|
Atgimstantis dvaro kluonas – miesto bendruomenei
Penketas jaunų kretingiškių, draugų nuo vaikystės – Rasa ir Mantas Kidykai, Gintarė Mikšytė, Domantė Vasiliauskaitė-Drungilė ir Algimantas Verbutas – ėmėsi sumanymo atgaivinti vieną senųjų Kretingos dvaro ūkinių pastatų – kluoną – ir paversti jį moderniu verslo, amatų, pramogų inkubatoriumi. Įkurtuvės šiame istoriniame raudono mūro pastate Padvariuose numatytos prieš Kalėdas. Verslo pradžia – „Mangų mangas“ Nuo gatvės akį traukiančiame kluone, užimančiame per 800 kv. m ploto, kuriasi R. ir M. Kidykų bendrovė „Bijom ir darom“, studija „Artu“, taip pat – D. Vasiliauskaitės-Drungilės tvarios mados studija „Amod“, stogų danga prekiaujanti įmonė „Lanka“. Graikiška kavinė „Nuogne skanu“ čia atidarys savo kulinarijos cechą. Dalis patalpų dar laisvos – jose laukiama menininkų, amatininkų, verslininkų. Idėja atkurti dvaro kluoną kaip bendruomenei tarnaujantį centrą prieš dvejus metus gimė Mantui Kidykui, išpopuliarėjusiam savo įkurta verslo linija „Mangų mangas“. „Kaskart, vykdamas pas tėvus į Padvarius, pravažiuodavau pro šį įdomų pastatą. Jo savininkai – bendrovė „Plungės darna“ renovavo statinio išorę, apšvietė, o viduje ketino įrengti sandėlį. Tuomet ir kilo mintis, kad galima būtų įdomiai pastatą panaudoti, kad jis taptų miestiečių traukos centru“, – kalbėjo idėjos sumanytojas. Netrumpam laikui išsinuomoję visą statinį, patys, vakarais ir savaitgaliais talkinat Manto tėvams Marytei ir Antanui Kidykams, įsirengė dvejas patalpas. Vienos jų skirtos studijai „Artu“, kur vyks renginiai, edukacijos, mokymai, veiks fotostudija, o pastaroji suskirstyta į tris zonas – retro, šviesos ir virtuvės, čia galima bus užsakyti fotosesijas su savo arba studijos fotografu. O kitose patalpose įsikurs jų bendrovė „Bijom ir darom“ – „Mangų mango“ rinkodaros komanda, čia bus prekiaujama iš įvairų pasaulio šalių pačių atgabentais egzotiniais vaisiais, bus gaminami kokteiliai ir kitokie gardumynai.
Seni daiktai – naujam gyvenimui Į komandinį darbą įtraukti visi bičiuliai: A. Verbutas filmuoja, G. Mikšytė atsakinga už vizualinį turinį, o pati Rasa atsakinga ir už virtuvę. D. Vasiliauskaitė-Drungilė prie draugų komandos prisijungia ir kaip fotografė, fotografuojanti nuo mokyklos laikų. Tačiau ji taip pat atidarys ir tvarios mados saloną-parduotuvę. Joje jau kabo vintažiniai rūbai, kaip sakė, pačios surasti įvairiose dėvėtų prekių parduotuvėse. „Ieškau „perliukų“ – išskirtinių rūbų, rankinių, aksesuarų, pagamintų iš kokybiškų medžiagų, sutvarkau ir taip prikeliu juos naujam gyvenimui. Kol auginu mažylį, prekiauju jais internetu iš namų. Nuo šiol turėsiu savo stacionarią parduotuvę, kur klientai galės pasimatuoti ir įsigyti nebrangių, bet madingų ir kokybiškų drabužių“, – džiaugėsi Domantė. R. ir M. Kidykai savo studijai kretingiškių taip pat prašė atiduoti įvairių nebenaudojamų daiktų – radijo aparatų, televizorių „Šilelis“, paveikslų, indų, baldų, kurių žmonės dosniai dovanojo, o jie juos taip pat prikėlė naujam gyvenimui.
Kad Kretingoje būtų gera gyventi Paklaustas, kodėl pasirinko tokį neįprastą įmonės pavadinimą, M. Kidykas atsakė: „Žmogui įgimtas baimės instinktas, tačiau taip pat būdingas ir instinktas kurti gerovę. Todėl ir mes čia kuriamės, savotiškai bijodami – ar pasiseks tai, ką sumanėme, ar pavyks išsilaikyti. Bet vis vien ir kitus norime padrąsinti: nors ir baiminatės, vis vien darykite – nuo to gyvenimas bus įdomesnis.“ Kluono erdvėse besikuriantis kūrybingasis penketas tikino, kad jų vidinis variklis yra siekis, kad jų mylimame mieste daugėtų įvairių investicijų, kad kretingiškiams būtų smagu čia gyventi, kad pas juos žmonės ateitų su šeimomis jaukiai ir įdomiai praleisti laiką. „Norisi, kad jauni žmonės ir Kretingoje jaustųsi gerai, kad įdomu būtų ne vien Vilniuje ar Kaune, o ir – savame mieste, ir kad taptume traukos vieta. Loftai, palėpės ir kitokios netradicinės erdvės vis labiau populiarėja, todėl tikimės, kad žmonės pamėgs lankytis ir pas mus“, – kalbėjo Mantas.
Senasis kluonas, skaičiuojantis jau antrą šimtmetį, pratęs jau atkurtą ir įveiklintą Kretingos dvaro erdvę: aplankę rūmus, Žiemos sodą, Vandens malūną, kretingiškiai ir jų svečiai, kiek paėjėję Padvarių gyvenvietės link, galės apsilankyti ir šiame amatų, prekybos ir pramogų inkubatoriuje. Šalia kluono yra dar vienas dydžiu mažesnis raudonplytis dvaro mūrinukas, išnuomotas kaip sandėlys, greta likę kito ūkinio statinio pamatai. Visi jie sudaro trikampį, jungiamą žalios erdvės. M. Kidyko mintys jau bėga į priekį: galbūt kada nors pavyktų dar ir tuos du pastatus sutvarkyti ir panaudoti miestiečių poreikiams. --- „Užsimerkusi girdžiu, kaip žmonės mūsų studijoje juokiasi ir dainuoja „su gimimo diena“; matau, kaip kūrybinguose mokymuose kažkam gimsta nauja verslo idėja; jaučiu, kaip per rytinį jogos užsiėmimą šeštadienį žmonės nusiramina ir pasitinka dieną harmonijoje; matau daug mažų ir didelių įamžintų akimirkų fotosesijų metu; žmonės ten juokiasi pindami kalėdinius vainikus ar kurdami molinius indus; ten tiek daug šviesos, meilės, jaukumo, žmonių, švenčių, paminėjimų. Kuriame vietą visiems. Mažame mieste. Didelėms svajonėms išpildyti“, – taip išraiškingai savo siekį socialiniuose tinkluose pristatė Rasa Kidykė.
|