Pajūrio naujienos
Help
2025 Balandis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke3101724
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Apklausa

Ar žinote, kur arčiausiai jūsų yra Savivaldybės įrengta slėptuvė?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Globos namai – be leidimo, mokinių maitinimas – žemumoje

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2025-04-01

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos VMVT Klaipėdos apygardos Priežiūros skyriaus ir Savivaldybės atsakingi specialistai kai kurias Kretingos rajonui svarbias problemas aptarė, o kai kurias susitarė aptarti ateityje.

Globos namai veikia be leidimo, ugdymo įstaigose mokinių maitinimas – žemumoje. Tokius faktus penktadienį įvykusiame susitikime su Kretingos rajono vadovais ir Savivaldybės atsakingais specialistais iškėlė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos VMVT Klaipėdos apygardos Priežiūros skyriaus vedėjas Mindaugas Kašinskas ir patarėja maisto klausimais Jūratė Derkintienė.

Koją kiša įstatymai

Apie be higienos paso Vydmantuose veikiančius globos namus VMVT Klaipėdos apygardos Priežiūros skyriaus vedėjas M. Kašinskas informacijos pateikė saikingai: privačiame name šiuo metu globojami 8 žmonės, 6 jų – gulintys. Esmė ta, kad, nors globojamų asmenų šeimos narius paslauga tenkina, paslaugos teikėjas privalo būti juridinis asmuo. Verslo liudijimas, kaip šiuo atveju, tokiai veiklai negalioja.

Slaugomus ligonius priglaudžianti moteris VMVT reikalavimus esą galėtų išpildyti, tai yra tiekti pagamintą maistą arba jį net vietoje gaminti, tačiau negali įgyvendinti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro reikalavimų: reikalinga tam tikra kvadratūra, atskiros patalpas vyrams ir moterims ir kt.

Rajono Savivaldybės Socialinės paramos skyrius turi savo algoritmus, ieškos, kur globojamus žmones galėtų perkelti.

Ligonių globos problema aštri šalies mastu. Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės – sausakimšos, artimuosius prižiūrintys darbingo amžiaus žmonės dažnu atveju negali eiti į darbą. Kaip sakė Savivaldybės gydytoja Rožė Perminienė, nuo šių metų sausio 1-osios pasikeitė ir tvarka. Iki tol už palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis buvo apmokama ne daugiau kaip už 4 mėnesius per kalendorinius metus, dabar taip pat mokama ne daugiau kaip už 4 mėnesius, tai yra už 120 lovadienių per metus, tačiau skaičiuojant nuo gydymo pradžios datos.

Tarp 11-os savivaldybių – kone prasčiausiai

J. Derkintienė net rankom suplojo iš Savivaldybės administracijos direktorės Vilmos Preibienės išgirdusi, kad nuo šio rugsėjo ir Darbėnų gimnazija pereis prie savarankiško mokinių maitinimo. Tokių ugdymo įstaigų rajone iš viso jau bus kelios – savarankiškai vaikus maitina vaikų darželiai. Mokyklas iškart aprūpinti virtuvės įranga Savivaldybei per daug dideli kaštai, todėl paeiliui perka kasmet.

„Labai džiaugiuosi. Kvieskitės mus į mokymus, atvažiuosime, padėsime, pakonsultuosime. Bet daug ir nuo savivaldybių visuomenės sveikatos biurų priklauso. Klaipėdos sveikatos biuras buvo susikvietęs virėjas, virtuvės šefus, net patiekalus kartu gamino pagal vaikų sveikatą tausojančius aprašus“, – pasakojo specialistė. Ji teigė, kad pagal mokinių maitinimo kokybę tarp 11-os kontroliuojamų savivaldybių Kretingos rajonas – vienas prasčiausių. Dabartinis maitinimo paslaugos Kretingos rajono mokykloms teikėjas ne iš gerosios pusės yra nuskambėjęs ir Vilniaus teritorijoje.

Trūko higienos, grikiai – su glifosatu

Rajono Švietimo skyriaus vedėja Asta Burbienė aiškinosi, kokio pobūdžio pažeidimų, teikiant maitinimo paslaugą, daugiausia nustatoma Kretingos rajono ikimokyklinėse įstaigose ir mokyklose.

„Valgyklos iš jūsų tarnybos gauna raštus apie trūkumus, o mes, steigėjai, apie tai nieko nežinome, nebūname informuojami. Nebent prireikia investicijų kažkam pataisyti ar paremontuoti“, – sakė vedėja.

VMVT atstovai tvirtino, kad informacijos pateikimas yra Savivaldybės vidaus reikalas. Jeigu maitinimo organizatorius privatus, galima įrašyti į sutartį, kad VMVT patikrinimo aktą pateiktų ugdymo įstaigai, o ši – Švietimo skyriui.

Tarp dažniausiai pasitaikančių pažeidimų patarėja paminėjo patalpų, personalo higieną, produkto atsekamumo nebuvimą, valgiaraščių neatitikimus, be to, sakė, kad neatliekama nei savikontrolė, nei laboratoriniai tyrimai, rasta neženklintų produktų, kai kurie su pasibaigusiais galiojimo terminais.

„O pernai spalį Kretingoje nustatėm ir nesaugaus maisto tiekimo faktą – grikiai buvo su per dideliu glifosatų kiekiu. Reagavom, taikėm atitinkamas sankcijas“, – sakė J. Derkintienė.

A. Burbienės žodžiais, sutartis su dabartiniu maitinimo tiekėju baigsis po dviejų mėnesių, ir bus skelbiamas naujas viešųjų pirkimų konkursas. „Irgi nežinom, kas toks laimės. Blogai, kai viena ar kita įmonė daro tokius pažeidimus, teikia nekokybišką paslaugą, už tai gauna baudas, bet apie tai nėra jokios žymos. Mano nuomone, tokiu atveju tarsi atrakinama erdvė ir toliau dirbti neatsakingai“, – kalbėjo vedėja.

J. Derkintienė teigė, kad į nepatikimų sąrašus maitinimo paslaugos teikėjai įtraukiami tik už labai grubius pažeidimus, tokių Lietuvoje nebuvo daug.

Apie vandenį – atskirai

Apie Kretingos rajone tiekiamo vandens kokybę šiame susirinkime buvo tik užsiminta, su rajono vadovais ir „Kretingos vandenų“ atsakingais darbuotojais specialistė norės atskiro pokalbio. Problemos, sakė, „raudonuoja“, ir jos tęsiasi daug metų.

„Pirma – prevencija, paskui – kontrolė“, – tokios nuostatos laikosi J. Derkintienė. Todėl savivaldybėse vykstančių švenčių organizatorių, seniūnų ji prašė iš anksto pateikti duomenis, kada vyks šventės, kuriose jų bus prekiaujama maistu arba pagamintu maistu.

„Turim atvejų, kai viena mėsos perdirbimo įmonė per visą Lietuvą paskleidė netinkamos žaliavos gaminius, salmonelioze susirgo 28 asmenys“, – sakė specialistė.

Užkabino ir gyvūnų gerovę

M. Kašinskas ir už gyvūnų ligas atsakingas Klaipėdos apygardos Priežiūros skyriaus patarėjas Egidijus Jakštas pasidomėjo ir, kaip rajone vykdoma gyvūnų gerovės ir apsaugos programa. Nors už ją atsakinga Savivaldybė, seniūnai, bet, jeigu reikėtų daugiau kontrolės, neatsisakytų padėti ir VMVT specialistai.

Civilinės saugos ir Viešosios tvarkos skyriaus vedėja Renata Jonauskienė ir Kretingos miesto seniūnė Gintarė Liobikienė kėlė problemą, kad institucijos kartais skirtingai traktuoja teisės aktus. „Kartais mėtomės kompetencijomis, kas priklauso jums, o kas – mums. Pavyzdžiui, gaunam skundą, kad gyvūnas laikomas netinkamomis sąlygomis. Atvažiavę pamatom dubenėlį, prikrautą senos mišrainės. Tai ar tinka taip gyvūną šerti? Ar vis dėlto – ne? Mes nesam kompetentingi įvertinti“, – sakė R. Jonauskienė.

Skundų dėl gyvūnų gerovės iš Kretingos rajono VMVT beveik nesulaukia.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas