Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Telefoninės Mozambiko sukčių atakos nepavyko

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2018-11-13
Trumpų telefono skambučių su Mozambiko kodu praėjusį savaitgalį sulaukė visos Lietuvos gyventojai. Telekomunikacijų atstovai įspėjo: neskubėkite atsiliepti neįsitikinę, jog skambina jūsų pažįstami žmonės.

Praėjusį savaitgalį daugelis kretingiškių savo telefonuose išgirdo trumpą signalą, siunčiamą numeriais +258 830 000 435, – tik paskutiniai keturi skaičiai įvairavo. Susižinoję, kad tai – sukčių iš Mozambiko numeriai, žmonės sunerimo, ar nebuvo nuskaičiuotos pinigų sumos iš jų sąskaitų.

Išsyk užblokavo numerius

„Pajūrio naujienoms“ susisiekus su bendrovės „Telia Lietuva“ atstovu spaudai Audriumi Stasiulaičiu, šis suskubo nuraminti, kad nuo sukčių Lietuvoje nenukentėjo nė vienas jų kompanijos klientas.

Tą patį patikino ir „Tele2“ korporacinės komunikacijos direktorius Andrius Baranauskas – šios kompanijos klientai taip pat išsyk buvo apsaugoti nuo sukčių, blokuojant jų skambučius.

„Masinius skambučius iš Mozambiko numerių „Telia“ kartu su partneriais užfiksavo dar penktadienį rytą, ir mes išsyk šiuos numerius užblokavome. Net jeigu mūsų klientai po vadinamųjų sukčių „majakų“ bandė paskambinti, to padaryti jiems nepavyko, ir pinigai nuo jų sąskaitų nebuvo nuskaičiuoti“, – kalbėjo A. Stasiulaitis.

Jo žodžiais, siekiant apsaugoti žmones nuo neplanuotų išlaidų, „Telia“ blokuoja išeinančius skambučius į sukčių telefonus, tačiau įeinantys skambučiai nėra blokuojami. „Už atsilieptus skambučius, nesvarbu, iš kokio numerio, jokie papildomi mokesčiai Lietuvoje negali būti taikomi, todėl sukčiai ir nesiekia, kad jūs atsilieptumėte. Bet jeigu tuo metu buvote užsienyje ir atsiliepėte, tokių numerių mes užblokuoti nebegalime“, – paaiškino A. Stasiulaitis.

Veikia “švyturėlių“ schema

Pasak „Telia“ tarptautinio verslo vadovo Dariaus Meizeraičio, ši ataka iš Mozambiko praėjusį savaitgalį vyko ne tik Lietuvoje, bet ir Airijoje. „Tai – viena paprastų, bet populiarių sukčiavimo schemų, telekomunikacijų pasaulyje žinoma Wangiri pavadinimu. Šis žodis japoniškai reiškia „vienas signalas“. Schema realiai taip ir veikia – sukčiai organizuoja robotizuotus skambučius atsitiktiniais numeriais ir, sulaukę šaukimo, po vieno signalo išsyk atjungia skambutį. Radę praleistą skambutį, žmonės dažnai juo iš naujo skambina. Būtent šiuo mandagumo įpročiu ir siekia pasinaudoti sukčiai, kurie už kiekvieną paskambinimą gauna tam tikrą sumą pinigų“, – paaiškino D. Meizeraitis.

Skambutis į Mozambiką „Telia“ klientams kainuoja 1,79 euro už minutę, šiuo atveju sukčiai už kiekvieną paskambinimą galėjo gauti kelis ar keliolika centų. Tačiau, pasak A. Stasiulaičio, iš tūkstančių skambučių nubyrantys centai suneša gana solidžias sumas.

„Įdarbinę specialias programas, kurios vykdo masines „švyturėlių“ atakas, sukčiai per valandą sugeba įvykdyti dešimtis tūkstančių skambučių atsitiktiniais numeriais. Taigi jei bent keli procentai žmonių jiems paskambina, sukčių pajamos gali siekti kelis ar keliolika tūkstančių eurų“, – kalbėjo A. Stasiulaitis.

Nebendraujama su keliasdešimt šalių

Beje, tai, kad skambinama, naudojant Mozambiko šalies telefono numerius, pašnekovų žodžiais, dar nereiškia, kad būtent iš šios šalies atakos ir yra vykdomos, – tokius numerius sukčiai gali nusipirkti ar išsinuomoti ir kitose pasaulio šalyse.

A.Baranausko teigimu, „Tele2“ tinklas yra užblokavęs skambučius ne vien į Mozambiką, bet ir daugelį Afrikos šalių, taip pat – Šiaurės Korėją, iš kur jau sulaukta arba yra tikimybė sulaukti sukčių atakų.

„Tokių šalių yra keliasdešimt: jeigu pabandysite skambinti, jums bus atsakyta „atsiprašome, ši paslauga neteikiama“. Mes nežinome, kada ir iš kur gali suveikti sukčiavimo schema, grįsta mūsų įpročiu iš naujo skambinti ir įsitikinimu, kad kažkam Mozambike, Angoloje arba Siera Leonėje būtinai reikia susisiekti – va dabar ir va su mumis. Skambučiai į Mozambiką blokuojami jau daugel metų“, – pabrėžė A. Baranauskas.

Ragina neskubėti atsiliepti

Vis dėlto telekomunikacinių bendrovių atstovai įspėjo, kad sulaukę praleisto skambučio iš nežinomo tarptautinio numerio, žmonės neturėtų skubėti jiems skambinti – pirmiausia vertėtų pasidomėti, kokios šalies tai numeris.

„Jei toje šalyje jokių draugų ar pažįstamų neturite, apie įtartinus skambučius galite pranešti savo mobiliojo ryšio operatoriui“, – tvirtino jie. Kretingos policijos komisariato viršininkas Arūnas Pužauskas patikino, jog praėjusį savaitgalį, o ir vakar kretingiškių nusiskundimų dėl to, kad būtų nukentėję nuo sukčių iš svetimos šalies, nebuvę.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas