Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Gatvės naujakuriai išsaugojo jubiliejinį kryžių

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2021-01-22
Norėdami įsikurti Kretingoje, Rasa ir Matas Mizgiriai rado ypatingą vietą – apdegusią sodybą su išlikusiu istoriniu kryžiumi. Naujakuriai su 5 savo atžalomis (iš kairės): Terese, Vykintu, Jonu, Antanu ir Austėja.

Kretingoje, J. Basanavičiaus gatvėje, išsiskiria originalus pamario stiliumi pastatytas naujas 62 numeriu pažymėtas namas. Ši sodyba išsiskiria ir tuo, kad matomoje vietoje, prie pat gatvės, stovi senas, jau antrą šimtmetį skaičiuojantis jubiliejinis kryžius. Naujosios sodybos šeimininkai Rasa ir Matas Mizgiriai išsaugojo šį kryžių, kuris čia stovėjo prieš jiems įsikuriant.

Buvo lyg ženklas, kad apsigyvens

Ant betoninio kryžiaus aiškiai matosi lotyniškas užrašas „Anno Jubilei Magni 1901“, skelbiantis, kad pastatytas 1901-aisiais, paminint jubiliejinius 1900-uosius metus.

Šios sodybos šeimininkai, verslininkai ir aktyvūs parapijiečiai, auginantys 5 atžalas, Rasa ir Matas Mizgiriai tvirtino sodybą įsigiję prieš kelerius metus iš Antano Šauklio. Pasistatė naują gyvenamąjį namą, o kryžių, kuris jiems lėmė vietos pasirinkimą, paliko ten, kur jis ir stovėjęs.

„Tas kryžius mums buvo ženklas, kad čia gyvensime. Esame krikščionys, ir, kur begyventume, ketinome statyti kryžių. Kai Kretingoje ieškojome vietos, kur įsikurti, labai apsidžiaugėme pamatę parduodamoje sodyboje jau stovintį kryžių. Ir ne bet kokį, o istorinį, jubiliejinį“, – kalbėjo M. Mizgiris.

Panevėžio katedroje vargonininku ir vargonų restauratoriumi dirbantis Antanas Šauklys, beje, restauravęs ir Darbėnų bažnyčios vargonus, „Pajūrio naujienoms“ pasakojo, kad tą jubiliejinį kryžių apie 1960–1962-uosius metus išgelbėjo jo motina Barbora Šauklienė.

Parsigabeno iš ankstesnės vietos

„Šis kryžius stovėjo prie įvažiavimo į Kretingą nuo Gargždų pusės, dabartinių Taikos ir J. Jablonskio gatvių sankirtoje, trikampyje netoli dabartinės „Minijos“ parduotuvės ir mano motinos sodybos. Kai kasė melioracijos griovius, – vieta ten buvo labai drėgna, tvinstanti, – prisimenu, atvarė traktorius, vadinamuosius „staliniečius“. Žadėjo nuversti tą kryžių. Jis ten stovėjo nuo senų laikų. Mama neleido jo griauti – perkėlė į mūsų sodą. Vėliau ten įrengė autobusų stotelę“, – pasakojo A, Šaulys.

Po kurio laiko jo motina, pranciškonė pasaulietė, kuriai tas istorinis kryžius buvęs labai svarbus, persikėlė gyventi į J. Basanavičiaus gatvę, čionai ji persigabeno ir kryžių.

„Labai džiugu girdėti, kad R. ir M. Mizgirių šeima išsaugojo jubiliejiniams metams skirtą kryžių“, – pasidžiaugė vargonų meistras. M. Mizgiris sakė, kad, pagal užrašą suprasdamas kryžiaus svarbą, kreipėsi į brolius pranciškonus: „Klausiau, ar turime garbės tokį kryžių laikyti savo kieme. Bet jie nerodė iniciatyvos, taip ir liko pas mus.“

Atsimena savo tėviškę

Šiemet 80-ąjį jubiliejų švęsianti kretingiškė Zita Macevičienė, J. Jablonskio, Taikos ir Medžiotojų gatvių seniūnaitė, prisiminė tą kryžių stovėjus šalia savo tėviškės sodybos. „Kaip ir kada sankryžoje atsirado tas kryžius, neatsimenu. Atsimenu, buvo metaline tvorele aptvertas, šalia žydėdavo geltonų jurginų krūmas. Dabar ten – žalia veja, greta jos – įvažiavimas į privatų servisą“, – prisiminė Z. Macevičienė.

Šalia – jos tėviškė, vadinamoji Kubiliaus kalvė, kurią nacionalizavo ir nugriovė. O ji vėliau pasistatė namus greta tėviškės. „Labai gaila tėviškės, galėjo įrengti muziejų – buvo likę visokių kalvystės instrumentų. Atsimenu ir Kajetono Šauklio sodybą, į kurią jo antroji žmona Barbora perkėlė kryžių. Atsimenu ir skaudų įvykį, kai netoli to kryžiaus pokariu nušovė Kajetono ir jo pirmosios žmonos Audosijos, mano kūmos, sūnų Bronių ir jo draugą. Girdėjau šūvius, po to tris dienas saugumas tardė mano tėvą, kas šovė, gal žino, už ką šovė“, – pasakojo kretingiškė senbuvė.

---

Kretingos muziejaus istoriko Juliaus Kanarsko komentaras:

– Prieš 40 metų dar dirbau Kretingos rajono savivaldybėje paveldosaugininku, ir atsimenu, kaip B. Šauklienė buvo atėjusi derinti dėl kryžiaus perkėlimo.

Tai buvo jubiliejiniais metais statytas kryžius, juos XX a. pradžioje masiškai statė visoje Lietuvoje. Tuomet buvo skaičiuojama, kad metams pasibaigus ir kitiems prasidedant, prasideda ir naujas šimtmetis. Tą šimtmečių sankirtą pažymėdavo jubiliejiniais kryžiais, kurie reiškė pasižadėjimą arba apsaugą nuo karo, maro, bado. Kitur statė karavykus, vadinamuosius dvigubus kryžius, – kaip apsaugą nuo įvairių nelaimių ir baisių ligų.

Jubiliejinių kryžių yra išlikę įvairiose Kretingos rajono vietose: Martynaičiuose, Anužiuose, Lubiuose, Asteikiuose, Šatilgalyje, Tūbausiuose, senuosiuose Kūlupėnuose. Jų būta įvairių: medinių, iškaltų iš akmens, pagamintų iš betono, – pastarieji anuo metu buvę labai brangūs. Dauguma medinių sunyko, dar išliko ant vadinamojo prancūzkalnio Dauginčiuose. Akmeniniai tebestovi ligi šiol, – atstatytas akmeninis jubiliejinis kryžius ir Kartenos miestelio centre.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas