Pajūrio naujienos
Help
2024 Rugsėjis
Pi 29162330
An 3101724
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar turite atsargų ekstremalioms situacijoms?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Moliūgo šventė

Nuogąstauja dėl Darbėnų kapinėse niokojamų medžių

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Problema
  • 2023-11-14

Skaitytojos Rasos atsiųstose nuotraukose – aplink ąžuolo kamieną specialiai įpjautas žiedas (kairėje) ir kaip atrodė ką tik nukirsto seno galingo maumedžio kelmas – prie koplyčios ir Nežinomojo kareivio kapo.

Po Vėlinių sutvarkyti artimųjų kapus atvykusi skaitytoja Rasa tvirtino sužinojusi, kad ir vėl bus kertami galingi senųjų Darbėnų miestelio kapinių medžiai, o vienas esąs neva netgi „pažymėtas“ kamieną apipjovus aplinkui. Dėl to ji ir kiti kapines tvarkantys žmonės suskubę kreiptis į redakciją, atsiuntė ir ankstesnių pašalintų, jų manymu, didelių ir sveikų medžių liekanų nuotraukas, kad, kitąsyk atvykę, nepamatytų dar labiau praretinto kapinių medžių vaizdo.

Kiekvienas medis – sava istorija

Skaitytojų teigimu, 2021–2022 metų žiemą senojoje kapinių dalyje buvo nupjauti 7 dideli medžiai: ąžuolas netoli Prezidento Gitano Nausėdos tėvų  kapų; vienas senas galingas, tačiau sveikas maumedis netoli kapų koplyčios, šalia Nežinomojo kareivio kapo; dvi liepos kapinių gale, vienas klevas kapinių viduryje; du klevai palei gatvę netoli šulinio. Tik vieno medžio kelmas buvo šiek tiek pažeistas, o visų kitų akivaizdžiai matėsi, kad nupjauti sveiki ilgaamžiai ir gražūs medžiai. 

„Darbėniškiai suskaičiavo, kad Darbėnų kapinėse dar liko 14 galingų medžių, taigi, kaip jie sako, nenaudėliams medienos užteks dar dviem  žiemoms. Manome, kad netrukus ir likę medžiai bus pjaunami. Vieno galingo ąžuolo prie kapinių tvoros net kamieno žievė yra specialiai apipjauta, kad medis nudžiūtų ir jį būtų galima nupjauti. Bet ąžuolas nenudžiūvo ir vasarą žaliavo kaip žaliavęs, dar ir dabar su geltonais lapais“, – rašoma laiške redakcijai. 

Teigiama, kad Darbėnų seniūnijai priklausančiose Laukžemės kapinėse anksčiau taip pat nukirsti galingi medžiai, likę jų kelmai ir šiandien dar sveikut sveikutėliai. „Šiuo metu, kai Lietuvoje vis dažniau girdime apie nusikalstamą medžių kirtimą, apie baudas kirtėjams, labai norime išsaugoti senųjų Darbėnų kapinių medžius, todėl darbėniškių vardu labai prašau pasidomėti situacija, nes, kaip žmonės sako, medžius žada kirsti jau vos ne „ant dienų“. Kapinių medžiai Darbėnų seniūnijai ir kapinių prižiūrėtojams yra tik šiukšlintojai – krinta lapai, gilės, spygliai – ir gera mediena. O juk kiekvienas kapinių medis turi savo istoriją ir saugo atminimą“, – laiške redakcijai rašo Rasa.

Medžiai rajone inventorizuoti

Darbėnų seniūnas Alvydas Poškys pirmiausia atsakė į skaitytojų reakciją dėl nuniokoto – aplinkui kamieną apipjauto medžio: „Tą žiedą pastebėjau gal prieš kokius 5-erius metus. Tai sąmoningas kažkokio piktavalio darbas. Su kapinių prižiūrėtoju Stanislovu Burba bandėme išsiaiškinti, klausinėjome žmonių, bet nieko nesužinojome. Ta įpjova jau beveik užgijo, medis auga kaip augęs, jo pjauti seniūnija neketina“, – tvirtino A. Poškys.

Jo žodžiais, seniūnija vienašališkai nepriima sprendimo dėl medžių šalinimo: komisija įvertina, ar reikia, jei taip – dėl kokios priežasties, surašomas protokolas. Įstatyminė bazė per pastaruosius metus pakito: tarkim, 2020 metais, norint pašalinti medį, privalėjo įvertinti Savivaldybės ir aplinkosaugos atstovai, o šiemet seniūnijos teikia prašymus tiesiogiai Kretingos rajono merui, ir šis išduoda leidimą šalinti vieną ar kitą medį. Seniūnijų komisija ir meras vadovaujasi dar 2014-aisiais atlikta visų Kretingos mieste ir gyvenvietėse augančių medžių inventorizacija – kai buvo suskaičiuota, kiek ir kokių medžių yra, kokie jų matmenys ir kokia būklė.

Įvertina, ar nėra pavojingi

„Netiesa, kad Darbėnų kapinėse abejingai šalinami medžiai: kiekvienąkart įvertinama ne tik medžio būklė, bet ir tai, ar jis nekelia pavojaus aplinkai ir žmonėms. Buvo du atvejai, kai per audrą mūsų kapinėse lūžo du iš pažiūros sveiki medžiai, krisdami jie sudaužė keletą antkapinių paminklų. Mirusiųjų artimieji patyrė moralinį nuostolį, o už sugadintus paminklus Savivaldybei teko padengti nemenkas išlaidas, – kalbėjo seniūnas, patikinęs, kad dėl panašios priežasties tekę nupjauti ir maumedį. – Nors šis atrodė sveikas, bet buvo pavojingai pasviręs: nelaukėme, kol lūš ir trenksis į antkapius.“

Seniūno žodžiais, kartais žmonėms atrodo, kad medžiai išoriškai visiškai sveiki, tačiau juos būna pažeidęs puvinys, prie šaknų susidariusios ertmės. Tokie medžiai šalinami. „Šiemet numatyta nukirsti tik vieną sausą uosį, augantį prie pagrindinio įėjimo į kapines, arčiau tvoros. Senieji ąžuolai ir liepos liks, tačiau ketinama apgenėti jų nudžiūvusias šakas“, – tvirtino pašnekovas.

Paklaustas, kurgi panaudojama nupjautų masyvių medžių mediena, A. Poškys sakė, kad ji buvo perduota Darbėnų miestelio ugniagesiams, nes jie savo būstinės patalpas šildosi malkomis, o anksčiau malkomis buvo kūrenama ir seniūnija.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas