Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Apie laikraščių spausdinimo procesą „Pajūrio naujienų“ jauniesiems žurnalistams išsamiai papasakojo „Vakarų spaustuvės“ vadovas rinkodarai Raimundas Vaitiekūnas.

„Pajūrio naujienų“ jaunieji žurnalistai neseniai aplankė Kretingoje veikiančią „Vakarų spaustuvę“ ir turėjo galimybę savo akimis pamatyti, kaip jų darbas yra įamžinamas popieriaus lape. Šioje ekskursijoje galėjome sužinoti įdomybių ne tik apie laikraščių presavimą, bet ir apie tai, kodėl popierius pranašesnis už virtualią dokumentiką ir ar galima silkę vynioti į laikraščius.

Įėję į spaustuvę pamatėme dvi skirtingas laikraščių spausdinimo mašinas, kurias mums pristatė „Vakarų spaustuvės“ vadovas rinkodarai Raimundas Vaitiekūnas.

Viena mašinų buvo skaitmeninė, kuri yra tarsi įkalinta mediniame garde, ji atskirta nuo mechaninės laikraščių spausdinimo mašinos, nes jų darbui reikalinga skirtinga temperatūra ir oro drėgnumas. Mechaninės mašinos darbui reikia drėgnos ir vėsios terpės, o skaitmeninei – tikrų tropikų, nes šios mašinos darbui reikia sausos 38 laipsnių temperatūros.

Tarp žmonių yra paplitęs mitas, kad laikraštiniame popieriuje yra daug švino, deja, šis mitas nėra teisingas: šio popieriaus sunkumas atsiranda dėl drėgmės, esančios ore, mat tam, kad laikraščių spausdinimo mašinos darbas eitųsi sklandžiai, reikalingas drėgnos ir vėsios temperatūros sąlygos. Popierius, ant kurio spausdinami laikraščiai, yra visiškai organiškos kilmės, todėl juokaujama, kad į juos galima ir silkę vynioti.

Iš spaustuvės laikraščiai iškeliauja skaitytojams į rankas.

Skaitmeninės laikraščių mašinos atspausdinta nuotrauka būna kur kas geresnės raiškos negu mechaninės laikraščių mašinos atspausdintos nuotraukos kokybė. Ši mašina suteikia geresnę kokybę ir patrauklesnį vaizdą ir spausdinant iki 1 tūkst. egzempliorių, tai yra pigesnis spausdinimo būdas, negu spausdint mechanine mašina. Be to, skaitmeninis spausdinimo būdas leidžia įgyvendinti originalius sumanymus ir individualizuotus užsakymus, pavyzdžiui, galima kiekvienam klasės mokiniui sukurti vardinius pamokų tvarkaraščius.

Skaitmeninė mašina stebina ir tuo, kad ją programuojantį kompiuterį galima valdyti iš bet kurio pasaulio krašto. Tokiu nuotoliniu būdu „Vakarų spaustuvėje“ esančią skaitmeninę mašiną kartą per mėnesį derina programuotojai iš Olandijos bei Suomijos.

Spaustuvėje išgirdę gūdų griausmą, supratome, kad prasidėjo spausdinimo procesas mechanine spausdinimo mašina. Matėme, kaip lapas po lapo tampa laikraščiu, kurio laukia tolima kelionė per žmonių rankas. Kai kurie laikraščiai net nepasiekę skaitytojų, keliauja į makulatūrą, nes neatitinka kokybės standartų.

Įdomu tai, kad žmonės galvoja, jog popierius jau atgyveno savo ir jo jau nebereikia, savo mintis galime rašyti į telefoną ar kompiuterį, bet sėsdami prie kompiuterio, jame skaitydami kokį nors tekstą vis tiek pasidedam juodraštį po ranka ar pabraižom ką nors į sąsiuvinį. Gal žmonija dar nepasiruošusi persikelti į virtualią erdvę – juk nuo savo protėvių laikų mes pratę rašyti ranka, o ne mygtukais.

Be to, perkėlus užrašus į virtualią erdvę, ji tampa pasiekiama ir kitiems asmenims, o popieriuje spausdinta informacija lieka saugi.

Aurelija PLOKŠTYTĖ

„P. n." akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas