Pajūrio naujienos
Help
2023 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar atvykstantieji dirbti iš Baltarusijos kelia pavojų Lietuvos saugumui?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Apklausa

„Pajūrio naujienų“ skaitytojai kviečiami išrinkti 2023-ųjų Metų žmogų!

Saulius Paulius BYTAUTAS
Auksė ANTULIENĖ
Romaldas SAKALAUSKAS
Lukas KUBILIUS
Simona MONTVYDAITĖ-KAYA
Virginijus BRAZAUSKAS
Dovydas BAJORAS
Tadas ROMEIKA
Janė LEŠČIAUSKIENĖ
Daiva DUDĖNIENĖ
Gražina KATKUVIENĖ
Gintaras ŽIOBAKAS
Komentarų topas

“Maximai” - žalia, LIDL-ui - geltona, kitiems - dedamas apynasris

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2006-05-26
Balta spalva pažymėtose teritorijose draudžiama steigti prekybos įmones, kurių bendras plotas viršija 1000 kv.m; geltonai nuspalvintuose plotuose steigiamų parduotuvių plotas negali viršyti 5000 kv.m. Plotas neribojamas raudonos spalvos zonoje.
Pirmadienį Kretingos rajono savivaldybės posėdžių salėje įvyko viešasis

Kretingos miesto didžiųjų prekybos įmonių išdėstymo specialaus plano svarstymas, kuriame nedalyvavo nė vienas Kretingos gyventojas.

Specialusis planas padalijo Kretingos miestą į 3 zonas. Pirmoje zonoje leidžiama steigti prekybos įmones, kurių bendras plotas neviršija 1000 kv.m, antroje - 5000 kv.m, trečioje plotas neribojamas. Jeigu rajono Savivaldybė šį planą būtų turėjusi prieš porą metų, šiandieną Rotušės aikštėje “Maximos” nebūtų, kadangi miesto centras patenka į pirmąją zoną.

Planas įsigalios, kai jį patvirtins rajono Savivaldybės Taryba.

Dėl specialaus plano gautos vos dvi pretenzijos. Vieną jų pateikė buvusio Telekomo pastato Rotušės aikštėje savininkas, būgštaujantis, ar begalės šiame pastate įkurdinti prekybos centrą. Antrą pretenziją parašė tuščio sklypo šalia “Maximos” savininkas, susirūpinęs, kad planas nekliudytų jo verslo planams.

Viešajame plano svarstyme nedalyvavo net miesto seniūnas. “Ką su tuo seniūnu daryti, kad jis “neįgalus”. O gal patogu nedalyvauti, vėliau gali pareikšti: “Nedalyvavau, nežinojau”,- apie seniūno Stanislovo Juknevičiaus nebuvimą svarstė rajono Savivaldybės architektas Jonas Petrulis.

Ar kretingiškiams nerūpi, kur ir kokio dydžio parduotuves bus leidžiama statyti netrukus, kai specialųjį planą patvirtins Savivaldybės Taryba? Rūpi. Užteko apie turimą šio plano kopiją užsiminti keliems miesto verslininkams, ir šie atpuolė į redakciją aiškintis numatomų zonų.

Kodėl į redakciją, kodėl ne į svarstymą Savivaldybėje? Žmonės apie tokio plano svarstymą nežinojo.

Apie plano svarstymą buvo pranešta nepažeidžiant tvarkos: Savivaldybės internetiniame puslapyje ir viename rajono laikraštyje. Formalumai įvykdyti. Tačiau ar šiuo atveju jų buvo gana? Ar nereikėjo visuomenei apie planą ir jo svarstymą paskelbti suprantama žmonių, o ne biurokratine kalba, pakviesti miesto bendruomenę diskusijai?

Faktai liudija, jog prekybos įmonių išdėstymo Kretingoje planas domina ne vieną, taip pat ir tai, kad kažkas vengė didesnio viešumo. Įvykus plano svarstymo procedūrai, į “Pajūrio naujienas” pasibeldė Vakarų Europoje žinomo prekybos tinklo LIDL atstovas Lietuvoje. Žmogus primygtinai prašė neįvardyti, kad LIDL finansavo šio specialaus plano parengimą. LIDL rūpinosi ir plano viešojo svarstymo paskelbimu.

Ne paslaptis, jog LIDL per 1000 kv.m bendro ploto prekybos centrą planuoja statyti Žemaitės alėjoje, šalia kelio Šiauliai-Palanga, automobilių aikštelės vietoje.

“Negaila. Tegul kuriasi tie prekybos centrai, bet kodėl slapukaujant. Paskui piktinasi, kad sklinda gandai dėl nešvarių sandorių”,- teigė kretingiškis verslininkas. Įvykusiu plano svarstymu nesidžiaugė ir architektas J.Petrulis. “Toks žmonių abejingumas kelia įtarimų, kad jų nepasitenkinimas kils vėliau, kai bus daromi konkrečių teritorijų detalieji planai prekybos įmonėms statyti. Tas nepasitenkinimas bus pavėluotas”,- sakė jis.

Architektas patikino, jog prekybos įmonių išdėstymo planas padarytas kvalifikuotai. Planą rengė uždarosios akcinės bendrovės “Ekostrategija” inžinierė Inga Valuntienė. Pasak projektuotojos, didžiųjų prekybos įmonių išdėstymo specialųjį planą pirmiausia pasitvirtino Vilniaus miesto savivaldybė, kad sustabdytų stichišką didžiųjų prekybos centrų plėtrą. Šalies sostinės valdžia šia problema susirūpino dar nesant Aplinkos ministerijos taisyklių specialiesiems prekybos įmonių išdėstymo planams rengti.

Ingos Valuntienės teigimu, rengiant specialųjį prekybos įmonių išdėstymo planą, atliekama esamos miesto situacijos analizė, įvertinamas istorinis miesto užstatymas, gatvių tinklo tankumas, transporto srautai. “Kretinga yra specifinė, turinti unikalią urbanistinę struktūrą. Gatvių tinklas susiformavęs palei upes”,- teigė Inga Valuntienė ir pripažino, jog “Maxima” jau iškreipė šią unikalią urbanistinę struktūrą.

“Pajūrio naujienų” interneto svetainėje www.pajurionaujienos.com visada galite pareikšti ne tik savo nuomonę apie straipsnius, bet ir juos papildyti jums žinomais faktais. Jūsų komentarai gali būti vertingi, tęsti pradėtas temas, pasufleruoti naujas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas