Pajūrio naujienos
Help
2021 Birželis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke3101724
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną21°C debesuotumas 1 %
Naktį7°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar vėl pabranginus alkoholį ir rūkalus sumažės jų vartojimas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pagerbė kraštui ir jo kultūrai nusipelniusius žmones

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Aktualijos
  • 2021-05-28

Kretingos rajono savivaldybės taryba šį ketvirtadienį vienbalsiai suteikė Kretingos rajono Garbės piliečio vardą ilgametei Kretingos muziejaus direktorei Vidai Kanapkienei.

Suteikti V. Kanapkienei rajono Garbės piliečio vardą pasiūlė asociacija „Kretingos krašto ainiai“ už jos nuopelnus Kretingos rajono bendruomenės kultūros srityje, Kretingos rajono vardo garsinimą šalyje.

Vakar tarybos politikai paskyrė 3 po tūkstantį eurų Kretingos rajono savivaldybės kultūros ir meno premijas. Kretingos rajono kultūros centro Laukžemės skyriaus vedėja, kaimo bendruomenės pirmininkė Aida Mikutienė premiją pelnė už realizuojamus vertingus projektus, suteikti jai premiją pasiūlė Darbėnų seniūnija. Tūkstančio eurų premija apdovanota Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Birutė Naujokaitienė už išskirtinę kultūrinę švietėjišką veiklą, ją nominuoti šiai premijai nusprendė bibliotekos kolektyvas. Už aktyvią ir reikšmingą kūrybinę ir kultūrinę veiklą Kultūros ir meno premiją šiemet tarybos sprendimu gauna ir Aušrinė Zulumskytė, Kretingos rajono kultūros centro renginių organizatorė. Skirti premiją A. Zulumskytei taip pat pasiūlė jos įstaiga, t. y. Kretingos rajono kultūros centras.

Šių metų Kretingos rajono Savivaldybės biudžete Kultūros ir meno premijoms buvo numatyta ankstesniais metais įprasta 5,4 tūkst. eurų suma. Pernai dėl užklupusios ir lėšų jai suvaldyti pareikalavusios COVID-19 pandemijos šioms premijoms suplanuotos lėšos buvo perskirstytos kitoms reikmėms.

Tarybos narys Darius Petreikis priekaištavo Savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėjai Daliai Činkienei dėl, jo supratimu, nepakankamo premijos viešinimo, siekiant parinkti daugiau jos vertų kandidatų. „Gal ir bendruomenes, kitas seniūnijas reikėjo elektroniniais laiškais informuoti apie galimybę teikti kandidatus premijai gauti“, – svarstė politikas. D. Činkienė atsakė, kad informacija apie premiją, kandidatų jai gauti teikimą kasmet skelbiama Savivaldybės internetiniame puslapyje, spaudoje, bet pažadėjo ateityje atsižvelgti į D. Petreikio pastabą. Tačiau D. Petreikiui nepritarė tarybos narė Jolita Vaickienė, paraginusi kolegą perskaityti premijos skyrimo nuostatus. „Visiems laiškų neišsiųti. Jei pradėsite tuos laiškus selektyviai siųsti, atsiras diskriminacija. Aš apskųsiu, kodėl man neatsiuntė“, – kalbėjo J. Vaickienė, akcentavusi, kad Kultūros ir meno premija nėra nauja, yra žinoma.

Visuomeniniam rinkimų komitetui „Kretingos kraštas“, kaip ir D. Petreikis, atstovaujantis tarybos narys Vilius Adomaitis buvo nepatenkintas dėl kultūros ir meno premijų skyrimo Savivaldybės kultūros įstaigų darbuotojams. Politikas akcentavo tam prieštaravęs dar ankstesniais metais. „Premijoms nominuoti žmonės dirba sąžiningai, tačiau kultūros darbuotojus gal premijomis prie atlyginimo skatinkime, o kultūros ir meno premiją skirkime laisviems, su darbo santykiais nesusietiems rajono kūrėjams. Pagal tokį dabartinį premijos skyrimo principą, rajono medikai turėtų gauti premijas už nuopelnus sveikatos apsaugai, pedagogai už nuopelnus švietimui ir pan.“, – aiškino V. Adomaitis. D. Činkienė pastebėjo, kad šalyje kultūros darbuotojai nusipelno ir gauna įvairias nacionalines premijas, ir ji džiaugiasi, kad yra galimybė paskatinti nedidelius atlyginimus gaunančius pagerbimo vertus ir rajono kultūros darbuotojus. Vedėja patikino, kad peržvelgę ankstesnių metų premijų skyrimo istoriją politikai įsitikintų, kad premiją yra gavę ir vadinami laisvi kūrėjai, ir kolektyvai. „Komisija apsvarsto visas pateiktas kandidatūras ir nusprendžia, kurias jų teikti tarybai premijai skirti. Šiemet tebuvo 3 kandidatūros“, – sakė Z. Činkienė.

„Neperlenkime lazdos siekdami būtinai išleisti premijoms skirtus pinigus, tai jau panašėtų į formalizmą. Buvo pateikti trys nusipelnę kultūros darbuotojai, juos ir premijuokime“, – neaštrinti premijų skyrimo klausimo kolegas paragino tarnybos narys, „darbietis“ Vytautas Ročys. Kolega konservatorius-krikščionis demokratas Vaidas Kuprelis pasiūlė atnaujinti veiklą darbo grupės, kuri dar prieš Savivaldos rinkimus buvo pradėjusi tobulinti rajono Kultūros ir meno premijų skyrimo nuostatus, tvarką.

Kretingos rajono Garbės piliečio vardas iki šiol buvo suteiktas 44 praeities ir dabarties mūsų krašto žmonėms. Kretingos rajono Garbės pilietis yra Kretingos miesto, bažnyčios ir vienuolyno įkūrėjas, LDK kariuomenės ir kultūros veikėjas Jonas Karolis Chodkevičius, kunigai pranciškonai Jurgis Pabrėža, Antanas Augustinas Dirvelė, Astijus Kungys, Ernestas H. Šeifele, kunigas selezietis Hermanas Hansas Šulcas, miškininkai Rimantas Antanas Kviklys, Antanas Algimantas Baranauskas, gydytojai Juozas Pipinis, Janina Rapalienė, Antanas Vinkus, liaudies menininkai Juozas Lukauskas, Anicetas Puškorius, Adolfas Andriejus Viluckis, Jurgis Račkauskas, habilituotas mokslų daktaras, verslininkas Vladas Algirdas Bumelis, politikas Valerijonas Kubilius, kiti. 2020-aisiais šis vardas buvo suteiktas tautodailininkui iš Įpilties Edvardui Tadevušui Stalmokui.

Rajono Garbės pilietis turi teisę Savivaldybės reglamento nustatyta tvarka dalyvauti ir kalbėti Savivaldybės tarybos ir komitetų posėdžiuose, naudoti šį titulą savo asmeniniuose antspauduose, vizitinėse kortelėse, blankuose, nemokamai lankytis visuose rajono renginiuose, kuriuos organizuoja Savivaldybės institucijos. Pagerbdama Garbės piliečio atminimą Savivaldybė skiria 20 MGL dydžio sumą laidojimo, paminklo pastatymo išlaidoms.

Tūkstančio eurų Kultūros ir meno premija skiriama nuo 2010 metų. Šių premijų per visus tuos metus su ketvirtadienį paskirtosiomis išdalinta 49-ios.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas