Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Juozas ir Bronislava Stonkai kasmet užaugina puikų moliūgų derlių.

Karšta vasara daugumai moliūgų augintojų palanki nebuvo, tačiau netrūko ir malonių staigmenų: vienus daržininkus jie džiugina iki šiol žydėdami ir megzdami vaisius, kitus gi pamalonino it puošmena rangydamiesi ant tvorų ar net įsilipdami į medžius.

Metai buvo derlingi

Ne pirmus metus moliūgus prie savo namo Lazdininkuose auginantys ir kaskart jiems vietos prie komposto dėžės ir pačioje dėžėje skiriantys Bronislava ir Juozas Stonkai sakė šiemet kiek pasivėlinę juos sodinti: į tradicinę vietą daigai perkelti tik birželį. Šiemet iš „Pajūrio sėklų“ išaugintosios daržovės išsiskyrė spalvomis: iš pradžių buvę žali, moliūgai augdami įgijo tradicinę oranžinę spalvą, o jų „oda“ neįprasta, pasak šeimininkės, „randuota“.

Kitas sėklas, pasiliktas iš ankstesnių metų, moteris daigino vazonėliuose. Sudygo gražiai, ir derlius neliūdina. Tik va pernykščio Moliūgo šventės rekordininko sėklos, deja, nesudygusios. „Gal tas užjūrio sėklas kitaip prižiūrėt ir daigint reikėjo?“ – pasvarstė B. ir J. Stonkai.

Vešliais žaliais lapais ir geltonais žiedais vis dar tebestebinančios daržovės tebemezga vaisius, kai kituose daržuose moliūgų lapai seniai, dar po pirmųjų po sausros pasipylusių liūčių, pajuodo.

„Tiesą sakant, laistėm ir laistėm. Nuolat, per visą sausrą. Laistėm ir arbūzus – šiemet labai gražiai užaugo, ir tikrai skanesni negu „krautuviniai“, – sakė B. Stonkuvienė.

Viso užauginto derliaus šeima neįveikia: nors nemenką dalį užsišaldo žiemai, daugumą daržovių išdalina, dalį anūkai išsiveža, helovinui išpjaustinėja. O patys labai mėgsta košes, į kurias kartu su kubeliais supjaustytais moliūgais deda bulvių, morkų, pakepintų svogūnų su spirgais, o kartais dėl tirštumo ir grikių įmaišo, mėgsta blynus, kuriems kepti moliūgus tarkuoja burokine tarka.

Nuolatiniai „Pajūrio naujienų“ skaitytojai ir Moliūgo šventės dalyviai, nekart laimėję vertingų prizų, sakė kasmet laukiantys šventės, tad ketina dalyvauti ir šiemet.

Justinos Latakienės užaugintas dekoratyvinis moliūgas įsirangė į šermukšnį.

Grūšlaukiškė Justina Latakienė neturi vienos vietos, kuri būtų skirta būtent moliūgams. Įvairiausių spalvų ir formų daržovės auga ir sodybos pakraščiuos, ir raizgosi ant vištoms skirto aptvaro tvoros, ir ant rūsio stogo užsirangiusios. O labiausiai nustebino moliūgėliai, įsilipę į rudeniškai raudonomis uogomis pasidabinusį šermukšnį.

„Auginu iš smalsumo: vis įdomu, kas išaugs. Ieškau parduotuvėse kuo įvairesnių rūšių sėklų, ir, galima sakyti, eksperimentuoju. Štai šitą dekoratyvinio vijoklinio moliūgo daigą pasodinau prie šermukšnio šaknų, ir, jam augant, vis aukštyn kilstelėdavau“, - pasakojo moteris, rodydama ir akiai įprastus apvaliašonius, ir kriaušę savo forma primenančius vadinamuosius aliejinius moliūgus: šie esą skanesni, maistingesni ir netgi sveikesni negu įprastiniai, ir ypač rekomenduojami mažiems vaikams bei būsimoms mamos.

J. Latakienė papasakojo, kaip ji ruošia žiemai moliūgų salotas su kariu. Salotoms reikia 3 kg kubeliais supjaustytų moliūgų, stiklinės cukraus, 2 arbatinių šaukštelių druskos, stiklinės acto ir valgomojo šaukšto kario. Viską sudėjus į puodą, reikia palaikyti parą, po to, užpylus stiklinę aliejaus, pusvalandį kaitinti ant lėtos ugnies, tada įdėti smulkinto česnako, kaitinti, bet nevirinti 10 minučių, ir tada – į stiklainius.

Mildą Lubienę ir Edvardą Žilinskį nustebino plačiai išsirangę daigai.

Kaip augti, rinkosi patys

Klausgalvų kaime gyvenančius Mildą Lubienę ir Edvardą Žilinskį moliūgai šiemet nustebino, mat, anot pašnekovų, patys pasirinko, kaip jiems augti ir kur rangytis.

Iš „Pajūrio naujienų“ gavę sėklų ir jas sudaiginę, keturis daigus daržininkai pasodino specialiai parinktoje vietoje – esą kad per daug neišsiplėstų, o jei užsimanytų kur rangytis, galėtų keliauti nuo šlaito šalia esančio tvenkinuko link. Moliūgai beveik taip ir padarė, tik rangėsi ne vien ten, kur jiems buvo numatyta, o keliavo visur.

„Pirmą kartą, kiek auginu moliūgus, jie šitokį plotą užėmė. Ir derlius neprastas, tik va vienas didžiausių nutrūko ir į tvenkinį nusirito“, – pasakojo E. Žilinskis – būtent jis ir rūpinasi moliūgais, sodina juos beveik kasmet.

Vyras sakė jokių papildomų trąšų daržovėms nedėjęs, tik per karščius vakarais palaistydavęs. Žiedų ar užsimezgusių moliūgėlių taip pat neretinęs, neskynęs – palikęs augti laisvai, ir štai – už suteiktą laisvę atsidėkota išties nemažais storašoniais.

„Kad jau taip gražiai jie čia augo, reikės ir kitąmet šitą vietą moliūgams palikti“, – svarstė E. Žilinskis, į klausimą, kokius patiekalus su moliūgais mėgstantis, atsakęs paprastai – kokius pati pagamina, o dažniausiai ji verda sriubas ir košes.

Aleksandra Rimkuvienė ir jos marti Virginija Rimkuvienė gamina daug patiekalų iš moliūgų.

Bus gardžių patiekalų

„Anąmet čia buvom mėšlo krūvą suvertę. Šiemet, tvarkydama aplinką, nusprendžiau pabandyti čia moliūgų pasodinti – nė nesitikėjau, kad jie šitaip išvešės – net ant gyvatvorės užsilipo, dekoratyviniais apsimeta. Matyt, žemė „skani“ buvo, o ir pati vieta, kai saulė beveik tik iš rytų pusės šviesdavo, karštą vasarą irgi tinkama pasirodė“, – vesdama prie gyvatvorės, šalia kurios iš tolo it kelios saulės švytėte švyti gražuoliai moliūgai, pasakojo kūlupėniškė Aleksandra Rimkuvienė.

Ir ji, ir marti Virginija Rimkuvienė sakė kasmet moliūgus auginančios, tik va būtent šioje vietoje – pirmąkart. Daržovių užauga tiek, kad ir šeimai užtenka, ir dar viščiukus moliūgais lesina.

Moterys sakė iš moliūgų ir uogienes verdančios, ir kompotus darančios, ir blynus, ir net pyragus kepančios: pyragui reikia biskvitinės tešlos, į ją smulkiai įpjaustyti moliūgo – viską daryti panašiai kaip kepant biskvitinį pyragą su obuoliais.

Itin skanu yra orkaitėje skardoje troškinti moliūgai su vištiena, pagardinti įvairiais žalumynais. Moliūgų netgi galima dėti į kugeliu vadinamą plokštainį – tiesiog tai jau nebe bulvių, o moliūgų plokštainis. Tiesa, moliūgus plokštainiui reikia tarkuoti ne bulvėms, o burokėliams skirta trintuve, tada gerokai pamaigyti, nupilti susidariusiais sultis, įplakti kiaušinį, pridėti supjaustytų svogūnų, pagardinimui nepagailėti spirgų, pasūdyti ir kepti orkaitėje.

„Skaniausias plokštainis, dar sveikesnis, negu iš bulvių iškeptas“, – patikino receptu pasidalijusi A. Rimkuvienė.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas