Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Grupinio gyvenimo namuose – įkurtuvės

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2022-05-31
Naujuosius namus pašventino Kretingos katalikų parapijos klebonas Saulius Paulius Bytautas.

Praėjusią savaitę buvo oficialiai atidaryti grupinio gyvenimo namai Kretingos mieste, viename naujausių privačių namų kvartalų Grafų Tiškevičių gatvėje. Šiuolaikiškoje sodyboje apsigyveno ne viena šeima, kaip įprasta, o 10 asmenų su nežymia psichikos negalia, kuriems tereikia minimalios pagalbos, kad patys jaustųsi pilnaverčiais šeimininkais.

Patys rūpinasi namais ir ūkiu

Grupinio gyvenimo namai yra Padvarių socialinės globos namų padalinys – pirmoji kregždė Kretingos rajone, atidaryti įgyvendinant Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vykdomą socialinės globos pertvarką. Šio projekto bendra vertė su sklypu ir pastatu – 300 tūkst. Eur.

Gyventojai, pasak Padvarių socialinės globos namų direktorės Rimos Narmontienės, buvo atrinkti labai kruopščiai – ir tik tie, kurie pajėgūs savarankiškai gyventi ir patys to nori. Tai 30–40-mečiai pakankamai aktyvūs ir socializuoti žmonės. Jie itin džiaugiasi įkurtuvėmis: patalpomis, baldais, sutvarkyta aplinka. Pastate įrengti 2 dviviečiai kambariai – juose įsikūrė kartu gyvenančios poros – ir 6 vienviečiai kambariai. Įrengti 4 higienos kambariai, bendra virtuvė ir svetainė.

Grupinių gyvenimo namų plotas – 246 kv. m, kiemas išklotas trinkelėmis, sklypas aptvertas tvora. Gyventojai jau užsisodino daržą, šiltnamį – sudygę ridikėliai, salotos, stypsta pomidorai. Kieme žiedais apsipylę vaismedžiai: obelys, kriaušės, vyšnios, slyvos. Gyventojai patys rūpinasi daržu, tvarko ir aplinką, moterys triūsia virtuvėje. Jiems talkina 5 darbuotojai – socialinis darbuotojas ir 4 jo padėjėjai.

„Geriausia, kas galėjo atsitikti“

Atidarant šiuos namus, vienas jo gyventojų Ričardas Dvornikovas sakė: „Tai – geriausia, kas mums galėjo atsitikti“. Kartu jis dėkojo visiems, kurie prisidėjo ir palaikė šių namų idėją.

Grupinio gyvenimo namų gyventojai gali laisvai naudotis miesto bendruomeniniu gyvenimu: lankytis bibliotekoje, muziejuje, bažnyčioje, patys eiti apsipirkti, gaminti maistą, lankytis gydymo įstaigose.

„Jie turi ir automobilį, kurį vairuoja socialinis darbuotojas, kartu vyksta apsipirkti, tvarko reikalus. Jiems atidarytos sąskaitos, ir į kortelę mūsų įstaiga perveda fiksuotą sumą maistui, avalynei, rūbams, kirpyklos paslaugoms. Apskaitą vesti jiems padeda socialinis darbuotojas“, – kalbėjo R. Narmontienė. Ji pasidžiaugė, kad jau pavyko įdarbinti 2 asmenis, – norintiems dirbti, talkina Užimtumo tarnyba.

Padvarių socialinės globos namų vadovė Rima Narmontienė (pirma iš kairės) svečiams aprodė patalpas.

Naujus kaimynus priėmė bendruomenė

Į šventę susirinkusius svečius iš Kretingos rajono savivaldybės, Seimo narių atstovus, kolegas iš Šilutės rajono Macikų ir Joniškio rajono Jurdaičių globos namų R. Narmontienė patikino, kad socialinės globos pertvarkos tikslas Kretingos rajone pasiektas: „Mūsų žmonės integravosi į bendruomenę – bendruomenė juos jau priėmė. Džiugu, kad visuomenė pradeda suprasti ir priimti žmones su psichikos negalia.“

Jos žodžiais, priešiškumas tvyrojo tik iš pradžių, kol kaimynai pamatė, kad greta statomas ne gigantas, o tokio pat dydžio pastatas, kaip ir kiti aplinkui. O ant namo net nėra iškabos, kad tai – globos namų padalinys. „Bijome, ko nežinome. O kaimynai pamatė, kad ir namai gražūs, ir žmonės taikūs, geranoriški, pakeitė nuomonę“, – sakė vadovė.

Į atidarymo šventę atėjo kaimynai – Kristinos Trijonės šeima su mažamečiu Ernestu, kuris lauktuvėms atnešė didžiulį šakotį. O kolegos iš kitų įstaigų, kur panašūs namai jau veikia, patikino gretimų sodybų šeimininkus: „Jūs įsigijote pačius geriausius kaimynus, nes šitie žmonės neturi pavydo jausmo ir pirmieji atskuba į pagalbą.“

---

Institucinė globos namų pertvarka Lietuvoje buvo pradėta 2014 metais. Ji skirta pereiti nuo institucinės globos prie šeimoje ar bendruomenėje teikiamų paslaugų 2 grupėms asmenų – neįgaliesiems, turintiems nežymią proto ar psichikos negalią, ir vaikams, likusiems be tėvų globos. Šiuo metu Lietuvoje veikia per 50 tokių socialinės globos namų, kurių savininko teises ir pareigas įgyvendina Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas