Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Per tūkstantį sekėjų socialiniame tinkle „Facebook“ turintis puslapis „Skaitymo ypatumai“ nuolat informuoja knygų mėgėjus apie įvairius jiems aktualius renginius ir naujoves, o platformoje „Blogspot“ sukurtame internetiniame dienoraštyje jau beveik dešimtmetį rašomos įvairių knygų apžvalgos. Šias paskyras skaitytojams pildo Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje bibliotekininke dirbanti ergoterapijos studijas baigusi kretingiškė Paulina Sutkutė.

Paulina Sutkutė bibliotekoje

Rašė nuo mokyklos laikų<

„Internetinį dienoraštį pradėjau pildyti berods vienuoliktoje klasėje, – prisiminė P. Sutkutė. – Visada užsirašydavau perskaitytų knygų apžvalgas į sąsiuvinį, paskui pagalvojau, kad visa tai reikia perkelti į internetinį dienoraštį. Be to, ilgai neturėjau su kuo pasidalinti mintimis apie perskaitytas knygas – visko pasilikti sau nesinori – tad internetinė erdvė padėjo atrasti bendraminčių ir netgi „knyginių“ draugų. Taip pat norisi tikėti, kad kas nors pasinaudoja viena kita mano rekomendacija ir atranda sau artimą kūrinį ar renginį, kurį norėtų aplankyti. O tada visa ši veikla tampa prasminga“.

Moteris sakė pradėjusi rašyti apžvalgas vien iš smalsumo – jai buvo įdomu stebėti, kaip tobulėja jos knygos suvokimas, gebėjimas apie ją papasakoti taip, kad skaitytojas susidomėtų, bet nesužinotų kūrinio siužeto: „Anksčiau tik skaitydavau ir užsirašydavau kilusias mintis, paskui pradėjau žymėtis citatas. O dabar visada skaitau po ranka turėdama lipnių lapelių ir užrašų knygelę, kad galėčiau iškart pasižymėti kilusias mintis, palyginimus, atlikti papildomų faktų paiešką“. Pasak P. Sutkutės, neapleisti šios veiklos ir dar labiau pasitempti ją įkvepia kiti knygų apžvalgininkai ir jos sekėjų palaikymas.

Knygą skaityti P. Sutkutė renkasi labai įvairiai – dažniausiai pagal nuotaiką, o kartais tiesiog eina palei knygų lentyną ir išsitraukia bet kurią: „Šiaip pirmenybę teikiu tikrais faktais paremtiems kūriniams ir distopijai (distopija – utopijos antonimas). Šią vasarą, pavyzdžiui, labiausiai skaitau knygas apie žydų holokaustą, tačiau, kai rašiau magistrinį darbą, stengiausi skaityti kuo paprastesnes – kad nukreipčiau mintis, kad nereiktų daug mąstyti“.

Vis dėlto didžiausią įspūdį palikusį kūrinį moteriai nurodyti sudėtinga: „Kaip motina negali išsirinkti mylimiausio vaiko, taip ir man sunku išskirti vieną knygą. Kadangi augau tais laikais, kai buvo leidžiama Hario Poterio serija, jos liko mano mėgstamiausiomis vaikystės knygomis. O iš „suaugusių žmonių knygų“ didžiausią įspūdį man greičiausiai paliko José Saramago „Aklumas“ – tai kūrinys apie tai, kas būtų, jei visi žmonės staiga apaktų“.

Darbą bibliotekoje P. Sutkutė apibūdina kaip „išlauktą“: „Ilgesnį laikotarpį nedirbau ir tiesiog norėjau darbo. Kadangi susiję su ergoterapija pasiūlymai netenkino, bandžiau darbintis į tokias įstaigas, kuriose man būtų įdomu dirbti – tai yra susijusias su knygomis. Labai pasisekė, kad būtent mūsų biblioteka pakvietė į darbo pokalbį. Atėjau pasirengusi įgyvendinti savo idėjas ir mokytis naujų dalykų: dirbdama čia gavau galimybę ne tik suburti išsvajotąjį knygų klubą, bet ir prisidėti prie renginių organizavimo, vesti robotikos užsiėmimus, 3D spausdinimo, naudojimosi grafine planšete mokymus“.

Knygas ima krūvomis

P. Sutkutė Kretingos bibliotekoje balandžio mėnesį įkūrė skaitytojų klubą, kuriame jo nariai renkasi kartą per mėnesį: „Kas mėnesį išsirenkame vis kitą mėnesio knygą ir susitikę apie ją diskutuojame. Šiuo metu stengiamės skaityti skirtingų pasaulio šalių literatūrą“. Ji džiaugėsi, kad, vos paskelbus registraciją į šį knygų klubą, visos vietos kone iškart užsipildė: „Žmonės noriai skaito ir dalinasi tuo, ką perskaitė“.

Bibliotekininkei atrodo, kad skaitančiųjų knygas nemažėja: „Eina ir eina žmonės į mūsų biblioteką – ir ima net ne po vieną knygą, o krūvomis. Galų gale pažiūrėkime, kokios eilės knygų mugėse, neįmanoma prisibrauti prie stendų, į susitikimus su rašytojais! O kai kokia nauja knyga išleidžiama, jos jau po kelių dienų neįmanoma niekur nusipirkti – išperka“. Vis dėlto ji sutiko, kad žmonės ramiam knygos skaitymui skiria mažiau laiko – Paulinos manymu, dėl to, kad greitėja gyvenimo tempas, visuomenė vis labiau trokšta „greitos“ informacijos ir nuolat naršo socialiniuose tinkluose.

„Pirmiausia knyga žmogui duoda žinių – ne tik enciklopedinių, bet ir gyvenimiškų. Visko patirti neįmanoma, ir, jei mes kažko nepatyrėme, dar nereiškia, kad to nėra. Dėl šios priežasties dažniausiai ir renkuosi ne romanus su išgalvotomis istorijomis, o tikrais faktais paremtus kūrinius. Taip pat knyga padeda atsiplėšti nuo kasdienių rūpesčių“, – kodėl reikia skaityti, sakė bibliotekininkė. Paulinos pastebėjimu, neskaitantys žmonės daug praranda, tačiau ji įsitikinusi, kad dauguma jų anksčiau ar vėliau vis tiek pradės tą daryti.

P. Sutkutės nuomone, pomėgį knygai reikia ugdyti nuo vaikystės, bet tik ne mokykliniais privalomosios literatūros sąrašais: „Vaikystėje labai lengva vaiką nuo skaitymo atbaidyti jam nemaloniu kūriniu. Galbūt tie sąrašai ir nėra blogi, tačiau juos reikia atnaujinti. Visgi labai netikėta, kad į biblioteką tėvus jau atsiveda vaikai, o ne atvirkščiai, – regis, einame tinkama linkme“.

Paklausta, kokią knygą rekomenduotų perskaityti kiekvienam lietuviui, P. Sutkutė pamąsčiusi atsakė: „Manau, kad ne taip seniai išleistą Donato Pociaus knygą „Pasaulio lietuviai: šlovė ir gėda“ – tai knyga apie mūsų tautiečius, apie kuriuos mes beveik nežinome, tačiau jie yra žinomi pasaulyje“.

Gražina ŽILINSKAITĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas