Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Racionalizacinės idėjos – ūkio darbams palengvinti

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2018-07-27
„Tinginystė, kai nesinori dirbti rankomis, ir yra racionalizacijos esmė“, – juokavo Audrius Petkevičius, ūkio darbus siekiantis palengvinti įvairiais išradimais. Vienas jų – vištų pešimo mašina.

„Visos idėjos gimsta iš tingumo – kam dirbti rankomis, jeigu už tave tai gali padaryti mašina“, – pusiau juokais kalbėjo 58-erių Audrius Petkevičius, kuris, pamėgęs meistrauti dar vaikystėje, iš nebetinkamų naudoti daiktų sukuria įdomių dalykų.

Pats naujausias Kluonalių kaime gyvenančio meistro išradimas – vištų pešimo mašina, kurią jis sumeistravo iš sugedusios ir naudoti nebetinkamos automatinės skalbyklės būgno: pritaisius elektrinį variklį, įmontavus paukštynų pramonėje naudojamus guminius pešimo pirštus, tinklelį plunksnoms rinkti, pavyko sukurti mašiną, kuri mėsinį broilerį nupeša per 30 sek.

„Taip taip – iki 30 suskaičiuoji, ir dorok vištą toliau, – pamatęs nustebimą patvirtino iš Lazdijų kilęs Kretingos rajone jau trisdešimt metų gyvenantis ir dirbantis vyras. – Svarbu tik tinkamai nuplikyti paukštį, kad mašina nesudraskytų odos.“

Meistro padarytas piltuvas vištai kirsdinti: jį naudojant, višta neplasnoja, jos nereikia spausti.

Nukirsdintą vištą – šiam darbui atlikti A. Petkevičius taip pat turi sumeistravęs specialų piltuvą – vyras pliko iki 70 laipsnių – ne daugiau – pakaitintu vandeniu. „Į vandenį paukštį kišu 12-a kartų vos po 1–2 sekundes. Tada jau dedu į pešimo mašiną, kuriai dirbant dar pilu vandens. Šis išbėga į kibirą, o tinklelis surenka plunksnas. Švaru, tvarkinga, nesitaško, neprisibjauroja, o tai man, sukantis nedideliame kieme, labai aktualu“, – paaiškinęs mašinos veikimo technologiją, prisipažino meistras.

Savo reikmėms su žmona Vaida paukščių augina nedaug – 14 dedeklių, 20 mėsinių viščiukų. Šie, būdami 2 mėnesių, jau sveria iki 4–5 kg ir yra tinkami pjauti. „Kad ir nedaug tų paukščių, tačiau pešimo mašina labai palengvina darbą – 10 min., o aš jau turiu sudorotą skerdeną – dėk į puodą ir virk, jei nori“, – patikino A. Petkevičius, kurio pastebėjimu, tradiciškai – rankomis – pešant vištą net ir įgudusi šeimininkė sugaišta ne mažiau kaip pusvalandį, be to, ir rankos paskausta, jeigu iškart skerdi daugiau paukščių. Įvertinus ir savikainą – dalys mašinai kainavo apie 50 Eur, ir patogumą, meistras nė neabejojo tokio agregato nauda.

Kurdamas naujus agregatus, A. Petkevičius nebenaudojamus daiktus prikelia antrajam gyvenimui: granuliatoriui sumeistrauti pravertė sena skalbimo mašina „Ryga“.

Antrajam gyvenimui A. Petkevičius prikėlė ir nebenaudojamą skalbimo mašiną „Ryga“ – tokiomis žmonės skalbė, kai automatinių skalbyklių mūsų šalyje nė būt nebuvo: panaudodamas dalį šios mašinos, vyras sumeistravo granuliatorių, kuriuo spaudžia granules iš pjuvenų ar gamina lesalą vištoms.

„Granulių prisidarau kūrenimo sezonui – jomis ir šildomės namą. O vištos, pastebėjau, granules, į kurias įmaišau ir gamyklinių kombinuotųjų pašarų, mieliau lesa negu smulkintus grūdus“, – rodydamas dar vieną įgyvendintą racionalizacinę idėją pasakojo A. Petkevičius.

Vaikystėje jis buvo susimeistravęs aeroroges – roges su sparnais, iš įvairių medžiagų meistravo kartingus, pats atgaivino ir seną 1966 m. gamybos kombainą, seną traktorių – pastarąja technika jis dirba 4,5 ha žemės, kurioje dera miežiai, kviečiai, bulvės, doroja derlių. „Pašaro paukščiams užsiauginu pats. Anksčiau auginome ir gyvulių – karvę, kiaulių. Laikai dabar labai pasikeitę – dirbti netingime, bet, vaikams sukūrus savus gyvenimus, mažesni poreikiai, keičiasi vartojimo įpročiai“, – kalbėjo sodybą savo rankomis pasistatęs, idėjų kaip ką patobulinti nestokojantis pašnekovas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas