Pajūrio naujienos
Help
2025 Kovas
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar racionaliai naudojami viešieji finansai valstybėje, savivaldybėse?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Tvarumo keliu – 11-a rajono ugdymo įstaigų

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Švietimas
  • 2025-02-14

Šalies mokyklose jau kurį laiką vykdoma programa „Tvari mokykla 2030“, kurią mūsų rajone koordinuoja Kretingos rajono švietimo centras. Jo direktorė Loreta Jurgutienė įsitikinusi, kad ši programa paskatins mokyklas konkretiems veiksmams ir pokyčiams, kurie įgalins ugdymo įstaigas tiesiogiai prisidėti prie darnaus vystymosi tikslų ir uždavinių įgyvendinimo.

Darbotvarkę „Tvari mokykla 2030“ inicijavo Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra (LINEŠA), tvarumo koordinatoriai veiklą vysto jau 48-iose savivaldybėse. Programa startavo praėjusių metų pavasarį, ir joje dalyvauja 529 šalies mokyklos, Kretingos rajone „Tvarios mokyklos“ veiklose nusprendė dalyvauti 11-a ugdymo įstaigų. „Šia programa siekiama, kad iki 2030-ųjų visos Lietuvos mokyklos taptų tvarios arba žengtų tvarumo link“, – L. Jurgutienė paaiškino, kad svarbus žingsnis įgyvendinant darbotvarkę „Tvari mokykla“ yra įsivertinimas, kiek mokykla yra pažengusi tvarumo srityje. Įsivertinimą, pagal kurį nustatoma atitiktis I, II, III pakopai, atlieka pati mokykla, naudodamasi LINEŠA parengtu „Tvarios mokyklos įsivertinimo vadovu“.

„Mūsų rajono ugdymo įstaigos, dalyvaujančios programoje, įsivertino šių mokslo metų pradžioje. Įsivertinimas parodė, kokiose srityse dar trūksta įdirbio ir ką reikia padaryti. Atlikusios įsivertinimą, mokyklos įsipareigojo keistis tvarumo link, pačios nusistatydamos savo pokyčių tempą, atsižvelgdamos į mokyklos tipą, galimybes, turimas kompetencijas ir bendruomenės įsitraukimo lygį“, – kalbėjo Kretingos rajono švietimo centro metodininkė darbotvarkės „Tvari mokykla“ mūsų rajone koordinatorė Dovilė Skersienė.

Atsižvelgiant į įsivertinimo rezultatus, savivaldybių koordinatoriai atrenka pirmosios pakopos mokyklas savivaldybėje, rekomenduoja mokyklas, siekiančias II ir III pakopų Nacionalinio vertinimo antrajam etapui, kuris rengiamas šiemet.

Iš programoje dalyvaujančių 529-ių šalies mokyklų 412-a įstaigų atitiko įsivertinimo vadove aprašytas sritis ir kriterijus: I pakopos (I „Tvarumo bruknė“) siekia 305 mokyklos, II pakopos (II „Tvarumo bruknė“) – 103 mokyklos, tarp kurių – ir Kretingos Marijono Daujoto progimnazija bei Kretingos lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“, III pakopos (III „Tvarumo bruknė“) – 5 mokyklos, tarp kurių mūsų rajono ugdymo įstaigų dar nėra.

„Teigti, kad šis penketukas ir yra tvariausios šalies mokyklos, dar anksti. – II ir III tvarumo pakopų mokyklos dalyvaus Nacionaliniame mokyklų vertinime, kuris rengiamas gegužę–liepą. Po jo ir paaiškės, kurios šalies mokyklos yra pasiekusios didžiausios pažangos tvarumo srityje“, – paaiškino D. Skersienė, kuri LINEŠA kvietimu gegužės 5–11 d. dalyvaus tarptautinėje kvalifikacijos tobulinimo stažuotėje Danijoje „Tvarumo inovacijos švietime: patirtys, praktikos ir galimybės Danijoje“.

Įgyvendinant darbotvarkę „Tvari mokykla 2030“ kaip svarbiausios išskiriamos šios sritys: išteklių tausojimas ir prieinamumas; judumas; bendruomenės įtraukimas; kultūros ir gamtos paveldas; saugumas ir sveikata; neigiamo poveikio aplinkai mažinimas; viešosios erdvės; vietovių ryšiai.

---

FAKTAI

1. Darbotvarkė „Tvari mokykla 2030“ skirta Jungtinių Tautų Darnaus vystymosi darbotvarkės iki 2030 metų įgyvendinimui Lietuvos mokyklose.

2. 2015 m. Jungtinių Tautų sudaryta Darnaus vystymosi darbotvarkė iki 2030 metų – priemonių planas, apimantis septyniolika darnaus vystymosi tikslų ir 169 uždavinius.

3. Švietimo srityje darnaus vystymosi uždaviniai sėkmingai įgyvendinami nacionaliniu ar regionų mastu integruojant į ugdymo turinį, buriant mokyklas į tinklus. Tačiau tvarių mokyklų tinklai iki šiol sukurti tik dalyje valstybių. Plačiausią apimtį turi Eco-Schools mokyklų tinklas (Lietuvoje vadinamas Gamtosauginių mokyklų programa), jame dalyvauja 73 valstybių mokyklos.

4. Lietuva kartu su kitomis 192 valstybėmis įsipareigojo įgyvendinti darnaus vystymosi tikslus iki 2030 metų. 2021 m. 2021–2030 m. nacionaliniame pažangos plane iškeltas tikslas, kad Lietuva iki 2030 m. turėtų patekti į geriausiai vertinamų pasaulio šalių dvidešimtuką.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas