Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Autoklavas: tai, ko nemato pacientai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2017-04-07

„Į gydymo įstaigą pakliuvę ir medikų globojami pacientai nė nesusimąsto, kokie svarbūs jų sveikatai yra procesai, vykstantys medicinos užkulisiuose – daugkartinio naudojimo prietaisų bei instrumentų valymas, dezinfekavimas bei sterilizavimas. O tai yra itin svarbi nematomoji ligoninės veiklos sritis, kur klaidų būti negali“, – kalbėdama apie autoklavą, pabrėžė Kretingos ligoninės vyriausioji slaugos administratorė Janina Luotienė.

Autoklavo aparatininkės (iš kairės) Daiva Sakavičiutė ir Onutė Šleinienė pakrauna į autoklavą sterilizuoti nešvarius instrumentus.

Sterilūs prietaisai – saugus pacientas

Moderni, Europos Sąjungos reikalavimus atitinkanti, autoklavinė prieš dešimtmetį buvo įrengta Kretingos ligoninės II aukšte. Jos įrangą nuolat prižiūri specialistai. Autoklavinėje pamainomis dirba dvi autoklavų aparatininkės, – pašaliniai asmenys į ją nepatenka. Autoklavinėje veikia 2 medicininiai dvipusiai frakcionuoto vakuumo autoklavai, kurių vidinių kamerų talpos – 200 ir 400 litrų. Panaudoti nesterilūs instrumentai specialiu vežimėliu yra atgabenami iš ligoninės operacinės bei kitų skyrių ir perduodami autoklavų aparatininkėms. Šios juos pakrauna į autoklavą vienoje pusėje, o jau sterilūs išimami per kitą įrenginio pusę, be rankų kontakto pakraunami į specialius vežimėlius ir vėl išgabenami į skyrius.

„Sterilizacijos procesas vyksta, kaitinant medicinos prietaisus bei instrumentus labai tikslų laiką – 51 min. – aukštoje temperatūroje ir garuose vakuuminiu režimu: 134 laipsnių ir 2,2 atmosferų slėgio bei 121 laipsnių ir 1,1 atmosferos slėgio, priklausomai nuo prietaisų bei instrumentų“, – tvirtino pašnekovė. Instrumentai ir tvarsliava išdėliojami taip, kad garai pasiektų medicinos prietaisus iš visų pusių. O tam, kad garai efektyviai pakeltų temperatūrą iki reikiamos ir sterilizuotų daiktus, jie iš anksto būna supakuoti į ISO standartus atitinkančius specialų krepinį popierių ar plastiko juostas. Plastiko juostos užlydomos trimis siūlėmis. Toks paketas naudojamas tik vienam pacientui, tik vienai procedūrai.

Kol specialiai paruoštas vanduo patenka į autoklavą, jis apdorojamas specialiame įrenginyje, – vien vandens filtrui panaudojama 100 kg druskos.

Vykdoma griežta kontrolė

Autoklavuose sterilizuojami ne vien medicininiai instrumentai, bet ir laparoskopų, endoskopų manipuliaciniai prietaisai, įvairios guminės, stiklinės, plastikinės medicininės priemonės, medicininiai chalatai. Ant žirklių bei kitų aštrių įrankių uždedami specialūs antgaliai, kad nepasižeistų pakuotės.

Pasak J. Luotienės, pernai Kretingos ligoninės autoklavinėje buvo sterilizuota per 24 tūkst. įvairių paketų.

„Labai svarbu yra sterilizavimo kontrolė: tam užvesta krovinių registravimo kortelė, kurioje pažymimi kiekvieno instrumento kodai, ciklo fizikinių parametrų duomenys, ant paketų – proceso indikatoriai. Indikatoriai klijuojami į pacientų, kuriems buvo atlikta bet kokia invazinė procedūra, ligos istorijas, ambulatorines korteles. Ir jeigu supūliavo žaizda, esame tikri, jog tai įvyko ne dėl instrumentų paruošimo ar sterilizacijos proceso pažeidimo kaltės“, – užtikrino pašnekovės.

Iš operacinės pagalbinė darbuotoja Aldona Skripkauskienė specialiu vežimėliu į autoklavą atgabeno panaudotus instrumentus.

Prieš sterilizuojant – dezinfekcija

„Kiek čia fizikos – kiek aparatų sujungta į vieningą sistemą“, – pasakojo J. Luotienė, aprodydama patalpas, kuriose sumontuoti vien tik vandens valymo įrenginiai, filtrai, skirti vandeniui demineralizuoti. Tik toks vanduo gali patekti į autoklavų garo generatorius. Pašnekovė taip pat pabrėžė, jog panaudoti medicinos instrumentai iš operacinės, tvarstomųjų, procedūrinių bei kitų invazinių kabinetų, prieš išvežant į autoklavinę, būna nuvalomi, mirkomi įvairiuose dezinfekciniuose tirpaluose, skalaujami, džiovinami, atliekami švarumo kontrolės testai, pakuojami ir tik tada gabenami sterilizuoti. Chirurgijos skyriuje instrumentai dezinfekuojami specialiame įrenginyje „Innova“.

„Reikalavimai medicinos įstaigoms griežtėja – turime atitikti europinius standartus. Anksčiau nuvažiavę į užsienį ir pamatę modernizuotas ligonines, iš nuostabos likdavome be amo. O šiandieną ir patys jau niekuo nuo jų nebeatsiliekame“, – užtikrino nuo 1986-ųjų Kretingos ligoninės vyriausiąja slaugos administratore dirbanti J. Luotienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas