Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Fotografijų konkurse pirmąją vietą pelniusio kadro autorė Augusta Daunytė pasakojo, jog nuo mažens su mama daug keliauja. „Dažnai turistai mato tik gražius viešbučius, patrauklius akiai vaizdus. Supratau, jog egzistuoja du pasauliai šalia vienas kito. Tą kitokį pasaulį, kuris yra vos 20 kilometrų nuo Egipto žymaus kurorto Šarm El Šeicho, ir norėjau parodyti“.

Gegužės pradžioje Vilniuje įvyko kasmetinio, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos proga rengiamo, žurnalistų dienų renginio „leŽuDi’17“ uždarymo popietė, kurios metu buvo apdovanotas labiausiai visuomenei nusipelnęs tiriamosios žurnalistikos atstovas Šarūnas Černiauskas ir fotografijų bei rašinių konkurso nugalėtojai.

Svarstė, kaip ir kodėl lenktyniauja žiniasklaida

Vilniaus universiteto žurnalistikos studentų organizuojamas „leŽuDi“ – tai žurnalistų dienos, suburiančios rašančius, fotografuojančius ir kitus šioms sritims prijaučiančius jaunuolius, studentus bei profesionalus, kurie dalijasi savo patirtimi. Šiemet renginys surengtas 26–ąjį kartą.

Kiekvienais metais stengiamasi aptarti vis kitokį žiniasklaidos apsektą, tad „leŽuDi’17“ pasirinkta žurnalistikos kaip lenktynininkės metafora. Diskutuota apie tai, kodėl blogos naujienos pirmauja, spręsta, kodėl žiūrime radiją, klausomės laikraščio, skaitome televiziją, kalbėta apie tai, kokią įtaka žiniasklaida turi įstatymų leidybai bei aptarta begalė kitų aktualių temų. Organizatorių, Vilniaus universiteto studentų, žodžiais – žiniasklaida niekada nestovi vietoje, todėl šiemet ir stengtasi atsakyti į klausimą, kaip gi ji lenktyniauja.

Tiriamoji žurnalistika – pastebima ir reikšminga

Šių metų „leŽuDi“ svarbiausias akcentas – pirmą kartą rengti apdovanojimai, skirti pagerbti nusipelniusį tiriamajai žurnalistikai asmenį. Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje juo paskelbtas „15min“ tyrimų skyriaus vadovas Š. Černiauskas. Specialistas, atsiimdamas simbolinę angelo figūrėlę, susirinkusiems į ceremoniją pabrėžė tiriamosios žurnalistikos svarbą, savo kalba siekė atkreipti jaunimo dėmesį, kad šie suprastų šios srities reikšmę visuomenės gyvenime. Kiek vėliau į sceną lipdamas pasveikinti Š. Černiausko „15min“ reporteris Dovydas Pancerovas antrino savo kolegai ir pridėjo, jog dabar, kuomet straipsnių antraštės prarado informavimo funkciją, o turinys tampa antraeiliu dalyku, tiriamoji žurnalistika žmonėms ypač svarbi.

Prisimindamas savo karjeros kelio pradžią, žurnalistas Š. Černiauskas, kurio specializacija šiuo metu – su korupcija, pinigų plovimu ir viešaisiais pirkimais susiję tyrimai, pasakojo, jog ėmęs bendradarbiauti su tarptautiniu tiriamosios žurnalistikos centru „Organized Crime and Corruption Reporting Project“ (OCCRP) jautėsi nustebęs: „Iki tol maniau, jog esu labai kietas žurnalistas.“ Pastebėjęs, kokie žmonės dirba OCCRP, nuomonę apie save pakeitė, tačiau šis projektas Š. Černiauskui tapo neįkainojama patirtimi. Darbas su didžiausiu žurnalistiniu tyrimu istorijoje, kuris turėjo įtakos permainoms ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, „Panama Papers“ buvo dar vienas svarbus žingsnis Š. Černiausko kelyje, tačiau specialistas nepamiršo pabrėžti ir komandos svarbos, mat prie tokių projektų prisideda dešimtys, o kartais ir šimtai žurnalistų. Dėl to Š. Černiauskas prie jo ant scenos prisijungti pakvietė ir „15min“ tyrimų skyriaus komandą.

Žurnalistų dienas vainikavo uždarymo popietė, kurios metu dalintasi ne tik prisiminimais, patarimais, bet ir gerąja komunikacijos specialistų bei studentų patirtimi.

Du pasauliai

Po apdovanojimo ceremonijos bei iškilmingos studentų, renginio svečių bei žurnalistikos profesionalų eisenos praleisti nuotaikingos uždaromosios popietės persikelta į Vilniaus fotografų kiemą. Čia fotografijų ir rašinių konkurso nugalėtojai buvo apdovanoti ir pasveikinti garbingos komisijos narių. Dvyliktokė iš Kauno Augusta Daunytė fotografijų konkurse užėmusi I vietą „Kuprinei“ teigė, kad žurnalistų ir fotografų pasauliai yra susiję bei glaudžiai papildo vienas kitą: „Įdomiausiam straipsniui visados pritrūks nuotraukų, jei jų nėra. O nuotraukai pravers geras ir išsamus komentaras – suteikta informacija ją pagyvins.“

O štai 11–okės iš Palangos Ivetos Danieliūtės, rašinių konkurse užėmusios garbingą III vietą, manymu, šių dviejų sričių specialistus jungia žinutė – tai, ką jie nori pasakyti, parodyti, atskleisti pasauliui. „Dirbant kartu yra pasiekiama geresnių rezultatų, negu dirbant po vieną, galbūt todėl šiomis dienomis straipsniai yra papildomi, pagyvinami fotografijomis – tai tapo neatsiejama rašytinių informacijos šaltinių dalimi“, – mintimis dalijosi mergina.

Paklausta apie savo kūrinį I. Danieliūtė sakė, jog reikšminga ne tik ankstesniais, bet ir šiais laikais jai pasirodė tema „Žodį paleidęs, nesulaikysi“, todėl iš trijų galimų pasirinko būtent šią. Anot jos, žinant, kas vyksta dabar, verta prisiminti ir praeitį, Reformacijos laikotarpį, kupiną prasmingų pavyzdžių. Puikus įrodymas – Martyno Liuterio idėjų sklaida. I. Danieliūtė priminė istoriją, kuomet ši asmenybė užrašė 95 tezes, pakabino ant Vitenbergo bažnyčios durų, ir štai – Reformacija pasklido po visą pasaulį.

„Iš tiesų, juk visos situacijos, jų sprendimas ar įvykiai (ir malonūs, ir skausmingi) prasideda būtent tą minutę, kai žmogus prabyla“, – ištrauka iš rašinio dalijosi moksleivė.

Prizininkės džiaugėsi suteikta galimybe sudalyvauti ir „leŽuDi“ kūrybiniame konkurse. I. Danieliūtė teigė, jog tokios progos jai leidžia susipažinti su bendraminčiais, jų idėjomis, o kiekviena patirtis gali tapti naujų kūrinių pradžia – būtent dėl šios priežasties moksleivė aktyviai dalyvauja įvairiuose renginiuose ir konkursuose.

A. Daunytė taip pat ragino nepraleisti tokių šansų, nes tai yra puikus iššūkis ir savęs išbandymas, kelias tobulėjimo link.

„Kuprinės“ informacija

---

„leŽuDi’17“ II vietą užėmęs rašinys, kurio autorė – „kuprinietė“ Nijolė Bertašūtė

Žurnalisto portretas

Jaunas, drąsus, kūrybingas, pasižymintis kritiniu mąstymu, o svarbiausia – universalus – toks žurnalistas patraukliausias šių dienų darbo rinkoje. Tačiau kuomet kalbama apie tai, kaip išlikti garbingu nuodėmingoje žiniasklaidoje, netapti „drambliu“ – blogio jėga, griaunančia svetimų žmonių gyvenimus savo materialinės gerovės labui ir vartotojui pateikti tik kokybišką turinį, dažnai suabejojama idealistišku komunikacijos specialisto portretu.

Prie išmanosios kartos besistengiantis prisitaikyti žurnalistas dažnai pamiršta esminę savo misiją – ginti viešąjį interesą. Žiniasklaidoje, kurios pagrindinis variklis šiandien yra interneto erdvėje dėl paspaudimų ir peržiūrų konkuruojantys portalai, straipsnių antraštės visai praranda informavimo funkciją, o turinys tampa antraeiliu dalyku. Toks į pasaulį išleistas nekokybiškas produktas daro neigiamą poveikį ne tik skaitytojui, kuris nustoja kvestionuoti gautą informaciją, bet ir jo autoriui – korespondento tikslu tampa už kūrinių kiekį gauti pinigai. Ypač įsiminė jaunųjų žurnalistų festivalio „Dramblys“ metu išsakyta žurnalisto rašytojo Andriaus Tapino mintis, jog žiniasklaida visuomet buvo laikoma viena įtakingiausių jėgų, kuria pasitikėta labiau nei Bažnyčia, tačiau šiuo metu tai stipriai pakito. Šis reiškinys vyksta dėl rašymo tempo, greitėjančio ne dienomis, o valandomis bei įsigalinčio bulvarinio tipo turinio poreikio, užgožiančio informaciją, kuri iš tiesų yra verta pasiekti skaitytoją, o jei tai reportažas ar radijo laida – žiūrovą ir klausytoją. Šią problemą imamasi spręsti, tikimasi, jog jaunoji karta suvoks viešojo intereso svarbą, o tuomet atsiras paties žurnalisto objektyvumas bei taip reikalingas kritinis mąstymas. Nors ir sulaukęs kontroversiškų nuomonių, tokį pavyzdį, manau, parodė ir pats A. Tapinas, įkurdamas interneto televiziją „Laisvės TV“, o taip pat skatindamas jaunus žmones prisidėti ne tik prie kokybiškos žiniasklaidos propagavimo (juk kiekvienas skelbiantis turinį internete gali tapti žiniasklaida!), bet ir prie visuomeninio gyvenimo. Šis indėlis reikš, jog ateinantis specialistas turės teisę kurti teisingą medžiagą ir galimybę išlikti objektyviam.

Niūrių spalvų į žurnalisto portretą įneša ne tik komunikacijos priemonių šališkas požiūris į tam tikrą reiškinį, asmenį ar instituciją, bet ir jų priklausomybė nuo valdžios. Vertės stokojančioje masėje parengtos medžiagos dažnas skaitytojas gali pastebėti nepagrįstą žiniasklaidos polinkį palaikyti kurią nors šalį. Nors, laimei, tokių kūrinių nėra daug, jų visuma menkina informavimo priemonių įvaizdį.

Neobjektyvumą, žiniasklaidos tikrąjį skaidrumą ir tamsiąsias jos puses savo eseistinėje publicistinio žanro knygoje „Mano Didžioji Nuodėmė, žurnalistika“ pavaizdavo ir rašytoja, žurnalistė Audronė Urbonaitė. Ši asmenybė, nuolat stebinusi savo jaunatviškumu, charizma ir tiesmukumu, drąsiai išdėstė nuslepiamas žurnalistikos nuodėmes, o, minėtame festivalyje pristatydama savo kūrinį, jauniesiems idealistams patarė neturėti iliuzijų naiviai svajojant apie sąžiningą darbą šioje sferoje. Nepaisant šokiruojančių knygoje aprašytų ir atvirai išsakytų blogybių, pastebimas ir nepaprastas A. Urbonaitės užsispyrimas nesirinkti lengviausio kelio ir laviruoti tarp sąlygiškumų, įvardytų nuodėme. Šis, ne visada akivaizdus pasipriešinimas, itin įkvepia ne tik domėtis žurnalistikos virtuve, bet ir paties korespondento vidine rezistencija. Taigi akivaizdu, jog ir negarbingoje žiniasklaidoje korespondentas išlieka sąžingas prieš save bei savo auditoriją.

Žurnalistas dažniausiai suvokiamas kaip informavimo priemonėse pasirodančio turinio visuma, ne atskira asmenybė, todėl dažnai yra kritikuojamas. Nepaisant to, jaunų žmonių indėlis į svarbias gyvenimo sritis, o kartais ir naivus tikėjimas kokybiška žiniasklaida persipynęs su kritiniu mąstymu, kuriuo ir turi pasižymėti profesionalus žurnalistas, rodo, jog jis gali būti ir toks – visuomenės švietėjas, idealų vedamas maksimalistas, ginantis žmogų bei jo garbę.

RAŠINIŲ KONKURSO NUGALĖTOJAI:

Miglė Šimukonytė, Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazija

Nijolė Bertašiūtė, Kretingos r. Vydmantų gimnazija

Iveta Danieliūtė, Palangos senoji gimnazija

NUOTRAUKŲ KONKURSO NUGALĖTOJAI:

Augusta Daunytė, Kauno šv. Mato gimnazija

Rugilė Juciūtė, Akmenės rajono Akmenės gimnazija

Donatas Vaitkūnas, Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas