Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Paroda – lyg pabėgimas iš pačių sukurto rėmo

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2022-05-06
Projektą-meno parodą, surengtą Simono Daukanto progimnazijoje, pristatė menininkai (iš kairės) vilnietis Visvaldas Morkevičius ir Maarten Brijker iš Olandijos.

Kretingos Simono Daukanto progimnazijos hole kone visą gegužę veiks mokinių tarpdisciplininio meno paroda „Dirbtinė Meilė“. Skirtingomis formomis, medžiagomis, garsais, pasitelkę naująsias medijas, grupė mokinių, vadovaujami garso menininko iš Olandijos Maarten Brijker ir fotomenininko vilniečio Visvaldo Morkevičiaus, išmoningai ir savitai perteikė santykį – griaunantį ir kuriantį – tarp žmogaus ir jį supančio pasaulio.

Pavadino mažais stebuklais

Į parodos, kuri yra mokinių išvien su vilniečių menininkų grupės „Meno Avilys“ vykdomo kultūrinių intervencijų projekto „Istorijos. Garsais ir vaizdais“ baigiamasis darbo rezultatas, atidarymą atvyko ir jos kuratoriai V. Morkevičius bei M. Brijker.

„Dalyvaudami šiame projekte, siekėme, kad mokiniai patys atrastų kuo daugiau patirčių, kurtų laisvėje, atsipalaidavę ir patys pamatytų dalykus, kurie jiems yra svarbūs. Ir kaskart atvykę matome, kaip vaikai vis labiau laisvėja, kūrybiškėja jų matymas ir mąstymas, o darbai sukurti tokia technika ir iš tokių medžiagų, kad nė patys negalėjome įsivaizduoti“, – akcentavo V. Morkevičius ir M. Brijker, 20 projekte dalyvavusių mokinių darbus pavadinę mažais stebuklėliais.

Jaunieji kūrėjai – Austėja Kaulickytė, Justina Bubliauskaitė, Paulina Gervinskaitė, Ugnius Venclovas, Ignas Stankevičius, Saulenė Venclovaitė, Urtė Servaitė, Liucija Gaudutė ir kt. – trumpai pristatė savo kūrinius, kokią mintį siekė jais perteikti, kokias medžiagas panaudojo. L. Gaudutė papasakojo, kad išvykoje į pajūrį rinkę šiukšles ir kai kurias jų sumąstė pritaikyti savo kūrinyje. Pabaigoje į jį įkomponavo Švedijos klimato kaitos judėjimo aktyvistės Gretos Thunberg žodžius „How dare you“ („Kaip tu drįsti“).

Tarpdisciplininio meno koncepciją ypač atitiko Liucijos Gaudutės kūrinys.

Perkūrė šiukšles

Mokyklos direktorė Sigita Jonaitienė pasidžiaugė šiuo projektu ir tai, kad jų mokykloje ugdomas tarpdisciplininis kūrybiškumas, o L. Gaudutės darbas, jos žodžiais, tai labiausiai ir atspindi, nes papasakota istorija, panaudotos anglų kalbos žinios, dailės įgūdžiai.

V. Morkevičius tikino, kad mokinių idėjos iš pradžių lyg ir buvę panašios, tačiau projekto pabaigoje darbai jį gerokai nustebinę. Siekiant išryškinti žmogaus ryšį su gamta, profesionalūs menininkai skatino mokinius „eiti per tą santykį“ – kaip jis veikia mūsų namuose, aplinkoje.

„Vaikščiodami po Kretingą, su Maartenu ėjome palei geležinkelio bėgius. Pamatėme, kokia problema yra šiukšlės: pilna plastiko butelių, skudurų, numestos net 4 padangos. Pakalbėjome su vaikais, iškristalizavome idėją ir ėmėmės darbo – kai kurie jų darbai netgi yra sukurti iš tų šiukšlių. Mes ne tik panaudojome šiukšles, bet perkurdami jas, išsakėme mintį, kad nenorime gyventi prišnerkštoje aplinkoje, bet norime švarios gamtos. Ši paroda ir yra apie mūsų siekį išeiti iš to rėmo, kurį patys žmonės yra susikūrę“, – pristatydamas mokinių darbus kalbėjo parodos kuratorius.

Progimnazija – lyg ateities mokykla

S. Jonaitienė dėkojo projekto talkininkams – grupės „Meno Avilys“ menininkams, parodos dalyviams ir pagrindinei visos šios veikos iniciatorei ir idėjų generatoriai progimnazijos direktorės pavaduotojai ir dailės mokytojai Živilei Sabaliauskaitei.

„Labai džiaugsiuosi šiuo projektu ir kitomis mūsų mokykloje nuolat rengiamomis parodomis, matome, kaip auga vaikų kūrybinis potencialas. Manau, kad tai, kas šiandieną vyksta mūsų progimnazijoje, yra tikrų tikriausia ateities mokykla. Lietuvoje kol kas tik kalbama, kad būtina atnaujinti ugdymo turinį, kompetencijas, o mūsų mokyklos 20 mokinių grupė tai jau sėkmingai daro“, – akcentavo S. Jonaitienė, linkėdama, kad ir kiti progimnazijos mokiniai pasinertų į tarpdisciplininio ugdymo gelmes, patirtų kitokio ugdymo džiaugsmus ir įvairovę.

V. Morkevičius taip pat pasidžiaugė, kad šioje mokykloje visuomet yra laukiami, čia leidžiama laisvai jaustis ir improvizuoti: „Malonu būti tokioje mokykloje, kur mumis pasitikima, o mokytoja Živilė Sabaliauskaitė turi daug idėjų ir kūrybiškumo. Čia su mokiniais galime daryti, ką norime, ir tam sudarytos puikios sąlygos. Visas holas atiduotas kaip meno erdvė – jauniesiems menininkams buvo leista iškeldinti budinčiojo postą, galime kalti, gręžti sienas eksponatams ir instaliacijoms. O patys vaikai irgi labai užsidegę dalyvavo projekte, parodydami savo charakterius ir apgindami idėjas.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas