai daugiau negu iš tiesų reikia, pašnekovę neramina įsidarbinimo galimybė baigus studijas. „Vis dėlto, manau, kad perspektyvūs, motyvuoti, trokštantys dirbti ir tobulėti jaunuoliai visada reikalingi. Tikiuosi, jog būsimieji darbdaviai atsižvelgs į jaunimo norą siekti karjeros aukštumų“, – tikino abiturientė.

Rugilei Staponaitei patinka studijų sritys, susijusios su žmogaus kūnu, genetika, tačiau konkrečių studijų mergina neišsirenka.

Pasak G. Slivskytės, tinkamai pasirinkti studijas padeda asmenybės testai, straipsniai, žurnalai, paskaitos, studijų mugės. „Išties yra daug būdų, kaip palengvinti studijų pasirinkimą, tačiau pati patyriau, kad kuo daugiau skaitai, domiesi, tuo viskas atrodo sudėtingiau“, – tikino pašnekovė.

Jos nuomone, svarbiausia – gerai pažinti save, žinoti, kokie asmenybės bruožai geriausiai pritaikomi vienoje ar kitoje srityje. „Kartais svarbu pasikonsultuoti su draugais, bendraklasiais, mokytojais, tėvais – žmonėmis, kurie mus mato kitu žvilgsniu. Geras atlyginimas yra svarbu, nes kiekvienas nori gyventi kuo patogiau, tačiau pamenu mamos žodžius: „Jei dirbsi darbą, artimą širdžiai, niekada gyvenime neteks dirbti.“ Taip pat ir su studijomis – besimokydami tai, kas nepatinka, niekada nejausime malonumo ar neuždirbsime milijonų“, – svarstė pašnekovė.

Ji prisiminė kartais pavydėjusi žmonėms, kurie jau nuo vaikystės žinojo, ką nori studijuoti: „Vis dėlto, pasiekusi abitūrą pastebėjau, kad dauguma nė nenutuokia, ką nori studijuoti. Tai mane kiek nuramino, supratau, kad dvejoju ne viena“, – dalijosi mergina.

Pasak jos, abiturientams dažnai sunku apsispręsti dėl tėvų ir visuomenės spaudimo: „Tėvai dažnai tikisi iš vaikų, kad jie taps gydytojai, inžinieriai, programuotojai, tačiau dažnai mūsų svajonės kiek paprastesnės, todėl nereikėtų abiturientų spausti, o ir egzaminų periodas išties kupinas streso“, – mąstė pašnekovė, teigdama, kad dabartinė pandemijos situacija turėjo mažai įtakos renkantis studijas. Tačiau ši situacija sujaukė ugdymo procesą, padidėjo baimė laikyti valstybinius brandos egzaminus.

Apsispręsti nelengva

Abiturientė Rugilė Staponaitė dar dešimtoje klasėje pradėjo svarstyti, ką studijuoti. „Tada maniau, kad laiko turiu į valias ir tikrai spėsiu save atrasti vienoje ar kitoje srityje, rasti įdomią ir skatinančią siekti aukštumų studijų programą, tačiau ir būdama abiturientė vis dar neapsisprendžiu. Galbūt todėl, kad savęs gerai nepažįstu“, – svarstė Rugilė.

Merginos nuomone, studijų krypties pasirinkimas labai svarbus etapas, būtina apsvarstyti, ko siekiama gyvenime ir ar studijos gali tai suteikti. Abiturientams tai gana sunku ir kelia nemažai streso. Nagrinėdama studijų programas, mergina pastebėjo, kad ją vis labiau traukia gamtos mokslai, ypač biomedicina, ją domina sritys, susijusios su žmogaus kūnu, genetika, tačiau konkrečios studijų programos mergina neišsirenka.

Pasak R. Staponaitės, gilinantis į studijų programas, galima apie jas daugiau sužinoti, tačiau apima ir baimės jausmas, kad nepavyks rasti tinkamų studijų, taip pat kyla naujų idėjų, kurias tenka apsvarstyti, tad pašnekovė renkasi studijas, atmesdama jai netinkančius variantus. Abiturientė bijo suklysti ir nusivilti pasirinkta studijų programa, baiminasi, kad gali tekti mesti studijas. „Visada norisi, kad pavyktų teisingai pasirinkti, bet dažnai nežinome, ko norime, ir nesame užtikrinti“, – svarstė Rugilė.

„Mano manymu, teisingiausias būdas pasirinkti studijas – klausyti savo širdies, nepaisyti kitų nuomonės. Svarbiausia – pažinti save, atrasti pomėgius ir neskubėti su studijomis. Jei nežinai, kur studijuoti, nors stojamieji jau „ant nosies“, – nieko tokio. Geriau viską neskubant apgalvoti ir pasirinkti užtikrintai, galima pasiimti ir laisvus metus“, – tikino pašnekovė.

Kaip teigė R. Staponaitė, karantinas studijoms pasirinkti tikrai nėra kliūtis. „Būdami namie turime daugiau laiko pamąstyti apie studijų pasirinkimus. Prarandame aukštųjų mokyklų rengiamas karjeros dienas, tačiau internete galima rasti įvairių seminarų apie studijų krypties pasirinkimą, testų, padedančių abiturientui atrasti tinkamą studijų kryptį“, – teigė R. Staponaitė.

Svarbu apmąstyti vertybes ir gyvenimo tikslus

Kaip teigė Pranciškonų gimnazijos psichologė Reda Narmontienė, renkantis studijas svarbu apmąstyti vertybes ir gyvenimo tikslus, įvertinti, kas patinka. Tai padaryti galima remiantis intelekto tipais, atlikti asmenybės testą. Pasak specialistės, abiturientams sunku pasirinkti tinkamas studijas dėl baimės suklysti. Taip pat nemažai įtakos turi ir tėvų norai, ne visada sutampantys su pačių abiturientų tikslais. Galiausiai abiturientams sunku apsispręsti: rinktis populiarią specialybę ar mėgstamą.

R. Narmontienės pastebėjimu, vis daugiau abiturientų renkasi mėgstamas studijas. Pasak specialistės, apie studijas pradėjus svarstyti anksčiau, neatidedant šio pasirinkimo paskutinei minutei, galima išvengti streso.

Psichologės teigimu, karantinas vienus pastūmėjo į apatiją ir nerimą, kitiems padėjo apsispręsti, kaip kurti savo ateitį karjerą, jaustis užtikrintiems ir saugiems. „Spartėjant technologijų inovacijoms, jaunų žmonių akiratyje atsiranda vis daugiau naujų patrauklių specialybių, tad galima išsirinkti tinkamą sritį“, – teigė R. Narmontienė.

Linas DAUGĖLA

„P. n." akademijos narys


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas