Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Turgus nuo šiol nėra vienintelė vieta įsigyti šviežių daržovių – tam pasitarnauja elektroninė platforma „Agro Bazaar“.

Turgus nuo šiol nėra vienintelė vieta įsigyti šviežių daržovių – tam pasitarnauja elektroninė platforma „Agro Bazaar“. Pasak prekybos tiesiai iš ūkių elektroninės platformos „Agro-Bazaar“ sumanytojo Andriaus Uokos, kurti tokią platformą paskatino galimybė gauti paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“.

Nebuvo patraukli prekyba turguje

Kaip teigia elektroninės platformos sumanytojas UAB „Terra Lammato“ direktorius A. Uoka, mintis imtis prekybos virtualioje erdvėje kilo pačiam pradėjus ūkininkauti. Teisinį išsilavinimą turintis vyriškis kartu su mama Elena Uokiene ir žmona Kristina Jasmane nusprendė steigti ūkį Klaipėdos rajone netoli Veiviržėnų, Veiviržos ir Šalpos santakoje.

„Nutarėme imtis vienos sudėtingiausių sričių – daržininkystės. Pasistatėme kelis šiltnamius, paruošėme žemę lauko daržovėms. Šiltnamiuose auginome labai įvairių veislių pomidorų, kitų daržovių, uogų. Produkciją reikėjo kažkaip realizuoti. O tam reikia bendrauti su žmonėmis, reikia važiuoti į turgų. Svajojau, kaip būtų gerai, jei atvažiuoja mašina, sukrauname į ją savo produkciją, už ją mums perveda pinigus į sąskaitą ir niekam nieko nereikia įrodinėti. Pasitelkdamas kitus ūkininkus, ėmiausi įgyvendinti savo svajonę“, – pasakoja A. Uoka.

Padrąsino paramos galimybė

Šiemet E. Uokienės pateiktam projektui, kurį įgyvendinant ketinama Kaune įsteigti logistikos centrą, buvo skirta parama pagal KPP priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“. Šis centras sutrumpintų žemės ūkio produkcijos nuo lauko iki stalo kelią. „Rengiant projektą aplankiau beveik visos Lietuvos smulkiuosius ūkininkus, susirinkau informaciją, ką jie augina, kokią produkciją gali patiekti prekybai per elektroninę platformą. Susikūrėme daugiau kaip tūkstančio smulkiųjų ūkininkų duomenų bazę. Kadangi KPP finansuojamas projektas labai sudėtingas, prieš imdamiesi jį įgyvendinti nutarėme sukurti bandomąją platformą, kurioje realizuotume Klaipėdos regiono ūkininkų užaugintą produkciją Klaipėdos miesto gyventojams ir organizacijoms. Tam ir buvo sukurta elektroninė platforma, pritaikyta Klaipėdai“, – sako A. Uoka.

Elektroninė platforma ūkininkams teikia vilčių, kad ji padės pasiekti daugiau vartotojų, o vartotojai jau džiaugiasi ir pasiūla, ir produktų kokybe. Šiuo metu „Agro-Bazaar“ platformoje yra užregistruota 30 produkciją tiekiančių ūkininkų ir per 400 ją perkančių vartotojų.

Perka sandėliavimo ir transportavimo paslaugas

Tačiau, kaip teigia pašnekovas, kol kas platforma yra kasdienio eksperimentavimo vieta: stebimi vartotojų poreikiai, ieškoma efektyviausių jų informavimo būdų, aiškinamasi, kas suteikia palankiausias sandėliavimo ir transportavimo paslaugas. Labiausiai pasiteisinęs variantas bus pritaikytas Kauno regione kuriamam logistikos centrui, kuriam ir skirta KPP parama.

„Mes neprašėme paramos lėšų statyboms ar kokiai technikai pirkti. Paramos lėšas skirsime logistikos centrui reikalingų sandėlių nuomai, transportavimo paslaugoms. Kai aplinkui yra pakankamai infrastruktūros, statyti naujus pastatus nėra prasmės. Reikia tik suorganizuoti procesą. Taip pat paramos lėšas naudosime programinei įrangai sukurti ir projekto vadovo darbo užmokesčiui.

Projektą turime įgyvendinti iki 2023 metų gruodžio 31 dienos“, – sako A. Uoka.

Pasiūla įvairėja

Norintis prekiauti per elektroninę platformą ūkininkas platformos administratoriui turi pateikti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos dokumentus, patvirtinančius, kad jis gali prekiauti savo produkcija, taip pat ir parduodamos produkcijos sąrašą. „Taigi per platformą parduodamo produkto atsekamumas – šimtaprocentinis“, – pabrėžia A. Uoka. Šiuo metu klaipėdiečiai per elektroninę platformą gali įsigyti jautienos, kalakutienos, pagal sezoną įvairių daržovių, vaisių, kitos produkcijos.

„Elektroninėje platformoje pateikiamas didelis daržovių asortimentas. Kadangi produkcija atvežama tiesiai iš ūkių, ji visada šviežia. Be to, toks produktų įsigijimas mums svarbus ir kaip edukacinė priemonė, nes su vaikais visada galime pasikalbėti, kuris ūkininkas užaugino mūsų valgomas bulvytes, pomidorus, salotas, kitas daržoves. Juk šiais laikais vis daugiau vaikų net nebeįsivaizduoja, kaip pagaminamas vienas ar kitas produktas“, – apie prekybos platformos privalumus kalba Klaipėdos vaikų darželio „Laimingų vaikų pilis“ direktorė Dovilė Urbanavičienė.

„Su tėčiu ūkininkaujame Plungės rajone, auginame mėsinius galvijus. Platforma padeda praplėsti pirkėjų ratą, sutaupant kiekvieno ūkininko lėšų ir laiko, nes padeda spręsti reklamos, logistikos klausimus“, – sako Andrius Petrauskas.

Jo nuomonę palaiko kalakutų ūkį plėtojantis Vladas Baltuonis iš Kretingos rajono. Jis per platformą parduoda kalakutų kulšeles ir sparnus. Išsakytoms mintims pritaria ir ūkininkas iš Kretingos rajono Andrius Poškys: „Manau, kad ši prekybos forma turi didelę ateitį“, – naujove pasitiki per „Agro-Bazaar“ platformą obuolius ir medų pardavinėjantis kretingiškis.

Užs. Nr. 965


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas