Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Brigados vadui įteikė pašventintą bulavą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Naujienos
  • 2022-10-04
Ceremonijoje dalyvavęs Sausumos pajėgų vadas brigados generolas Artūras Radvilas (dešinėje), įteikdamas bulavą brigados vadui pulkininkui Aurelijui Alasauskui, pasidžiaugė, kad mūsų krašte atkuriamos senosios Lietuvos kariuomenės tradicijos.

Praėjusį penktadienį Kretingos katalikų bažnyčioje įvyko iškilminga Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ simbolinės J. K. Chodkevičiaus vado buožės, vadinamosios bulavos, pašventinimo ir įteikimo pėstininkų brigados „Žemaitija“ vadui

pulkininkui Aurelijui Alasauskui ceremonija.

„Idėją, kad brigada turi turėti savo regalijas, iškėlė ankstesnis mūsų brigados vadas Nerijus Stankevičius. O kadangi brigadai suteiktas garbingas iškilaus tautos karvedžio Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės etmono Jono Karolio Chodkevičiaus vardas, buožės steigėjų – pulkininko N. Stankevičiaus, Lietuvos Respublikos garbės konsulo Luhansko srityje ir fondo „Kunigaikščių Ostrogiškių karūna“ vadovo Roberto Gabulo ir mano diskusijose gimė mintis sukurti jo laikų vado simbolį – buožę, – apie iniciatyvą kalbėjo brigados „Žemaitija“ G9 skyriaus visuomenės informavimo specialistas, diakonas Nerijus Čapas. – Su bendraminčiais išnaršėme archyvų medžiagą, tačiau buožės originalo niekur neradome, gal ji pavogta ir tūno kažkuriame Rusijos muziejuje. Todėl, surinkę kiek įmanoma istorinės ir ikonografinės medžiagos, patikėjome ją menininkui iš Ukrainos Viktorui Kovaliovui – suteikėme jam laisvę, kad sukurtų bulavą pagal savo išmonę.“

Iš bronzos sukurta bulava inkrustuota pusbrangiais žalios spalvos akmenimis, ornamentais ir raižiniais pagal istoriniuose dokumentuose ir dailės kūriniuose pavaizduoto J. K. Chodkevičiaus atvaizdus su šiuo valdžios simboliu.

Paklaustas, kodėl pasikvietė menininką iš Ukrainos – gal tai susiję su tuo, kad ukrainiečiai Europai lemtingame Chotyno mūšyje kovėsi petys petin su lietuviais, ir kad karvedys toje žemėje iškeliavo į amžinybę, N. Čapas sakė, kad su tuo nesusaistyta, tačiau labai simboliška. Jis neslėpė, kad lietuvių skulptoriai užsiprašė pernelyg didelio atlygio, o bulavai skirtas biudžetas buvęs ribotas. Bulava sukurta už privačias steigėjų lėšas.

Buožė – nuo seniausių laikų žinomas smogiamasis ginklas, tačiau nuo XVII a. pradžios buvo naudojama kaip valdžios simbolis. „Tuo metu karinių laipsnių nebuvo. Kiekvienas vadas turėjo savo buožes, kurias gaminosi patys pagal savo išgales. Pas ką rankose bulava, vadinasi, tas yra vadas. J. K. Chodkevičius turėjo bent kelias bulavas, yra žinoma, kad paskutiniąją aukso buožę jam įteikė Abiejų Respublikų Seimas Varšuvoje 1620-ųjų gruodį, ir ši jam tarnavo iki mirties 1621-ųjų rugsėjį“, – patikino pašnekovas.

Bulava, kaip brigados vado ženklas, bus saugoma štabe ir perduodama kitam vadui per jų pasikeitimo ceremoniją. „Galbūt nuspręsime tam tikromis progomis ją eksponuoti ir muziejuose, kad ir visuomenė plačiau susipažintų su istorija ir J. K. Chodkevičiaus veikla“, – teigė N. Čapas, vienas aktyviausių J. K. Chodkevičiaus atminimo įamžinimo idėjos generatorių.

Be J. K. Chodkevičiaus vardo brigadai suteikimo, pernai bendromis kariškių, Kretingos rajono savivaldybės ir Kretingos muziejaus pastangomis buvo sukurtas J. K. Chodkevičiaus kenotafas (simbolinis karstas), kuris saugomas Kretingos bažnyčios rūsyje. „Turime ir daugiau planų, susijusių su Kretinga – J. K. Chodkevičiaus įkurtu miestu“, – patikino N. Čapas.

Tądien bažnyčioje buvusiems brigados vadams ir kitiems nusipelniusiems kariams bei darbuotojams buvo įteiktas ir brigados garbės ženklas „Žemaitijos Grifonas“. Šis apdovanojimas buvo įsteigtas užpernai ir juo apdovanojami Lietuvai, kariuomenei ir brigadai ypatingai nusipelnę asmenys. ---

Buožės (bulavos) dovanojimo dedikacijos tekstas: „Šviesiausiojo pono Jono Karolio Chodkevičiaus, Vilniaus mieste gimusio 1570 metais, iš Visagalio Dievo malonės Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didžiojo etmono, Vilniaus vaivados, Livonijos gubernatoriaus, Šklovo, Myšo, Bychovo grafo, Žemaitijos, Dorpato, Liubčios ir Veliuonos seniūno, Kretingos miesto įkūrėjo, katalikybės stiprintojo, dosniausiojo vienuolynų, bažnyčių, mokyklų ir kolegijų, mokslo ir meno fundatoriaus bei mecenato, Salaspilio, Salacgryvos, Chotyno ir kitų mūšių nugalėtojo, 1621 metų rugsėjo 24 dieną mirusio Chotyno tvirtovėje, amžinam ir garbingam atminimui padarėme šį karo vado valdžios ženklą – buožę (bulavą).

Kretingos mieste 2022 metų rugsėjo 30 dieną per Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vado brigados generolo Artūro Radvilo rankas perdavėme brigados „Žemaitija“ vadui pulkininkui Aurelijui Alasauskui ir jo įpėdiniams kaip jų valdžios ženklą, kad kilniems sumanymams ir didiems darbams semtųsi įkvėpimo iš šviesiausiojo pono Jono Karolio Chodkevičiaus.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas