Pajūrio naujienos
Help
2022 Spalis
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar taupant elektrą reikėtų išjungti šviečiantį kryžių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Šventės pradžią paskelbė Senosios Įpilties kaimo bendruomenės pirmininkas Edvardas Tedevušas Stalmokas.

Šeštadienį į kiekvienais metais vis gražėjančią naujomis skulptūromis, rodyklėmis ir stendais papuoštą poilsiavietę prie Įpilties piliakalnio jau vienuoliktą kartą rinkosi tradicinės vidurvasario šventės „Prisirpo mėlynės“ svečiai.

Prieš susėsdami ant suolų prie išmoningai papuoštos scenos, šalia kurios šiemet pastatytas nauju amplua save išbandžiusio Senosios Įpilties kaimo bendruomenės pirmininko Edvardo Tedevušo Stalmoko išdrožtas stendas „Mėlynės – Impilties miškų uogos“, svečiai skubėjo į tradicinį turgelį. Čia ant prekystalio karaliavo šventės „kaltininkės“ mėlynės, kurių šiemet pririnko ir jauni, ir vyresni uogautojai. Pernai už litrą mėlynių prašę po 6 eurus, šiemet uogas siūlė įsigyti už 7 eurus – pasak pirkusiųjų, tai yra pigiau negu Palangos turguje, kur už pirmųjų mėlynių litrą buvo prašoma 10 Eur.

„Uogų dar nėra daug, ir jos nedidelės, – pasakojo ir pernai mėlyniavę jaunieji uogautojai Jonas Jagminas ir Gabija Jašinskaitė. – Uogavome ne aplink Senąją Įpiltį, o Juodeikių miške. Pririnkome 25 litrus mėlynių.“

Ona Bernotienė taip pat sakė, kad bent jau kol kas uogavimas nekoks esąs, tik vietomis galima didesnių mėlynių rasti, kitos gi – sunkiai įžiūrimos. Grybauti irgi nelabai sekasi, gaidelių, už kurių litrą ji prašė 3 eurų, pririnko Latvijoje. Bet, kaip sakė, per dieną tik menką kibiriuką.

Šventė „Prisirpo mėlynės“ neįsivaizduojama be kapelos „Piliakalnis“.

Apsirūpinusius uogomis, grybais ir nepaprastai skaniais naminiais sūriais svečius šventės šeimininkės Kretingos rajono kultūros centro S. Įpilties skyriaus vedėja Danutė Bružienė ir meno vadovė Kristina Lauciutė-Dimienė žemaitiškai ir lietuviškai sukvietė į renginio atidarymo ceremoniją. Liaudiškai kapelai „Piliakalinis“ atlikus Senosios Įpilties himną, šventės pradžią paskelbė bendruomenės pirmininkas E. T. Stalmokas, priminęs, kas naujo per metus atsirado poilsiavietėje, kuri, laimėjus Kretingos rajono savivaldybės skelbtą Gyventojų iniciatyvų projektų konkursą ir gavus finansavimą, šiais metais jau baigiama tvarkyti. Bendruomenės pirmininkas gerą žodį skyrė ir Darbėnų seniūnijai, kuri įgyvendino projektą, ir skulptoriui medžio drožėjui Tadui Šoriui – būtent jis išdrožė naujausias skulptūras kompozicijai „Nepamirškime savo krašto istorijos“.

Savo surinktomis mėlynėmis šventėje prekiavo ir jaunimas.

„Tačiau nieko nebūtų, jeigu ne susitelkusi bendruomenė, žmonės, noriai jai padedantys“, – tvirtino E. T. Stalmokas, įvardindamas bendruomenės talkininkus. Tai Asta ir Mindaugas Razmai, Jeronimas ir Nijolė Tarvydai, Povilas ir Birutė Lengviai, Aldona ir Edvardas Rusiai, Aldona ir Arūnas Kaubriai, Dalia ir Adomas Stonkai, Danutė ir Povilas Bružai, Virginijus ir Vida Jonauskai, Danutė ir Leonas Jonušai, Uoga Rupšienė, Lina Alonderienė, Ingrida Augutienė. Nuo seno su įpiltiškiais bičiuliaujasi ir Viktoro Botino vadovaujamas Šventosios medžiotojų klubo, kurio nariai nebe pirmus metus šventės dalyvius vaišina sriuba su žvėriena – šiemet į puodą pakliuvo šernas.

Su tradicine švente įpiltiškius pasveikino pirmąkart joje dalyvavęs Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Viskontas, prisipažinęs, kad čia – jo vaikystės kaimas, čia jis ir plaukti išmokęs. Palinkėjęs šventei, jos organizatoriams ir bendruomenei ilgiausių metų, to paties jis palinkėjo bei dovanų įteikė ir pagrindiniams „idėjų generatoriams“ E. T. Stalmokui ir Birutei Stalmokienei. Pirmąkart šventėje dalyvavo ir Kretingos rajono tarybos narys Steponas Baltuonis, sakęs esąs sužavėtas ir aplinka, ir bendruomene. Gražios šventės visiems palinkėjo kiek vėliau atvykęs vicemeras Dangiras Samalius.

Vaišingosios gaspadinės vadovaujasi šūkiu: „Je neiesi – nedėktousi“.

Svečiams besiklausant po „Piliakalinio“ į sceną pakilusio Vydmantų skyriaus moterų vokalinio ansamblio ir jį pakeitusios atlikėjos Kathrin Kulik atliekamų dainų, tradiciškai paskanauti patiekalų su mėlynėmis pakvietė Senosios Įpilties šeimininkės. Šįkart keksiukų su miškų karaliene tituluojama uoga prikepė A. Rusienė, pyragą su mėlynėmis iškepė B. Lengvienė, A. Kaubrienė ir U. Rupšienė pagamino naminės giros, I. Augutienė atnešė blynų su bananais ir mėlynių uogiene, o L. Alonderienė ir D. Jonušienė – skanaus naminio sūrio.

Svečių, kaip ir mėlynių, šiemet užderėjo gausiai.

Prisiragavę šeimininkių vaišių ir prisisrėbę sriubos su šerniena vyresnieji galėjo išbandyti rankos taiklumą ir laimėti puikių prizų šventojiškių medžiotojų surengtose varžytuvėse, o didžiausia staigmena vaikams tapo didžiulė baltoji meška, it gyva vaikštinėjusi po poilsiavietę ir dalinusi saldainius.

Prisidainavę kartu su grupe „Husarai“ ištvermingiausi šventės svečiai, likę naktišokiuose su grupe „Jums“, galėjo pasigrožėti nakties dangų nušvietusias fejerverkais.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas