Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė darbui su jaunimu Brigita Barkauskaitė–Tamašauskė (pirma iš kairės) kartu su kolegėmis dalį būsimo maršruto objektų pristatė per pėsčiųjų žygį „Už laisvę“.

Jau įpusėjo Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos vykdomas projektas „Kultūros pažinimo maršrutas: laisvės kovos Kretingoje“, kurį užbaigus ir vietiniai gyventojai, ir turistai galės interaktyviai susipažinti su 7 laisvės kovų objektais.

Keliaujant naujuoju maršrutu, tereikės išmaniuoju įrenginiu nuskaityti QR kodą ir ekrane pasirodys videomedžiaga – kraštotyrininko pasakojimas apie lankomo objekto istoriją, pagardintą daugeliui nežinomais faktais.

Toks interaktyvus maršrutas Kretingos rajone rengiamas pirmą kartą, tad šios iniciatyvos autorė – vyresnioji bibliotekininkė darbui su jaunimu Brigita Barkauskaitė–Tamašauskė neslėpė, kad stengiamasi apgalvoti visas smulkmenas ir padaryti kuo mažiau klaidų, tikintis, jog šis projektas turėtų tęstinumą, ateityje atsirastų daugiau panašių maršrutų.

Objektai – lengvai pasiekiami ir skirtingi

Pasak B. Barkauskaitės–Tamašauskės, rengiant maršrutą, ilgai spęsti, kuriuos objektus į jį įtraukti nereikėjo, nes Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos kraštotyros skyrius nuolat renka informaciją ir ją archyvuoja, tad yra sukaupęs daug medžiagos.

Be to, biblioteka nuolat rengia ir virtualius maršrutus, kuriuos galima pamatyti internete, paspaudus nuorodą kraštogidas.lt.

B. Barkauskaitė–Tamašauskė pasakojo, kad šįkart, rengiant interaktyvų laisvės kovoms atminti skirtą maršrutą, siekta, kad keliautojui būtų nesunku pasiekti objektus, šie būtų skirtingo tipo, o juos pristatantys kraštotyrininkai galėtų papasakoti ne tik viešai prieinamą informaciją, bet ir cituoti žmonių prisiminimus.

Tad į maršrutą buvo įtraukti šie objektai: paminklas Lietuvos nepriklausomybės dešimtmečiui paminėti Kretingoje, Lietuvos partizanų kapas, Lietuvos kariuomenės savanorio, brigados generolo Vlado Nagiaus-Nagevičiaus kapas, Tiškevičių šeimos koplyčia-mauzoliejus, Šv. Antano rūmai, KVD-MVD-MGB Kretingos apskrities skyriaus pastatas ir kryžius 1944–1953 m. Kretingos apylinkėse žuvusiems žemaičių apygardos kardo rinktinės partizanams atminti.

Pasitelkė vietinius kraštotyrininkus

Nors buvo svarstyti įvairūs variantai, pavyzdžiui, į projektą pasikviesti aktorius, kurie įgarsintų medžiagą, tačiau priimtas sprendimas, kad visus maršruto objektus pristatytų vietiniai kraštotyrininkai – Julius Kanarskas, Vaidas Kuprelis ir Aurimas Rapalis, kurie patys pasirinko jiems įdomiausias ir labiausiai žinomas temas.

„Šie žmonės kasdien prisimena ir kalba apie atmintinus objektus, žino kur kas daugiau negu kito krašto tyrinėtojas apie Kretingą. Jie patys – mums svarbūs kaip asmenybės, kurios gyvena su ugnele dar labiau pažinti Kretingos kraštą ir tai daryti skatina kitus. Todėl filmuojant kraštotyrininkų pasakojimus, neprašome jų atmintinai mokytis teksto ar imituoti kalbėjimo. Kviečiame natūraliai reikšti emocijas ir kuo nuoširdžiau papasakoti tai, kas mums šiandien svarbu, – kalbėjo B. Barkauskaitė–Tamašauskė. – Kas įdomiausiai klausytojui? Tai, kas arčiausiai žmogaus, kas yra paprasta, bet sujaudina. Tad kraštotyrininkai parengė ne vieną negirdėtą istoriją, kurią tikimės, bus galima išvysti jau rugsėjo pabaigoje.“

Su laisvės kovomis susijusius objektus keliautojams pristatys vietiniai kraštotyrininkai, kurių pasakojimus jau baigiama filmuoti. Nuotraukoje – istorikas Vaidas Kuprelis.

„Vaikščioti“ maršrutu bus galima ir internete

Šiuo metu filmavimo komanda „Foramy Films“ jau baigia įamžinti maršruto objektus, esant geram orui, jie filmuojami ir iš viršaus. Taip siekiama sukurti kuo įtaigesnę videomedžiagą, nes ją išvysti taip pat bus galima ir internetinėje svetainėje krastogidas.lt.

„Siekiama, kad žmogus objektų pristatomuosius filmukus galėtų žiūrėti net ir sėdėdamas namie, gurkšnodamas arbatą ir žvelgdamas į telefono ar kompiuterio ekraną“, – sakė B. Barkauskaitė–Tamašauskė.

Be to, visą informaciją apie maršrutą ir jo žemėlapį lankytojai galės gauti ir Kretingos rajono turizmo centre bei bibliotekoje. Lankytojui taip pat bus pasiūlyti ausinukai, kad žingsniuojant lankytinų objektų link arba jau prie jų atėjus, būtų galima klausytis istorijos.

Pristatys orientacinėmis varžybomis

Paklausta, kodėl pasirinkta XX amžiaus laisvės kovų tematika, B. Barkauskaitė–Tamašauskė teigė, kad taip norėtasi priminti Kretingos vardą garsinusias iškilias asmenybes, objektus ar įvykius, kuriems verta skirti daugiau dėmesio. „Nesinori atskleisti visų paslapčių, tačiau ar žinote atsakymą į klausimą, kurios Kretingos miesto mokyklos rūsyje stūkso šulinys ir kaip jis susijęs su žmonių kankinimais?“, – intrigavo B. Barkauskaitė–Tamašauskė.

Naujojo intereaktyvaus maršruto objektai buvo šiek tiek pristatyti ir per pėsčiųjų žygį „Už laisvę“, kurį suorganizavo Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka. Tačiau didysis projekto pristatymas laukia rugsėjį – tuomet gyventojai ir svečiai bus kviečiami dalyvauti orientacinėse varžybose po Kretingos miestą, aplankant maršruto objektus ir sprendžiant įvairius galvosūkius. Projektą „Kultūros pažinimo maršrutas: laisvės kovos Kretingoje“ finansavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba bei Kretingos rajono savivaldybė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas