Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Įdarbino saulę – skaičiuoja naudą

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2021-11-19
Saulės elektrinė ant katilinės stogo Kretingos šilumos tinklams leidžia ne tik sutaupyti, bet ir kurti švaresnę aplinką.

Ant Kretingos šilumos tinklų katilinės Nr. 1 plokščiojo stogo Žaliojoje gatvėje sumontuota 41,28 kW galios saulės elektrinė.

Atsipirks per 10 metų

Bendra investicijos vertė yra 41 tūkst. 129 eurai. Iš jų Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) subsidija sudaro 13 tūkst. 946 eurus, nuosavos lėšos – 27 tūkst. 183 eurai. Pasak bendrovės direktoriaus pavaduotojo gamybai Aido Keblio, priklausomai nuo elektros energijos kainos, nustatytos energijos tiekėjo, bei suvartojamo elektros energijos kiekio, investicijos atsipirkimo laikotarpis skaičiuojamas nuo 7-erių iki 10 metų. Bet svarbiausia, kad, įdarbinusi saulę, bendrovė gauna naudą: mažina savo veiklos sąnaudas gaminamos šilumos energijos savikainoje.

Elektrinė, kurią sumontavo bendrovės „Informacinių technologijų pasaulis“ (ITP) specialistai, elektros energiją gamina nuo šių metų liepos. Kaip minėjo A. Keblys, remiantis įrangos gamintojo viešai prieinama informacija, tikėtina, kad tokios saulės elektrinės gali būti eksploatuojamos 25–30 metų.

Sumontuota saulės elektrinė daug priežiūros nereikalauja, nes bet kokiems trikdžiams stebėti ir fiksuoti įrengta nuotolinė ir nuolatinė darbo parametrų ir monitoringo sistema, iš mobiliųjų įrenginių nuotoliniu būdu leidžianti matyti elektrinės darbą, peržvelgti istorinius techninius duomenis ir sužinoti, kiek ir kokiu laiku buvo sutaupyta, į atmosferą neišmesta anglies dvideginio, kuris, lyginant su elektros energija, pagaminta iš iškastinio kuro, daro neigiamą poveikį šiltėjančiam klimatui.

„Žaliąjį kursą“ pripažino dar anksčiau

Įgyvendindami šį „žaliąjį“ projektą, „Kretingos šilumos tinklai“ ir vėl prisidėjo prie dabar taip populiaraus „žaliojo kurso“, kurį pripažino dar 1998-aisiais, kai buvo sumontuotas ir paleistas pirmasis biokuro šiluminės energijos generavimo įrenginys.

„Nors tuo metu į tokius projektus buvo žiūrima gana skeptiškai, tačiau, kaip laikas parodė, bendrovės toliaregiška kryptis ekologijos ir energetinės nepriklausomybės požiūriu buvo pasirinkta teisingai“, – neabejojo A. Keblys.

Sumontuotai saulės elektrinei aptarnaujančių darbuotojų papildomai nereikia, tai periodiškai atlieka esamas elektrotechninis personalas. Siekiant pailginti elektrinės darbo valandų skaičių šviesiuoju paros periodu visus metus, ant katilinės stogo yra įrengta sniego tirpinimo sistema.

Elektros energijos gamybos procesas vyksta fotovoltiniams moduliams saulės šviesos energiją verčiant elektros energija. Prognozuojama, kad per metus gali būti pagaminama 36 tūkst. 525 kWh elektros energijos. Jau per pirmuosius penkis elektrinės eksploatavimo mėnesius pagaminta 18 tūkstančių 473 kWh elektros energijos, ir tai yra daugiau kaip 50 procentų nuo projektinių prognozių, nors dirbta tik 5 mėn,, o ir ne pačiais efektyviausiais saulės aktyvumo mėnesiais.

Visą pagamintą elektros energiją bendrovė naudoja tik savo reikmėms. Tinklo operatorius teikia paslaugą: saulėtuoju metų periodu pagamintos elektros energijos perteklinį kiekį pasaugo, o sugrąžina šaltuoju ir tamsesniuoju metų periodu. Kaip teigė A. Keblys, taip mažinamas įsigyjamos elektros energijos kiekis iš nepriklausomų energijos tiekėjų ir stengiamasi bent iš dalies amortizuoti ypač šiuo metu kylančias šios energijos sąnaudas.

Elektra – ir per nuotolį

Atitinkamai 63,7 ir 62,9 kW galios saulės elektrines kitais metais planuojama įrengti ant Kretingos miesto Marijono Daujoto progimnazijos bei Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos stogų. Kaip teigė Savivaldybės Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjas Darius Martinkus, Marijono Daujoto progimnazijoje elektrinė turėtų pagaminti apie 61 proc., o Jurgio Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje – 99,7 proc. šioms mokykloms reikalingos elektros energijos.

Kretingos Motiejaus Valančiaus viešoji biblioteka iš tam pačiam viešąjį konkursą laimėjusiam rangovui bendrovei „Eternia Solar Lt“ priklausančio elektrinių parko planuoja įsigyti 135 kW galios saulės elektrinę. Elektros energija bibliotekai bus tiekiama nuotoliniu būdu. Šį būdą pirmoji yra išbandžiusi Savivaldybės įmonė „Kretingos vandenys“, konkurso būdu pasirinkusi atsinaujinančių išteklių energijos tiekėją tarptautinę bendrovę „Green Genius“. Kaip „Pajūrio naujienoms“ sakė „Kretingos vandenys“ Personalo kokybės ir administravimo skyriaus vadovė Daiva Paulauskienė, iš „Green Genius“ priklausančio saulės parko, esančio Daušiškių kaime Šiaulių rajone, per mėnesį vidutiniškai atiteka apie 130 tūkst. kW elektros energijos, ji patenkina apie 40 proc. bendrovės elektros poreikių. „Žalioji“ elektra naudojama įvairioje įmonės veikloje, kad ir vandens gręžiniuose, vandenvietėse, nuotekų valykloje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas