Pajūrio naujienos
Help
2022 Spalis
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar taupant elektrą reikėtų išjungti šviečiantį kryžių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pakilo savivaldybės būsto nuoma

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2022-08-05

Nuo liepos 1 dienos gerokai padidėjo būsto nuoma tiems kretingiškiams, kurie gyvena savivaldybės būstuose. Šiuos pokyčius ir bendrą situaciją – savivaldybės ir socialinių būstų eiles, jų prioritetus – paaiškino Kretingos rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Laura Rudienė.

Kretingiškių ligi šiol vis dar tremtinių namu vadinamame daugiabutyje Savanorių g. Nr. 59 dauguma butų priklauso Kretingos rajono savivaldybei, – šiemet parduodama 18 butų.

– Kiek Kretingos mieste ir rajone yra socialinių ir savivaldybės būstų, ir kiek šiandieną juose gyvena asmenų ar šeimų?

– Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2022 m. gegužės 4 d. įsakymu patvirtintame Kretingos rajono savivaldybės socialinio būsto sąraše yra 65 socialiniai būstai, o Kretingos rajono savivaldybės būsto fondo sąraše – 144 būstai. Šiuo metu visi būstai yra nuomojami.

Kuo skiriasi savivaldybės ir socialinis būstai? Savivaldybės būstas – tai konkrečiai savivaldybei nuosavybės teise priklausantis ar iš fizinių ar juridinių asmenų išsinuomotas būstas, įtrauktas į savivaldybės tarybos ar jos įgaliotos savivaldybės administracijos patvirtintą savivaldybės būsto fondo sąrašą. Asmenys, gyvenantys savivaldybės būste, nedeklaruoja VMI šeimos (gyventojo) pajamų ir turto deklaracijos.

Socialinis būstas – savivaldybei nuosavybės teise priklausantis ar iš fizinių, juridinių asmenų išsinuomotas būstas, įtrauktas į savivaldybės tarybos ar jos įgaliotos savivaldybės administracijos patvirtintą savivaldybės socialinio būsto fondo sąrašą, kuris yra savivaldybės būsto fondo sąrašo dalis. Pagal Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatyme nustatytas sąlygas prie socialinio būsto nepriskiriami bendrabučiai, nakvynės namai, tarnybinės gyvenamosios patalpos, socialinių paslaugų įstaigos gyvenamosios patalpos, savivaldybės būstai, kurie nuomojami ne socialinio būsto nuomos sąlygomis. Asmenys, gyvenantys socialiniuose būstuose, privalo kasmet deklaruoti VMI šeimos (gyventojo) pajamas ir turtą.

– Kretingos rajono savivaldybės taryba pakėlė nuomos mokestį, gyvenantiems savivaldybės būstuose. Gal pasakytumėte, kiek šie gyventojai mokėjo ligi tol ir mokės dabar?

– Atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2019 m. rugpjūčio 28 d. nutarimą „Dėl savivaldybės būsto, socialinio būsto nuomos mokesčio ir būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčio dalies kompensacijos dydžio apskaičiavimo metodikos ir bazinio būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensacijos dydžio perskaičiavimo koeficiento patvirtinimo“ pakeitimo“, Kretingos rajono savivaldybės taryba 2019 m. gruodžio 19 d. patvirtino „R=3,5 rinkos pataisos koeficientą“.

Tačiau 2019 m. priimtas tarybos sprendimas buvo atidėtas iki šių metų liepos 1 dienos dėl Covid-19 pandemijos šalyje susiklosčiusios ekstremaliosios situacijos, tad iš esmės Kretingos rajone tik nuo šiol įsigaliojo nuomos mokesčio pasikeitimai.

Nuomos mokesčio skaičiavimo metodikoje nurodyta, kad savivaldybės taryba, nustatydama R – rinkos koeficientą, turi užtikrinti, kad savivaldybės būsto nuomos mokesčio dydis būtų lygus toje savivaldybės teritorijoje, kurioje yra nuomojamas savivaldybės būstas, rinkoje nuomojamo būsto nuomos mokesčio kainai. 2019 m. atlikus būsto nuomos Kretingoje rinkos analizę, nustatyta, kad vidutiniškai 1 kv. m nuomos kaina yra 4–5 Eur. Būsto nuomos vidutinė kaina svyruoja: 1 kambario – nuo 150 iki 180 eurų, 2 kambarių – nuo 200 iki 250 eurų per mėnesį.

Atsižvelgus į teisinio reglamentavimo pasikeitimus, Kretingos rajono savivaldybėje būsto rinkos koeficientas ir buvo padidintas iki 3,5. Tačiau asmenims ir šeimoms, kuriems savivaldybės būstas nuomojamas, vadovaujantis Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymu, pirmus metus nuo savivaldybės būsto nuomos sutarties sudarymo taikomas rinkos pataisos koeficientas – R=1,2.

Mažas pajamas gaunantys savivaldybės būsto nuomininkai gali kreiptis į Kretingos rajono savivaldybę, prašydami išnuomoti būstą socialinio būsto nuomos sąlygomis. Tokiu atveju savivaldybės būstas įrašomas į socialinio būsto sąrašą ir nuomos mokestis jam suskaičiuojamas pagal socialinio būsto formulę.

Skaičiuojant socialinių būstų nuomos mokestį, rinkos koeficientas R – netaikomas. Taigi savivaldybės būsto nuomos mokestis buvo padidintas jau anksčiau, tik įsigaliojo dabar.

– Ar nebus ši naujovė finansiškai per skaudi tremtiniams, gyvenantiems Savanorių g. Nr. 59 daugiabutyje? Ar iš tiesų beveik visi butai jame jau išpirkti, o likę gyvena gana nepasiturinčiai?

– Daugiabučiame name Savanorių g. 59 Kretingoje yra 52 butai: iš jų Kretingos rajono savivaldybei nuosavybės teise priklauso 47 butai, o 5 – privatūs. Vadovaujantis šių metų birželio 30 dienos Kretingos rajono savivaldybės tarybos sprendimu „Dėl butų pardavimo“ bus parduota 18 butų. Tai nebėra tremtinių namas, šis pavadinimas likęs iš seno.

– Kokios yra socialinio būsto eilės Kretingoje, kiek jos pasistūmėja į priekį kasmet? Priminkite eiliškumo prioritetus.

– Socialinių būstų eilės yra gana didelės: šiandieną yra pateikti 98 prašymai. Eilės pasistūmėja tik atsilaisvinus būstui arba Savivaldybei įsigijus naują būstą, kuris įtraukiamas į Savivaldybės būsto fondo sąrašą. Socialiniai būstai nuomojami laikantis eiliškumo, įvertinus asmenų ir šeimų, turinčių teisę į socialinio būsto nuomą galimybes, naudingojo ploto normatyvus ir asmenų skaičių šeimoje. Jeigu socialinio būsto naudingasis plotas yra didesnis, negu įstatyme nurodytas šio ploto normatyvas, tenkantis asmeniui ar šeimai esančiame sąraše, būstas siūlomas išsinuomoti kitiems asmenims ar šeimoms, kurių eilės numeris yra vėlesnis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas