Pajūrio naujienos
Help
2022 Spalis
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar taupant elektrą reikėtų išjungti šviečiantį kryžių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kol išgabens šiferį, teks palaukti

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Problema
  • 2022-08-09

Vasarą nuosavose valdose gyvenantys kretingiškiai tvarko kiemus, keičia namų stogus, todėl senąją šiferio dangą pagal reikalavimus – ant padėklų ir sandariai apvyniotą plėvele – sukrauna šalia namų, o kitąkart – ir ant šaligatvių. Šis vis neišgabenamas krovinys piktina ir šeimininkus, ir praeivius, tačiau komunalininkai įpareigojo šiferį pašalinti nuo šaligatvių grasindami baudomis.

Gavę įspėjimus, gyventojai supakuotą šiferio dangą nuo šaligatvių gabena atgal į kiemus.

Skaitytojams iš J. Basanavičiaus, Klaipėdos gatvių ir Padvarių gyvenvietės skambinant į redakciją, „Pajūrio naujienos“ domėjosi, kodėl susiklostė tokia dviprasmiška situacija.

Įmonės „Kretingos komunalininkas“ laikinai direktoriaus pareigas einanti Asta Veisienė sakė: „Grafikų neskelbėme, žmonės patys imasi saviveiklos: vieni išveža, jų pavyzdžiu paseka kiti. Pernai Kretingos rajono savivaldybė skelbė konkursą asbesto atliekoms išvežti ir jį laimėjo mūsų įmonė. Šiemet iki pavasario asbesto atliekas dar vežėme pagal iš anksto sudarytą Savivaldybės sąrašą – gyventojai turėjo užsiregistruoti.“

Tačiau senoji sutartis su Savivaldybe jau baigėsi, A. Veisienės žiniomis, šiemet Savivaldybė turėjo skelbti naują konkursą. „Mūsų įmonei priklauso rūpintis atliekomis, o asbestas nėra atlieka. Kas šiemet laimės konkursą, tas ir privalės pasirūpinti išvežti šiferį. O ligi tol gyventojai tikrai negali užgriozdinti šaligatvių ar kitų viešų erdvių asbesto atliekomis, nors jos ir tinkamai supakuotos“, – patikino A. Veisienė.

Asbestas yra sveikatai pavojinga medžiaga, ir gyventojai negali juo bet kur atsikratyti. Todėl įveikti šią problemą talkina Aplinkos ministerija ir savivaldybės. Tiek miesto, tiek kaimo gyventojai turėtų kreiptis į Savivaldybės administraciją ir užsiregistruoti.

Pagal Aplinkos ministerijai Kretingos rajono savivaldybės pateiktą paraišką, asbesto turinčioms atliekoms utilizuoti šiems metams skirta 50 tūkst. eurų. Šiuos pinigus reikia įsisavinti iki kitų metų lapkričio. Tačiau vasara jau krypsta rudeniop, o judėjimo nėra. Kodėl? To klausėme Kretingos rajono savivaldybės Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vedėjos Sigutės Jazbutienės.

„Dar nesame nupirkę paslaugos teikėjo, nebuvo skelbti grafikai, kada vešime asbestą. Tiesiog žmonės tvarkosi, kaip jiems patogiau. Pernai šią paslaugą teikė konkursą laimėjusi įmonė „Kretingos komunalininkas“, tačiau šiemet Aplinkos ministerija taiko griežtesnius sutarties reikalavimus, kurių mūsiškė įmonė neatitinka. Antraip nebus skiriamos lėšos. Asbestą utilizuojančių įmonių Lietuvoje nėra daug, konkursas jau buvo skelbtas tris kartus, bet vis neįtilpome į kainas. Viešojo pirkimo procedūros tebevyksta: kai tik pasirinksime paslaugos teikėją, paskelbsime ir grafikus gyventojams“, – tvirtino S. Jazbutienė.

Asbestas – gamtinis pluoštinis mineralas, kuris netirpsta vandenyje, šarmuose, rūgštyse, neskyla šviesoje, atsparus temperatūros poveikiui. Tai medžiaga, pavojinga žmonėms, ypač, kai, griaunant statinius, renovuojant namus ar keičiant šiferinę stogų dangą, smulkias adatėles primenantys plaušeliai patenka į aplinkos orą. Plaušelius lengva įkvėpti, o tai ilgainiui gali tapti lėtinių ligų ir vėžinių susirgimų, kurie gali išsivystyti po 20–30 metų, priežastimi.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas