Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Priklausomybėms pasitelks metadoną

  • Edita KALNIENĖ
  • Sveikata
  • 2019-09-06

Kretingos Psichikos sveikatos centre – naujovė: bus įrengtas pakaitinio gydymo metadonu kabinetas, kuriame pagalbą galės gauti visi, turintys priklausomybę nuo opioidų, tokių, kaip heroinas, aguonų nuoviras. Paslaugą planuojama pradėti teikti nuo kitų metų.

„Kretingos Psichikos sveikatos centre priklausomiems nuo opioidinių narkotikų bus teikiama nauja paslauga – pakaitinis gydymas metadonu“, – teigė direktorė Inna Viršilienė.

Pakaitinis gydymas

Pakaitinis gydymas metadonu bus teikiamas vyresniems negu 18 metų socialiai draustiems pacientams, įvertinus gydymo metadonu indikacijas, kontraindikacijas ir laikantis visų atsargumo priemonių. Taip pat šį gydymą taikys ir pacientams, kuriems diagnozuotas psichikos ar elgesio sutrikimas, vartojant opioidus, priklausomybės jiems sindromas.

Pakaitinis gydymas tai – asmenų, sergančių priklausomybe nuo opioidų, gydymas pakaitiniais opioidiniais vaistiniais preparatais, kurių sudėtyje yra sintetinės kilmės vaistinių medžiagų, priklausančių opioidų grupei ir pagal indikacijas skiriami ir sergantiems priklausomybe nuo opioidų gydyti. „Metadonas ir yra pakaitinis opioidinis vaistinis preparatas‘, – atkreipė dėmesį Psichikos sveikatos centro direktorė Inna Viršilienė.

Metadonas nuo gryno narkotiko skiriasi tuo, kad jį vartojant nebūna šalutinio poveikio, o žmogus patenkina poreikį gauti psichotropinę medžiagą, tačiau ji – mediciniškai saugi. Taip pat nėra jaučiama euforija, apsvaigimas ir kiti, vartojant narkotikus, būdingi požymiai.

„Žmogus gali dalyvauti socialiniame gyvenime: eiti į darbą, kurti šeimą ir panašiai. Pagrindinis tikslas – kad žmogus grįžtų į visuomenę, normalią socialinę aplinką. Pasiekiama neblogų rezultatų, žinoma, būna atkryčių, tačiau yra žmonių, kurie gydomi visiškai atsisako psichotropinių medžiagų“, – kalbėjo I. Viršilienė.

Metadonas skiriamas, norint sumažinti ligos atkryčio riziką, pagerinti somatinę ir psichinę būklę, sudaryti sąlygas ŽIV, hepatitu B ir C, kitų infekcinių ligų prevencijai tarp švirkščiamųjų narkotikų vartotojų, efektyviau išaiškinti ir gydyti gretutinius susirgimus, narkotikų švirkštimosi komplikacijas, sudaryti sąlygas geresnei prenatalinei ir postnatalinei narkotikus vartojančių nėščiųjų priežiūrai, pritraukti narkotikus vartojančius asmenis, kad šie gydytųsi Psichikos sveikatos centre.

Dirbs specialistų komanda

Išduodant metadoną, dalyvaus du specialistai. Pagrindinis gydytojas, kuris užtikrins gydymą, – Kretingos Psichikos sveikatos centro psichiatras Sergėjus Michalcovas, daug metų dirbęs Klaipėdos priklausomybės ligų centre skyriaus vedėju. „Jis žino, kaip dirbti su metadonu, taip pat išmano, kaip reikia bendrauti su tokį sutrikimą turinčiais žmonėmis“, – teigė I. Viršilienė.

Opioidinė vaistinė medžiaga bus išduodama kasdien, o pacientai metadoną turės suvartoti specialistų akivaizdoje. „Žmogus atėjęs gali ne pasisveikinti, tačiau išeinant būtinai turi atsisveikinti. Būna atveju, kad kai kurie gudrauja, nes situacija susijusi su narkotikas“, – sakė Psichikos sveikatos centro direktorė.

Žmogus, priklausomas nuo heroino ar kitų narkotinių medžiagų, bus gydomas ne tik metadonu, bet atliekant ir kitus veiksmus. „Pacientas turi norėti keisti savo gyvenimo būdą, įpročius, atsisakyti narkotinių medžiagų, jis turi būti motyvuotas. Pirmas etapas – jo motyvacijos stiprinimas, motyvacinio interviu metodu“, – įvardino I. Viršilienė. Po pokalbio gydytojas pacientui paskirs metadono dozuotę.

Pakaitiniu gydymu pasinaudoję asmenys gaus ir kitų specialistų paslaugas: medicinos psichologo, socialinio darbuotojo, slaugytojo. „Bus teikiamos kompleksinės paslaugos, o gydymas metadonu – tik jos dalis“, – tvirtino direktorė.

Pacientai taip pat bus stebimi, kad gydymo metu nevartotų kitų narkotinių medžiagų. Įtariant nesankcionuotą psichotropinių medžiagų vartojimą, paciento bus prašoma atlikti šlapimo testą. Pakartotinai nustačius narkotinių ar psichotropinių medžiagų vartojimą, kompleksiškai bus vertinama paciento būklė, motyvacija, gretutinės ligos ir infekavimas ŽIV, HBV (Hepatito B viruso) ir HCV (Hepatito C viruso), rizikingo elgesio žala asmeniui ir visuomenei bei sprendžiama apie tolesnio pakaitinio gydymo metadonu tikslingumą.

Asmens pašalinimą iš pakaitinio gydymo metadonu sankcionuos centro gydytojų konsultacinė komisija. „Jam gali būti pasiūlomas ir kitas gydymas“, – paaiškino I. Viršilienė.

Didžiausias dėmesys – apsaugai

Šiam projektui įgyvendinti gautos Europos Sąjungos (ES) lėšos, kurios skirtos sveikatos paslaugų gerinimui. „Iš jų įsigysime kabinetui reikalingą įrangą“, – sakė I. Viršilienė. Projekto vertė – 5 tūkst. eurų.

Už projektines lėšas Psichikos sveikatos centras jau įsigijo seifą su apsauga metadonui laikyti, taip pat pirks apsaugą patalpoms, kuriose opioidinis vaistinis preparatas bus laikomas, nes jis negali būti niekam prieinamas. „Už apsaugos paslaugą kiekvieną mėnesį turėsime mokėti patys, taip pat iš savo lėšų pirksime ir metadoną“, – kalbėjo direktorė.

Paslauga bus teikiama nemokomai visiems, kurie yra socialiai drausti. „Dauguma sergančių šia liga nėra integruoti į visuomenę, jie neturi darbo, bendrauja su tokiais pačiais žmonėmis. Pacientų kontingentas nėra lengvas, dažnai jie serga ir kitomis ligomis – ŽIV, hepatitu B ir C,šiuos ir kitus“, – galimus sunkumus įvardijo I. Viršilienė. Ji pridūrė, kad vyko į Klaipėdos priklausomybės ligų centrą, kur specialistai su jais pasidalijo patirtimi, atliekant pakaitinį gydymą metadonu.

Norintys gauti paslaugą turės atvykti į Kretingos Psichikos sveikatos centrą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas