Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Mobingo priežastys – konkurencija ir pavydas

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Problema
  • 2022-11-04
Mokymai įmonės darbuotojams kol kas planuojami iki gruodžio pabaigos, bet gali ir prasitęsti.

Konkurencija ir pavydas – dvi pagrindines priežastis mobingui atsirasti įvardijo „Verslo aljanso“ Tauragės skyriaus direktorė profesinės sveikatos specialistė Jolanta Birbalienė, viena pirmųjų lektorių, Lietuvoje pradėjusių dirbti su psichikos sveikatos kompetencijų didinimo projektu. Paskaitų skaityti ji atvyksta ir į įmonę „Kretingos komunalininkas“.

Patarimas vienas: stabdyti

Anot lektorės, psichologinę prievartą šiuolaikinėse įmonėse pradėjęs tyrinėti švedų profesorius Hancas Leimanas šį reiškinį apibūdinęs žodžiu „mobingas“. „Moberis“, bijodamas, kad išryškės jo nekompetencija ar trūkumai, kitus bando nuo tako pašalinti agresyviai. „Mob“ iš anglų kalbos išvertus, – minia, to mob“ – pulti.

J. Birbalienės teigimu, sąvoka „mobingas“ yra žinoma dar nuo 1960-ųjų metų. Austrų zoologas Konradas Lorencas, nagrinėjęs gyvūnų elgesį, aprašė situaciją, kai būrys žąsų, matydamos grėsmę, užpuola lapę ir išveja ją iš teritorijos.

„Tai, kas įvyko su žąsimis ir lape, zoologas pavadino mobingu. Vėliau ši sąvoka prigijo apibūdinant žmonių darbinius santykius, kai bandoma susidoroti su grėsme. Psichologai akcentuoja du pagrindinius mobingo tipus: horizontalųjį, kai žmogus diskriminuojamas kolegos ar kolegų grupės, esančios tame pat karjeros lygyje, ir vertikalųjį, kai spaudimą daro vadovai. Mobingas pasireiškia įžeidinėjimais, patyčiomis, užgauliojimais, priekabiavimu, pasiekimų menkinimu, persekiojimu.

Dar gali būti vadinamasis „sumuštinio principo mobingas“. Šiuo atveju auka yra, tarkim, vidutinio rango vadovas. Iš vienos pusės jį „mobinguoja“ viršininkas, iš kitos – kolegos arba pavaldiniai, tikėdamiesi, kad netrukus ta „kėdė“ liks tuščia.

Ką daryti žmogui, patiriančiam mobingą? Anot lektorės, patarimas vienas – stabdyti šį reiškinį, tai yra būti drąsiems, kalbėtis, aiškiai pasakyti, kad ši situacija žeidžia, paklausti, ar iš tiesų „moberis“ nori įskaudinti? O kiekvienos organizacijos tikslas – darbuotojams užtikrinti saugumą.

Prielaidų būta

Lapkričio 1-ąją įsigaliojus Lietuvos Respublikos darbo kodekso 30 straipsnio nuostatai, darbdaviai yra įpareigoti nustatyti pranešimų apie smurtą ir priekabiavimą teikimo bei nagrinėjimo tvarką, organizuoti darbuotojų mokymus, o jei įmonėse vidutinis darbuotojų skaičius didesnis negu 50, – patvirtinti smurto ir priekabiavimo prevencijos politiką.

Pasak laikinosios direktorės Vaivos Lukošienės, SĮ „Kretingos komunalininkas“ ir rajono Savivaldybės visuomenės sveikatos biuras pasirašė bendradarbiavimo sutartį dėl psichikos sveikatos kompetencijų didinimo įmonės darbuotojams paslaugų, nustatytų Darbuotojų kompetencijos psichikos sveikatos srityje didinimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro 2020 m. rugsėjo 30 d. įsakymu.

Anot pašnekovės, atlikus psichosocialinių profesinės rizikos veiksnių vertinimą, pernai lapkričio 30 d. buvo nustatyta, kad įmonės kolektyve yra prielaidų galimoms horizontalaus mobingo apraiškoms.

„Išanalizavusi duomenis, kreipiausi į darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos funkcijų vykdymą įmonei teikiančią bendrovę „Verslo aljansas“. Tuo pat metu ši darbuotojų saugos ir sveikatos priežiūrą vykdanti bendrovė kaip mokymus ir konsultacijas vykdanti partnerė prisijungė ir pakvietė įmonę „Kretingos komunalininkas“ dalyvauti bendrame su Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuru vykdomame nemokamame projekte“, – apie užmegztą ryšį su „Verslo aljansu“ papasakojo V. Lukošienė.

Jos įsitikinimu, bet kurioje paslaugas teikiančioje įmonėje daugiausiai dėmesio turi būti sutelkta į darbuotoją, kuris yra pagrindinė įmonės varomoji jėga. Jeigu žmogus yra nemotyvuotas, jaučiasi nesaugus ar patiria stresą darbe, neišvengiamai tai paveikia ir visos įmonės rezultatus.

Kviečia pasinaudoti galimybe

„Mūsų finansinės galimybės kol kas daug neleidžia, todėl džiaugiuosi, kad bene mažiausius atlyginimus gaunančios Savivaldybės valdomos įmonės darbuotojai – supratingi, geranoriški ir lojalūs, o mes, administracija, stengiamės juos motyvuoti kitomis priemonėmis: kvalifikacijos kėlimu, mokymais užtikrinant saugesnes darbo priemones ir sąlygas. Tikiuosi, kad, įgyvendinus šį projektą, bus sumažinta kolektyve nustatyta mobingo apraiškų turinti rizika“, – kalbėjo laikinoji įmonės vadovė.

Kad šie mokymai aktualūs tiek darbuotojams, tiek įmonės vadovams, pritarė direktorės pavaduotoja Jolanta Gedvilaitė. Jos teigimu, susidūrę su mobingo ar psichologinio smurto apraiškomis, darbuotojai nuo šiol bus drąsesni, turės, į ką kreiptis, nes išsirinko asmenį, kuris priims ir oficialiai užregistruos tirti pretenzijas, susijusias su psichologiniu smurtu ir mobingu.

Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorės Viktorijos Arlauskienės žodžiais, tyrimais įrodyta, kad gera psichikos sveikata besidžiaugiantys žmonės išties dirba efektyviau, labiau savimi pasitiki, yra motyvuoti ir kūrybingi, geba skirti pakankamai laiko darbinėms užduotims atlikti. Iš kretingiškių įmonių galimybe dalyvauti nemokamuose darbuotojų kompetencijos psichikos sveikatos srityje didinimo mokymuose, kuriuos įgyvendina Visuomenės sveikatos biuro suformuota specialistų komanda, šį rudenį pasinaudojo tik SĮ „Kretingos komunalininkas“, tačiau kviečiamos dalyvauti ir kitos rajono įmonės ar įstaigos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas