Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

„Visuomenės sveikatai įtaką darančių veiksnių nenumatoma“, – tokia pagrindinė išvada pateikiama VšĮ „Pajūrio tyrimų ir planavimo institutas“ specialistų parengtoje planuojamos ūkinės veiklos – trijų vėjo elektrinių įrengimo ir eksploatavimo netoli Grūšlaukės – poveikio visuomenės sveikatai vertinimo ataskaitoje.

Rengiasi statyti tris jėgaines

Planuojamos ūkinės veiklos (PŪV) poveikio visuomenės sveikatai vertinimo (PVSV) ataskaita buvo parengta vėjo jėgaines besirengiančių statyti bendrovių „Gera galia“, „Žydras dangus“ ir „Pajūrio energetika“, ketinančių per šiuos metus užbaigti projektavimo darbus bei pastatyti pačias elektrines, kurių eksploatacijos pradžia numatoma 2021–2022 metais, užsakymu.

Vietą, kurioje planuojama statyti vėjo elektrines, supa žemės ūkio paskirties sklypai ir miškai. Artimiausios urbanizuotos teritorijos – už pusantro kilometro į rytus esanti Grūšlaukė ir šiaurės vakarų kryptimi už maždaug 1,9 km įsikūrę Plokščių ir Mončių kaimai. Arčiau būsimų jėgainių esama trijų sodybų: už 420-ties, 715-os metrų ir vieno kilometro.

36,0911 ha sklypas, kuriame kiekvienai jėgainei pagal normatyvus skiriama apie 0,3 ha ploto, yra žemės ūkio paskirties. Elektrinėms įrengti žemės sklypai bus padalinami, atidalintos žemės sklypo dalies paskirtis bus keičiama į „Kita“.

Tvirtins kelius, ties tiltus

Būsimosiose jėgainėse, kuriose planuojama montuoti 2,5–3,6 MW galios generatorius, pagaminama elektros energija požeminiais kabeliais bus nuvedama į dvi jau esamas transformatorines pastotes Grūšlaukėje. Kabelinėms elektros linijoms tiesti per privačius žemės sklypus bus gauti rašytiniai žemės savininkų sutikimai.

Prieš pastatant vėjo elektrines, bus parengtos joms reikalingos aikštelės: į laikinojo saugojimo vietą išvežtas nukastas dirvožemio sluoksnis, iškastos duobės pamatams. Monolitiniai pamatai bus liejami vietoje, į juos montuos gamyklines detales, prie kurių bus tvirtinami vėjo jėgainių bokštai, o prie jų – rotoriai ir mentės, po to tiesiamos ir prie elektros tinklų prijungiamos kabelių linijos. Baigus šiuos darbus, iškastasis gruntas bei nukastas dirvožemis bus paskirstytas teritorijoje, suformuojant kiekvienos jėgainės aptarnavimo aikštelę.

Privažiavimui prie teritorijos bus naudojamas esamas kelių tinklas: pietinėje pusėje greta planuojamos teritorijos eina rajoninis kelias Salantai–Grūšlaukė–Benaičiai. Esami keliai, vedantys iki planuojamų žemės sklypų, kurie bus naudojami vėjo elektrinėms įrengti ir aptarnauti, bus sustiprinti: išlyginti greideriuojant, pagal poreikį užpiltos duobės, keliai bus periodiškai prižiūrimi. Nuo esamo lauko kelio įvažiavimui į vėjo jėgainių žemės sklypą bus įrengti tiltai pervažiavimui per Šlaveitos upelį ir nutiesti reikalingi privažiavimo iki kiekvienos aikštelės keliai.

Sveikatai nekenks, poveikį kraštovaizdžiui mažins

VšĮ „Pajūrio tyrimų ir planavimo institutas“ specialistų parengtose PVSV išvadose rašoma, jog galimas vėjo elektrinių šalia Grūšlaukės poveikis gyventojams ir visuomenės sveikatai buvo vertinamas triukšmo, šešėliavimo, elektromagnetinės spinduliuotės ir infragarso aspektais.

Pagal atliktą triukšmo sklaidos modeliavimą elektrinių eksploatacijos metu įvertinti triukšmo rodikliai neviršija nustatytų ribinių dydžių, taikomų gyvenamajai aplinkai; pagal Vokietijoje taikomus normatyvus apskaičiuota šešėliavimo trukmė gyvenamųjų sodybų teritorijoje neviršys maksimalaus leistino skaičiaus – 30 val. per metus. Remiantis mokslinių tyrimų duomenimis, vėjo elektrinės nesukelia infragarso lygių, kurie galėtų turėti neigiamo poveikio visuomenės sveikatai, o elektromagnetinis laukas visiškai neturės poveikio gyvenamajai aplinkai.

Siekiant sumažinti poveikį kraštovaizdžiui, bus įgyvendintos bendrosios prevencinės ir neigiamų pasekmių švelninimo priemonės: išsaugotas nuimtas derlingas dirvožemio sluoksnis bus panaudotas pažeistų žemės plotų atkūrimui. Vėjo jėgainių pajungimo kabelių linijų trasos bus parenkamos taip, kad nebūtų kertami miškai ar ne miške augantys saugotini želdiniai. Kabelių trasos parenkamos maksimaliai pagal esamus kelius jų apsaugos zonoje, o pačios vėjo elektrinių bokštų statybos vietos ir vidinių privažiavimo kelių trasos parinktos išsaugant teritorijoje esančius miškelius ir želdinių grupes. Tiesa, techninės vizualinio poveikio mažinimo priemonės yra ribotos: paprastai siekiant sumažinti įtaką kraštovaizdžiui, vėjo elektrinės dažomos šviesiomis spalvomis, speciali dažų sudėtis leidžia išvengti konstrukcijų blizgėjimo ir atspindžių susidarymo.

Nuomonių buvo visokių

Su parengta dokumentacija visuomenė galėjo dvi savaites susipažinti Darbėnų seniūnijoje arba internetu. Kaip sakė Darbėnų seniūnas Alvydas Poškys, į seniūniją buvo užėjęs vienas grūšlaukiškis, o prie tiesioginės vaizdo transliacijos, kurios metu buvo pristatyta PŪV PVSV ataskaita, be dokumento užsakovų ir rengėjų atstovų, buvo prisijungęs tik seniūnas.

„Pajūrio naujienų“ kalbintas Grūšlaukės kaimo bendruomenė pirmininkas Leonas Jazbutis, paklaustas, kaip grūšlaukiškiai ir arčiausiai numatomų vėjo elektrinių gyvenantys žmonės vertina būsimą kaimynystę, sakė, kad prieš porą metų, kai tik pasigirdo kalbos apie planuojamas statybas, nuomonių buvo visokių.

„Žmonėms kilo klausimų dėl žemės nuosavybės, dėl privažiavimo kelių. Buvo ir prieštaraujančių – kam mums čia tų „vėjo malūnų“ reikia. Tačiau bendruomenės susirinkimo metu, kai padarėme tokią lyg ir apklausą, griežtai pasisakančių prieš nebuvo. Žmonės sakė: ketina statyti toliau nuo gyvenvietės, mums netrukdys, ką čia protestuosi. Jei kalbėsime apie tuos, kurie gyvena arčiausiai, tai visiškai neseniai žmogus, gyvenęs už 420 m, mirė, o kiti, kurie tolėliau gyvena, nebuvo prieš“, – papasakojo bendruomenės pirmininkas.

Nepasitenkinimo nereiškė

A. Poškys priminė, kad Darbėnų seniūnijoje esama išties daug vėjo elektrinių: jėgainės stovi Benaičių, Sūdėnų pusėje, aplink Laukžemę ir Senąją Įpiltį. Gyventojų nuomonės apie jas įvairios – prošal važiuojant pažiūrėti gal ir įdomu, bet šalia gyventi didelio malonumo nėra, juolab kad priartėjus vis dėlto girdisi jų sparnų keliamas triukšmas. Nors netoliese gyvenantieji, pasak seniūno, patenkinti nėra, žmonės tiesiog priprato.

„Teko anksčiau kalbėti su grūšlaukiškiais, klausti nuomonės, jie nepasitenkinimo nereiškė: trys vėjo elektrinės stovės toliau nuo miestelio, anot gyventojų, nei matysis, nei ką. Kiek gilinausi į pačią ataskaitą – visos normos išlaikytos, su institucijomis suderinta. O patinka nepatinka – tai ne argumentas, jeigu viskas daroma pagal galiojančius teisės aktus“, – sakė seniūnas.

Ataskaitos pristatymo metu Darbėnų seniūnas teiravosi, ar bus atstatyti keliai, kuriuos galimai sugadins vėjo jėgainių statytojai – jų atstovas patikino, kad keliai visų pirma bus sutvirtinti, o jeigu technika juos sugadintų, viskas būsią sutvarkyta. Taip pat seniūnui pažadėta, kad nebus pamiršta ir bendruomenė: ne vieną jėgainę statę užsakovai sakė visada gražiai bendraujantys su vietos bendruomenėmis, paremiantys jų iniciatyvas, dalyvaujantys šventėse. Patikslinti ir statybos terminai: jėgainės turėtų iškilti per porą metų.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas