Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Piliečiai daugiausiai domėjosi civiline teise

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Aktualijos
  • 2006-03-07

Per 2005 m. antrąjį pusmetį, kai pradėtas įgyvendinti Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymas, pirminė teisinė pagalba suteikta 195 rajono gyventojams, 24 gyventojams padėta surašyti prašymus suteikti antrinę teisinę pagalbą.

Telefonu nekonsultuoja

Daugiausia rajono gyventojai, kaip ir visoje šalyje, domėjosi civilinės teisės reikalais: šeimos, darbo, žemės, paveldėjimo klausimais. Nuo 2005 m. gegužės 1 d. iki metų pabaigos iš viso pirminė teisinė pagalba Lietuvos gyventojams buvo suteikta 168 tūkst. 68 klausimais.

„Norėtųsi atkreipti dėmesį, kad gyventojai turėtų jiems suteikta teise naudotis sąžiningai ir suvokti, kad konsultaciją teikiantis specialistas vadovaujasi galiojančiais teisės aktais, - sakė Savivaldybės Juridinio skyriaus vedėja Virginija Šoblinskienė. - Todėl suteiktos konsultacijos ne visada atitinka gyventojų norus. Vienam piliečiui atsisakyta suteikti konsultaciją, nes pareiškėjas atsisakė pateikti duomenis, nurodytus įstatyme“.

Norint gauti pirminę teisinę pagalbą, reikia kreiptis į Savivaldybę, Savanorių g. 29A. Gyventojus konsultuoja teisininkai Virginija Šoblinskienė ir Algimantas Gedvilas kiekvieną darbo dieną, tel. 53141. Pirminė teisinė pagalba telefonu neteikiama, reikia atvykti į Savivaldybę.

Antrinę teisinę pagalbą rajono gyventojams organizuoja Klaipėdos valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba. Šios tarnybos Klaipėdoje adresas - H.Manto g. 38, tel. (8-46) 256176. Apie galimybę gauti antrinę teisinę pagalbą pakonsultuos bei padės surašyti prašymus antrinei teisinei pagalbai gauti Savivaldybės teisininkai, teikiantys pirminę teisinę pagalbą.

Pirminei pagalbai teikti pernai valstybė skyrė 2,6 mln. Lt. Savivaldybės panaudojo tik apie 1,6 mln. Lt. Valstybės teisinei pagalbai skiriamos lėšos savivaldybėms buvo paskirstytos pagal savivaldybės gyventojų skaičių. Jei savivaldybėje gyvena daugiau kaip 200 tūkst. gyventojų, skiriami 247 tūkst. Lt, jei nuo 100 tūkst. iki 200 tūkst. gyventojų – 100 tūkst. Lt, jei nuo 50 tūkst. iki 100 tūkst. gyventojų – 450 tūkst. Lt. Mažiausios savivaldybės (iki 50 tūkst. gyventojų) pirminei teisinei pagalbai gauna po 30 tūkst. Lt.

Interesantui - ne ilgiau valandos

2005 m. gegužės 1 d. įsigaliojo Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymas. Šis įstatymas nustatė dviejų lygių teisinę pagalbą: pirminę ir antrinę.

Pirminė teisinė pagalba - tai informacija, teisinės konsultacijos ir teisinio pobūdžio dokumentų, skirtų valstybės ir savivaldybių institucijoms, rengimas. Ši teisinė pagalba, primena V.Šoblinskienė, apima ir patarimus dėl ginčo išsprendimo be teismo, veiksmus dėl taikaus ginčo išsprendimo bei taikos sutarties parengimą.

„Antrinė teisinė pagalba yra dokumentų rengimas, gynyba ir atstovavimas bylose, įskaitant vykdymo procesą, atstovavimas išankstinio ginčo sprendimo ne teisme atveju, jeigu tokią tvarką nustato įstatymai ar teismo sprendimas, - sakė teisininkė. - Ši teisinė pagalba apima bylinėjimosi išlaidų bylose, išnagrinėtose civilinio proceso tvarka, su bylos nagrinėjimu administracinio proceso tvarka susijusių išlaidų ir baudžiamojoje byloje pareikšto civilinio ieškinio nagrinėjimu susijusių išlaidų atlyginimą“.

Pirminės teisinės pagalbos trukmė - ne ilgiau valandos. Asmuo dėl pirminės teisinės pagalbos tuo pačiu klausimu gali kreiptis tik vieną kartą. Pirminė teisinė pagalba neteikiama, kai pareiškėjo reikalavimai yra akivaizdžiai nepagrįsti arba jei tuo pačiu klausimu jau buvo suteikta išsami advokato konsultacija ar yra akivaizdu, kad tokią konsultaciją galima gauti ir nesinaudojant valstybės garantuojama teisine pagalba. Pagalbos negaus ir tie, kurie kreipsis ne dėl savo teisių ir teisėtų interesų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas