Pajūrio naujienos
Help
2025 Sausis
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar, atsiradus galimybei, atsisakytumėte II pakopos pensijos kaupimo fondo?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Planų Salantuose statyti „Norfos“ prekybos centrą turintys investuotojų atstovai gyventojams pristatė projektinius sprendimus ir galimą poveikį miestui. Kilo diskusijos.

Investuotojų tikslas šalia Salantų miesto žiedinės sankryžos ties keliu Plungė–Skuodas pasistatyti „Norfos“ prekybos centrą salantiškius suskaldė: vieni už, nes, atsiradus moderniai parduotuvei, atokiai nuo Kretingos rajono centro esančiam mažam miestui būtų įpūsta gyvybės, o kiti – prieš, mat bijo, kad nunyks smulkusis verslas. Nutarta surengti gyventojų apklausą.

Neįsileis vienų, neateis ir kiti

„Jau dabar sulaukiame daug skambučių, žmonės kone kasdien varsto ir seniūnijos duris – nekantrauja, kada tas balsavimas bus, bijo, kad planai statyti „Norfą“ gali taip ir „nuplaukti“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė Salantų miesto seniūnė Jolanta Ažondenienė. Salantiškiai niekuo nesiskiriantys nuo kretingiškių, kurie turi galimybę pasirinkti ir vieną, ir kitą prekybos centrą, todėl natūralu, kad tokio norėtų ir savo mieste.

„Investuotojai išreiškė norą statyti, tinkama vieta ir sąlygos yra. Kodėl turėtume trukdyti, užkirsti kelią gerai iniciatyvai?“ – retoriškai klausė J. Ažondenienė.

Kad neišsilaikys ir dėl konkurencijos bus priverstos užsidaryti vietinės parduotuvės ar kavinės, ji pavadino niekuo nepagrįsta prielaida, o lazda visuomet esanti su dviem galais. Jeigu neįsileis vienų verslininkų, tai niekada nesiryš investuoti jokie kiti, nes bus paskleista žinia – Salantams nereikia nieko.

Pašnekovė pritarė, kad „Norfos“ atėjimas pakeistų vietinių gyventojų apsipirkimo įpročius, bet, sakė, galbūt atvertų ir didesnes galimybes – tranzitu važiuojantys žmonės, ypač vasarą, ties sankryža sustoję apsipirkti prekybos centre, tuo pačiu sugalvos užsukti dar ir į patį miestą, kuriame nėra buvę arba lankėsi seniai.

Nusigriebs vasaros „grietinėlę“

Tačiau pakalbinti vietos verslininkai kaip susitarę tvirtino: didžiausios jų pajamos kaip tik ir yra vasarą iš pravažiuojančių poilsiautojų.

„Pas mus kaip Palangoje: prasideda sezonas – žmonių pilna, stalai apsėsti, o ateina rugsėjis – ir stop. Vos krutam, centą prie cento dėliodami“, – pasakojo prieš karantiną 2019-aisiais įkurtos kavinės „Verona“ savininkė Rasa Daukšienė.

Atsiradus „Norfai“, kuri teiktų ir maitinimo paslaugą, lankytojų „Veronoje“ sumažėtų, apyvarta smuktų. Verslininkė svarstė, ar apskritai reikėtų Salantuose daugiau parduotuvių. Jaunesni į Klaipėdos „Akropolį“, kur pilna pramogų, dažniausiai važiuoja, tuo pačiu ten ir „Maximoje“ apsiperka. Salantų „Norfa“ numatyta miesto pakraštyje. Tiems, kurie vairuoja, – gal tas pats, o pagyvenę žmonės vargu ar dėl vieno kepalo duonos ten puls, ypač žiemą, kai būna slidu ir šalta.

Maisto produktų parduotuvę turinti Irma Žilytė-Staponkienė teigė, kad per Kultūros centre įvykusį susitikimą, kuriame gyventojams buvo pristatyti projektiniai sprendiniai, investuotojai neslėpė, jog vieta jiems strategiškai patogi nusigriebti į Platelius ar nuo Platelių į pajūrį keliaujančius poilsiautojus.

„Mūsų pragyvenimo šaltinis taip pat yra pravažiuojantys žmonės. Tik laiko klausimas, kada turėsim „susimažinti“. Investuotojų argumentai, kad, pastačius „Norfą“, Salantuose padaugės darbo vietų, mažų mažiausiai juokingi. Paaiškėjo, kad jų bus sukurta viso labo apie 20, kai vien mūsų parduotuvėje yra 14, o „Salantų pyrage“ – apie 20, tai kartu sudėjus mes jau į tą „Norfą“ netelpam“, – sakė I. Žilytė-Staponkienė.

Moteris tęsia savo senelių ir tėvų pradėtą, 30 metų puoselėjamą verslą, jam sugriuvus, būtų skaudu. „Prieš tai dirbau Vilniuje banke, viską palikusi specialiai dėl tos parduotuvės į Salantus grįžau, su vyru turėjome svajonę, kad ateityje tradiciją tęs mūsų vaikai, bet jau dabar nebežinau, ką galvoti, ar tas noras išsipildys. Pirkėjas, vien kad sutaupytų laiko, nelabai eis į mažą parduotuvę, kai galės apsipirkti vienoje didelėje. O ar ten bus pigiau? Netikiu“, – kalbėjo pašnekovė.

Jos nuomone, dideli prekybos centrai turėtų būti statomi didesniuose miestuose. Salantiškiams, jeigu jie nori, ir į Kretingą nuvažiuoti apsipirkti sudarytos sąlygos – viešasis transportas nemokamas.

„Vietiniai pasidalijo į dvi stovyklas – vieni sako, kad „Norfa“ būtų labai gerai, o kiti – kad ne. Mums, prekybininkams, – blogai, nes gali tekti pardavėjų atleisti. Dalį jaunesnių turbūt priimtų „Norfa“, o vyresnės į priešlaikinę pensiją būtų priverstos eiti“, – svarstė „Aibės“ parduotuvės savininkė Danguolė Bertašienė.

Ji taip pat apgailestavo, kad stambieji verslininkai, nebelikus vietos dideliuose miestuose, braunasi į kaimus. „Gaila būtų, jeigu 10 metų gyvavusią mūsų parduotuvę tektų uždaryti“, – atviravo pašnekovė.

Juodojo scenarijaus nemato, siūlo išeitis

Tačiau tokio juodo scenarijaus J. Ažondenienė sakė neįsivaizduojanti – esą nebus taip, kad, vos perkirpus „Norfos“ įkurtuvių juostelę, parduotuvės imtų viena po kitos užsidarinėti. Gal srautai ir apyvarta pamažėtų, o gal ir ne.

„Ką aš daryčiau smulkiųjų mūsų verslininkų vietoje? Jau dabar ieškočiau atsakingų „Norfos“ asmenų kontaktų, prašyčiausi vietos ten prekiauti, atidaryti savo skyriuką. O galbūt ant pastato sienos reklamuoti nuorodą, kad, tarkim, už 200 metrų „Salantų pyrago“ parduotuvė yra. Galimybių ir būdų matau visokių“, – kalbėjo seniūnė.

Nors ir apie salantiškių verslininkų aptarnavimą jų parduotuvėse nieko blogo pasakyti negalinti, bet gyventojai esą koja kojon nori žengti su pažanga, nori, kad būtų ir erdviau, ir patogiau, ir moderniau, kad aptarnavimo standartas būtų reglamentuotas, kokį turi prekybos centrai.

J. Ažondenienės siūlymas prekybos centre nuomotis skyrius vietinius verslininkus nustebino: turint savo patalpas dar mokėti už nuomą?

Kaip gyventojai pasakys, taip ir bus

Savo nuomonę apie galimą prekybos centro atsiradimą Salantuose išdėstė rajono meras Antanas Kalnius. Jo teigimu, pagal dabartinius Bendrojo plano reikalavimus gali būti statomas 500 kv. m, o pakeitus detaliuoju planu, – iki 1 tūkst. kv. m ploto „Norfos“ pastatas. Investuotojai prekybos vietoms norėtų jį išplėsti dar 500 kv. m, tad iš viso užimtų 1 tūkst. 500 kv. m.

„Dalis žmonių „Norfos“ pageidauja, motyvuoja, kad bus konkurencija, didesnis prekių vienoje vietoje pasirinkimas. Bet dalis įžvelgia grėsmes“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė A. Kalnius. Jam įstrigo, kad, jeigu užsidarytų mažosios krautuvėlės ir kavinės, darbo vietų būtų panaikinta daugiau negu jų įsteigta naujoje didelėje parduotuvėje.

Meras kėlė ir retorinį klausimą: ar, ištuštėjus miesto centrui, Salantai netaps vaiduokliu? Pavyzdžiui, Kretingos centre iki „Maximos“ atsiradimo irgi daug parduotuvių buvo, bet joms teko užsidaryti. Viena paskutiniųjų duris užvėrė „Laura“, veikia vienintelė „Grifas“. Panaši ir Klaipėdos senamiesčio istorija – atidarius „Akropolį“, didžiuma parduotuvių persikėlė ten. „Nenorėčiau, kad toks likimas ištiktų Salantus“, – kalbėjo A. Kalnius.

Investuotojai ir gyventojai atliks „namų darbus“: vieni rajono Savivaldybei pateiks projektus dėl prašomo padidinto prekybos centro ploto, o kiti, kaip pasiūlė meras, – dalyvaus oficialioje apklausoje ir išreikš valią, ar „Norfa“ Salantams reikalinga. „Mano nuomonė dviprasmiška: iš vienos pusės suprantu gyventojus, kurie nori modernios parduotuvės, bet iš kitos pusės – savi marškiniai arčiau kūno. Vietiniai verslininkai yra mūsų žmonės, gal turėtume turėti patriotiškumo, palaikyti juos? Pritariu merui – tebūnie apklausa. Kaip dauguma balsuos, toks ir bus sprendimas“, – sakė Salantuose gyvenanti politikė Vitalija Valančiutė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas