Pajūrio naujienos
Help
2021 Birželis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke3101724
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną21°C debesuotumas 1 %
Naktį7°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar vėl pabranginus alkoholį ir rūkalus sumažės jų vartojimas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Tautodailininkas atkurs Vilniaus gatvės skulptūras

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2021-05-18
Verda darbas Raimundo Puškoriaus „dirbtuvėse“ po atviru dangumi, Paupio stadiono pašonėje. Čia senosios medžio skulptūros iš Vilniaus gatvės įgauna naują veidą.

Jau šį birželį į baigiamą renovuoti Vilniaus gatvę turėtų sugrįžti ir ją nuo Atgimimo pradžios puošusios, tačiau per laiką sutrūnijusios ir sunykusio medinės skulptūros, suolai, pavėsinė. Atkurti kolegų tautodailininkų, jau nebesančių tarp gyvųjų, darbus ėmėsi kretingiškis medžio drožėjas Raimundas Puškorius.

Nidos gatvės šlaite, netoli savo namų, skulptūrų restauravimo „dirbtuves“ atidariusiam R. Puškoriui šiomis dienomis – pats karštymetis. „Reikia spėti atkurti abiejų Vilniaus gatvės poilsio salelių – ties lurdu ir kitapus bažnyčios – skulptūras ir suolus. Nieko naujo neprikursiu, tik stengsiuosi atkurti taip, kaip buvo, ką buvo padarę mano kolegos – jau į amžinybę išėję Pranas Zapalis ir Steponas Žiubrys. Vien iš pagarbos jiems. Jie kažkada vargo, plušėjo, kad papuoštų Kretingą. Dirbome kartu per tautodailės stovyklas. Sukurti naujas skulptūras būtų gerokai lengviau ir paprasčiau, bet kolegų darbų restauravimas bus tarsi mano, o ir visų kretingiškių nusilenkimas jų atminimui“, – kalbėjo medžio meistras.

Jo žodžiais, tautodailininkai P. Zapalis ir Feliksas Lukauskas buvo sukūrę bendrą darbą salelėje viršum lurdo – ornamentuotus suolus ir koplytstulpį. Tad R. Puškorius tikisi ir garbaus amžiaus kolegos Felikso pagalbos.

O kompozicija – stoginė, 8 nuotaikingos medžio skulptūros ir suolai – salelėje kitapus bažnyčios buvo sukurta vien S. Žiubrio. Stoginė ir suolai jau sykį buvo restauruoti, tačiau nuo saulės ir lietaus vėl nunykę.

„Viską atkursiu kiek įmanoma autentiškiau: teks nuvalyti paviršių, užpildyti ertmes, atkurti trūkstamas detales, padengti skulptūras ir suolus impregnantu. Suolai, pavėsinės kuolai, koplytstulpis anksčiau buvo vien sukalti į žemę, dabar juos teks pakelti ant metalinių strypų, kad kuo ilgiau išsilaikytų nesupuvę“, – kalbėjo R. Puškorius.

Ties senosiomis parapijinėmis kapinėmis, paties R. Puškoriaus sukurtos skulptūros – šventasis Jurgis ir Pieta – pakeltos nuo žemės, todėl, kūrėjas tikino, nėra taip stipriai nukentėję nuo drėgmės. Autoriui jas taip pat norėtųsi atnaujinti, tačiau abejoja, ar iki birželio jis bespės tai padaryti. „Savąsias skulptūras jau sykį esu restauravęs, bet, žinot, medis yra medis, vėl reikėtų atnaujinti. Norisi, kad naujoje Vilniaus gatvėje atgytų ir tautodailės kūriniai, tačiau pirmenybė – poilsio salelėms“, – tvirtino R. Puškorius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas