Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Iš šiuo metu Kretingos ligoninėje besigydančių maždaug 100 pacientų nėra nė vieno, kuris būtų paguldytas dėl perkaitimo ar saulės smūgio.

Vandens ir dar kartą – vandens

Pasak ligoninės vyriausiosios gydytojos pavaduotojo Aleksandro Šalavėjaus, pavojingiau būna, kai kaitra užklumpa netikėtai, ir kai gyventojai į tai nespėja laiku sureaguoti, toliau dirba fizinius darbus lauke ar sode. „Šis karštis tęsiasi jau nuo gegužės, manau, iš informacijos, skelbtos žiniasklaidos priemonėse, taip pat iš profesionalių savo šeimos gydytojų gyventojai išmoko, kaip tokiomis dienomis teisingai elgtis, pasisaugoti“, – neabejojo pavaduotojas.

Anot jo, per didelius karščius daug prakaituojama, organizmas netenka skysčių, mineralų. Kad būtų atstatyta organizmui reikalinga druskų pusiausvyra, turime gerti kuo daugiau vandens, geriausia mineralinio, bet galima ir iš čiaupo, taip pat patariama pavartoti kalio ir magnio preparatų.

„Kai aš pats įkalbinėju gerti vandenį, ir ne tik per karščius, dažnas, ypač vyresnio amžiaus pacientas, prisipažįsta to vengiantis, nes bus nepatogu, reikės dažniau vaikščioti į tualetą. Tačiau turime žinoti, kad negeriant skysčių išsausėja organizmas, tirštėja kraujas. O kai taip, gyvybiškai svarbūs organai nebegauna deguonies, padidėja trombų rizika“, – sakė A. Šalavėjus.

Jo žodžiais, karščiai ypač pavojingi vyresnio amžiaus žmonėms, sergantiems lėtinėmis širdies ir smegenų kraujagyslių ligomis. Ištikus šilumos ar saulės smūgiui, apima bendras silpnumas, svaigsta galva, pykina, sutrinka orientacija, išsiplėtus kraujagyslėms ir kraujo spaudimui galvos smegenyse nukritus žemiau normos, galima netekti sąmonės. Ką daryti, pajutus pirmuosius požymius? Pirmiausia, ieškoti vėsumos – tinka apsivynioti drėgnu rankšluosčiu, galbūt kambaryje pasistatyti džiovyklą su ką tik išskalbtais drabužiais, pagaliau nueiti atsivėsinti į namo rūsį. O jeigu būklė vis tiek negerėja, – kviestis greitąją medicinos pagalbą, medikai nustatys simptomus, patars, ar būtina važiuoti į ligoninę, ar kreiptis į šeimos gydytoją.

Kada rinkti 112

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos vyriausioji specialistė Irina Gudavičienė taip pat akcentavo, kad savo sveikatos būklę ypač stebėti turėtų sergantieji širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, pasitarti su šeimos gydytoju – galbūt būtina pakoreguoti nuolat vartojamų vaistų dozę. Skubiai kreiptis medicinos pagalbos būtina, kai žmogus gausiai prakaituoja, kai jam prasideda raumenų mėšlungis (traukuliai), kūno temperatūra pakyla iki 40 laipsnių, oda yra karšta ir šlapia.

Itin pavojinga vartoti alkoholį – ne tik todėl, kad jis dar labiau padidina organizmo dehidrataciją, bet ir dėl to, kad sutrinka išgėrusio žmogaus orientacija, jis gali nugriūti, užmigti ir perkaisti, gauti mirtiną saulės smūgį. I. Gudavičienė patarė vengti ir riebių, sunkiai virškinamų valgių.

Einant į lauką specialistė patarė užsidėti galvos apdangalą, nepamiršti saulės akinių su UAV ir UVB filtru. Rengtis šviesiais natūralaus audinio orą praleidžiančius drabužius. Poilsiui gamtoje pasirinkti vietą pavėsyje, kad nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai. Uždarytame automobilyje, net tada, kai visi langai atviri, negalima palikti vyresnio amžiaus ar neįgalių žmonių, vaikų, gyvūnų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas